II Zamojski Inspektorat AK — działalność Żołnierzy Wyklętych na Zamojszczyźnie

Szlakami walk oddziałów antykomunistycznego podziemia
na Zamojszczyźnie w latach 1944-1956

CZYTAJ    POBIERZ (.zip)

b-szyprowski-ii-inspektorat-zam-armii-krajowej

II Inspektorat Zamojski Armii Krajowej 1948 – 1950

Bartłomiej Szyprowski

CZYTAJ    POBIERZ (.zip)

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową http://konspiracjawklasztorze.pl przygotowaną przez Stowarzyszenie Głos Bohatera poświęconą pamięci płk. Mariana Pilarskiego „Jara” – założyciela i dowódcy II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, jednej z największych organizacji antykomunistycznych w Polsce po 1947 roku.

ŚZŻAK Okręg Zamość od lat współpracuje ze wspomnianym Stowarzyszeniem m.in. przy organizacji uroczystości patriotycznych w Radecznicy upamiętniających zasługi  płk. Mariana Pilarskiego i jego żołnierzy. Jednym z ostatnich wspólnych działań była współorganizacja należnego, państwowego  pochówku, wydobytych z tzw. „dołów śmierci” na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie szczątków Bohaterów – Dowódcy i Żołnierzy II Zamojskiego Inspektoratu AK w krypcie Bazyliki pw. Św. Antoniego w Radecznicy.

Dziękujemy władzom stowarzyszenia za dobrą, patriotyczną pracę  oraz wieloletnią, bardzo owocną współpracę z naszym Związkiem.

Jeszcze raz serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się ze stroną internetową: http://konspiracjawklasztorze.pl

Zachęcamy również do obejrzenia filmu 72. rocznica odbicia więźniów z komunistycznego więzienia w Zamościu wyprodukowanego przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość (akcja odbicia więzienia od 14:58).