Realizacja drugiego etapu projektu pn. „Koło Kultury 2020-21” dla Kół Gospodyń Wiejskich

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość realizuje drugi etap dwuletniego projektu pn. „Koło Kultury 2020-21”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycyjna 2020. 

Do rozpoczętego w ubiegłym roku projektu, który jest realizowany we współpracy z partnerem wydarzenia Polskim Związkiem Łowieckim Zarządem Okręgowym w Zamościu, zgłosiły się licznie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu czterech powiatów Zamojszczyzny (biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego), które w tym roku będą uczestniczyły w kolejnych przygotowanych dla nich warsztatach.

Pierwszy etap przedsięwzięcia polegał na organizacji bezpłatnych wyjazdów do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie odbywały się wykłady edukacyjne z zakresu tradycji, obrzędów oraz rękodzieła. W zajęciach uczestniczyło ok. 160 osób. Warsztaty tematyczne przeprowadzane na terenie Muzeum były okazją do zgłębienia wiedzy m.in. na temat obrzędu dożynkowego i wykonania tradycyjnego wieńca. Podczas spotkań, przekazano uczestniczkom również praktyczną wiedzę na temat sztuki kulinarnej wspólnie wypiekając chleb i podpłomyki w tradycyjnym piecu opalanym drewnem. Wszystkie koszty związane z dojazdem, wyżywieniem (obiad), materiałami oraz zajęciami pokrywał organizator.

Więcej o projekcie tutaj:  https://akzamosc.pl/2020/07/06/swiatowy-zwiazek-zolnierzy-armii-krajowej-okreg-zamosc-rozpoczyna-realizacje-projektu-pn-kolo-kultury-2020-2021-rusza-nabor/

Relacje z ubiegłorocznych warsztatów:

Tegoroczne działania ponownie obejmują organizację warsztatów i wykładów tematycznych opartych o wiedzę specjalistów, twórców ludowych i pracowników Muzeum Wsi Lubelskiej oraz wyjazdy do ww. placówki muzealnej. Miejscem ich realizacji jest wspomniane Muzeum oraz  miejsca działalności Kół z czterech powiatów Zamojszczyzny, wskazane przez uczestniczki zajęć.

Za nami pierwsze warsztaty zamiejscowe, które odbyły się 28 sierpnia dla Pań stowarzyszonych w KGW z Gminy Krynice i Gminy Werbkowice. Tematami spotkań realizowanych przez pracowników Muzeum były symbolika i wykonywanie pająków pod okiem Pani Bogny Głuchowskiej oraz decorum wiejskie – kwiaty z bibuły i biżuteria odpustowa prowadzone przez Panią Iwonę Olech.

Tu relacja z GOKu w Werbkowicach:

https://gok.werbkowice.pl/index.php/14-gok/476-w-goku-odbyly-sie-warsztaty-dla-kgw

Kolejne spotkanie odbyły się 4 września br. dla Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bełżec oraz Gminy Zamość, podczas których Panie uczestniczyły w warsztatach o wyżej wymienionej tematyce. Przed nami kolejne spotkania ?

Serdecznie dziękujemy za udaną współpracę pracownikom Muzeum Wsi Lubelskiej oraz naszym Paniom z KGW za aktywny udział w projekcie w 2020 roku. Liczymy, że w tym roku wspólne spotkania będą równie ciekawe, a zdobyta wiedza pozwoli naszym lokalnym Kołom rozwijać dalszą tak ważną i wspaniałą działalność. Zapraszamy do współpracy!

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Fundację ORLEN jako darczyńcy.

mkidn logo ak zamosc