Projekt pn. „Koło Kultury 2020-2021” rozpoczęty, za nami pierwsze tematyczne warsztaty dla Kół Gospodyń Wiejskich z udziałem uczestniczek z terenu Powiatu Tomaszowskiego [RELACJA, ZDJĘCIA]

kgw, muzeum wsi lubelskiej.Cieszy nas fakt, że tak liczny udział w  projekcie pn. „Koło Kultury 2020 – 2021”, realizowanym  we współpracy z partnerem wydarzenia PZŁ Zarządem Okręgowym w Zamościu (z wykorzystaniem środków finansowych pozyskanych przez nasz Związek oraz własnych)  zgłosiły Koła Gospodyń Wiejskich z naszego regionu. Wszystkim Paniom w imieniu Prezesa ŚZŻAK  O/Z posła S. Zawiślaka, władz i członków Związku serdecznie dziękujemy.

W poniedziałek, w ostatni dzień sierpnia br. w ramach projektu miał miejsce wyjazd na warsztaty do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Jako organizatorzy zapewniliśmy uczestniczkom projektu bezpłatny przejazd do miejsca warsztatów i powrót do miejsca zamieszkania, warsztaty i wyżywienie – więcej o projekcie https://akzamosc.pl/2020/07/06/swiatowy-zwiazek-zolnierzy-armii-krajowej-okreg-zamosc-rozpoczyna-realizacje-projektu-pn-kolo-kultury-2020-2021-rusza-nabor/

Pierwszymi uczestniczkami spotkań we wspomnianym Muzeum były członkinie z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu tomaszowskiego, które najszybciej zgłosiły się do projektu, były to m.in. KGW z terenu Gminy Bełżec, gminy Lubycza Królewska, Tomaszów Lubelski, Krynice.

W ramach spotkania zostały przeprowadzone warsztaty tematyczne oparte o wiedzę specjalistów, twórców ludowych i pracowników Muzeum Wsi Lubelskiej.

Bardzo ciekawe dla uczestniczek okazały się warsztaty dotyczące obrzędu dożynkowego i tradycji dożynkowych związanych z wiciem wieńca. W szczegółach został zaprezentowany cały obrzęd dożynkowy: Panie zaczęły od wicia wieńca, potem zaniosły go do kościoła celem poświęcenia, pokazany został korowód dożynkowy, prowadzony przez dwie przodowniczki, które najlepiej rżnęły zboże. Korowód prowadził do dworu, gdzie już czekał Zarządca, Pan i Pani dworu na schodach. Dla nich zostały uwite dwie korony. Po przyjęciu koron Pan każe zarządcy otwierać spiżarnię wyciągać  jadło i okowitę.

Inscenizacja tradycji dożynkowych została pięknie przekazana i przedstawiona przez pracowników Muzeum z praktycznym udziałem Pań z ww. Kół.  Uczestniczki zapoznały się także z mieleniem zboża, pieczeniem podpłomyków w oparciu o tradycyjną recepturę z wykorzystaniem tradycyjnego pieca opalanego drewnem, degustowały upieczone podpłomyki, a także miały możliwość zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej. Panie będą  jeszcze nie raz brać udział w cyklu warsztatów tematycznych. W przerwie zajęć uczestniczki zostały poczęstowane pysznym obiadem, wydanym na terenie Muzeum.

W warsztatach uczestniczyć będzie 160 osób, po 40 osób z Kół Gospodyń Wiejskich funkcjonujących na terenie czterech powiatów Zamojszczyzny (biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego). Oprócz wyjazdów do ww. lubelskiego Muzeum w ramach projektu odbędą się warsztaty i festyny zorganizowane na terenie wszystkich powiatów.

W podsumowaniu projektu wydana zostanie publikacja prezentująca kulturę ludową Lubelszczyzny, Koła Gospodyń wraz z ich wybranymi specjalizacjami i przepisy kuchni ludowej.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycyjna 2020.