Zamojskie drogi do Niepodległości – śladami Powstania Zamojskiego
15 czerwca 2018 r. w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, pełniący społecznie funkcję Prezesa Związku, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, ogłosił rozpoczęcie realizacji projektu „Zamojskie drogi do Niepodległości”.
Do projektu mogła zgłosić się każda chętna osoba w wieku od 18 lat. W czasie od 15.06.2018 do 31.07.2018 uczestnicy Projektu mieli przygotować opisy tras historycznych, które będą najlepiej ukazywały historię walk Żołnierzy Niezłomnych. Opracowanie materiałów polegało na dokładnym wytyczeniu trasy, oznaczeniu współrzędnych punktów na jej przebiegu, wykonaniu opisu trasy zawierającego szczegółowe informacje historyczne, sporządzeniu aktualnej dokumentacji fotograficznej i załączeniu zdjęć archiwalnych. Sugerowaliśmy również, by trasy uwzględniały jako jeden z punktów Muzeum Armii Krajowej w Bondyrzu i nie przekraczały 30 km, tak by umożliwić zwiedzającym piesze wędrówki bądź wyprawy rowerowe.
Najważniejszymi efektami projektu „Zamojskie drogi do Niepodległości” z których jesteśmy najbardziej dumni, to przede wszystkim elektroniczna publikacja przewodnika (eBook’a) oraz aplikacja na smartfony z Androidem.
Aplikacja na telefony, wydana przez ŚZŻAK O/Zamość w nowoczesny sposób prezentuje trasy turystyczne ukazujące historię walk Żołnierzy Niezłomnych w latach 1939 – 1953 na terenie Zamojszczyzny.
Aplikacja powstała z myślą o osobach, które chcą w sposób szczególny uczcić cześć Bohaterów walki za wolną Polskę i nie pozwolić, by przemijający czas sprawił, że zostaną zapomniani. Dodatkowo, szereg intuicyjnych funkcjonalności sprawia, że aplikacja jest świetnym narzędziem na urozmaicenie wędrówki po terenach Zamojszczyzny, zarówno dla najmłodszych jak i starszych podróżników.
Trasy oraz punkty na mapie są dokładnie opisane, a dzięki lokalizacji GPS w każdej chwili można sprawdzić czy podąża się właściwą drogą. Nasza aplikacja to fascynujący, mobilny przewodnik historyczny. Mamy szczerą nadzieję, że przyczyni się do upamiętniania ważnej dla Polaków historii, a przy okazji umożliwi turystom z Polski i świata na poznanie naszego regionu w nieco inny, ambitniejszy sposób. Aplikacja to również ogromna frajda dla młodszych i starszych wędrowców, którzy chcąc uzbierać jak najwięcej wirtualnych punktów będą odwiedzać wszystkie miejsce, które z pomocą wielu ludzi oznaczyliśmy.
Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play na Androida:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.akzamosc
Zachęcamy do rozpowszechniania aplikacji wśród znajomych i dzielenia się wrażeniami na Facebooku SZZAKZamosc.W razie jakichkolwiek uwag lub chęci współpracy przy rozwijaniu aplikacji prosimy o kontakt na adres mailowy: akzam@o2.pl
“Zamojskie drogi do Niepodległości” to eBook w którym odnajdziemy szczegółowe informacje o trasach turystycznych prezentujących historię walk Żołnierzy Niezłomnych w latach 1939 – 1953 na terenie Zamojszczyzny. Oprawa graficzna, bogata w fotografie z miejsc docelowych, została starannie dopracowana, by umożliwić jak najłatwiejszy odbiór szerokiemu gronu odbiorców. Przewodnik ten, stanowi bogate źródło wiedzy historycznej oraz informacyjnej zarówno dla lokalnych mieszkańców jak i osób odwiedzających Zamojszczyznę.
Publikacja przygotowana pod redakcją prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość mgr. Sławomira Zawiślaka
W ramach naszej współpracy z Restauracją”Chata Rybaka” w Bondyrzu, otrzymacie państwo w restauracji rabat 10% dla grup zorganizowanych powyżej 20 osób
Zapraszamy do współpracy firmy, restauracje oraz inne podmioty, które chciałyby się włączyć do wspierania inicjatyw ŚZŻAK Okręg Zamość oraz działalności Muzeum. W zamian oferujemy m.in. umieszczenie materiałów reklamowych w aplikacji, na stronie internetowej www.akzamosc.pl, w broszurach drukowanych na potrzeby Muzeum oraz przy okazji licznie organizowanych przez ŚZŻAK Okręg Zamość wydarzeń kulturalno-historycznych.
Koordynatorami projektu są Prezes ŚZŻAK O/Zamość, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak
oraz Sekretarz ŚZZAK O/Zamość Witold Marucha.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA
na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.