Muzeum

Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego AK
im. Stanisława Prusa „Adama”w Bondyrzu

Bondyrz 183a, Gmina Adamów

Rolę kustosza pełni Pan Edmund Sitek

 nr tel. 696-273-788

Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. ppłk. Stanisława Prusa ps. „Adam” w Bondyrzu, którego właścicielem jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, to wyjątkowe miejsce pielęgnujące etos Armii Krajowej i mogące poszczycić się cennymi walorami muzealnymi i historycznymi, które od wielu lat upowszechniają wiedzę o historii i krzewią postawy patriotyczne.

Zgromadzono w jednym miejscu, uzupełnianą systematycznie, dużą grupę obiektów, świadectw historii z lat 1939-1953. Wśród ponad dwustu muzealiów: broni białej, broni palnej, zbiorów artyleryjskich, mundurów i sprzętów liturgicznych, znajdują się także archiwalia – około 800 zdjęć i dokumentów. Istnieje również możliwość wyświetlania filmów historycznych w muzealnej sali kinowej.

 

 

DO BEZPŁATNEGO ZWIEDZANIA ZAPRASZA

Prezes ŚZŻAK O/Zamość
Poseł na Sejm RP
Sławomir Zawiślak

sławomir zawiślak

Godziny otwarcia Muzeum:

ŚRODA – 8:00-16:00

CZWARTEK –  8:00-16:00

PIĄTEK – 10:00-18:00

SOBOTA – 10:00-18:00

NIEDZIELA (za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca) – 10:00-18:00.

Przeprowadzony niedawno, gruntowny remont obiektu i jego otoczenia, obejmujący m.in. konserwację muzealiów i unowocześnienie ekspozycji stałej pn. „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953” pozwala nam na organizowanie wyjątkowych wydarzeń, dzięki którym młodzież może zyskać wyjątkową okazję do zapoznania się z historią Niezłomnych Zamojszczyzny, Bohaterów Powstania Zamojskiego. Oferujemy:

  • wykłady historyczne w Muzeum Historycznym AK w Bondyrzu,
  • indywidualny wybór terminu bezpłatnego zwiedzania muzeum (do uzgodnienia z Kustoszem Muzeum – Panem Edmundem Sitkiem – tel. 696 273 788)
  • możliwość obejrzenia projekcji filmowych,
  • spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. weteranami AK

Jednocześnie jesteśmy otwarci na Państwa propozycje, które mogłyby udoskonalić niniejszą ofertę. Z uwagi na dosyć wyraźną, w ostatnich latach, aktywizację działalności Związku w kierunku upamiętnienia etosu Armii Krajowej, chętnie podejmiemy współpracę, także przy okazji innych działań, takich jak np. wsparcie organizacji uroczystości patriotyczno-religijnych, rekonstrukcji historycznych, konferencji naukowych, koncertów i konkursów o charakterze patriotycznym czy pomoc w organizacji spotkań z Weteranami.

Mapa dojazdowa:

Muzeum zostało wyremontowane w ramach projektu p.n. Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953. Projekt obejmował modernizację wystawy stałej pn. Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939 – 1953, która znajduje się w budynku Muzeum Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa “Adama” w Bondyrzu, gm. Adamów.

Dotychczasowa ekspozycja, przygotowywana na samym początku lat 70. XX wieku, wymagała modernizacji. Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty dokumentujące działalność żołnierzy AK na terenie Zamojszczyzny, ich walkę z niemieckim okupantem i władzą komunistyczną. Sposób przekazu kierowany jest do współczesnego odbiorcy, wykorzystuje techniki multimedialne i wyeksponowanie przedmiotów z użyciem nowoczesnych środków plastycznych (m.in. fotografii, elementów przestrzennych). Wykonano również prace budowlane dostosowujące budynek do wymogów współczesnego prawa budowlanego. 

OFERTA DLA SZKÓŁ

ZOBACZ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ O MUZEUM I REMONCIE

 

Niezłomni Zamojszczyzny. Walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953

KATALOG ZBIORÓW

CZYTAJ    POBIERZ (.zip)

 

Zdjęcia muzeum po remoncie:

 

 

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury