Wszystko dla Polski Powstanie zamojskie 1942-1944

 Produkcja: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Telewizja Polska S.A. Oddział w Lublinie. Scenariusz i reżyseria – Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk.
 
WERSJA ANGLOJĘZYCZNA / ENGLISH VERSION

Pomóż w rozpowszechnianiu filmu na świecie.

Podziel się wersją anglojęzyczną z osobami nieznającymi języka polskiego.

 

wszystko dla polski, powstanie zamojskie 1942-1944, plakat.Pomysłodawcą i głównym inicjatorem powstania filmu był Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Poseł Sławomir Zawiślak. W wyniku podjętych przez ŚZŻAK Okręg Zamość starań w 2016 r. produkcję filmu dofinansował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz inni darczyńcy.

Film dokumentalny pt. „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942 – 1944” (scenariusz i reżyseria – Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk) otrzymał II nagrodę w kategorii „Film dokumentalny fabularyzowany” na XII Festiwalu Filmowym Losy Polaków w Warszawie. Podczas tego, zorganizowanego przez Fundację Polska-Europa-Polonia oraz Kondrat Media przy współpracy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Fundacji Solidarności Dziennikarskiej Festiwalu nasz dokument rywalizował z kilkudziesięcioma filmami, programami telewizyjnymi, programami radiowymi,  multimedialnymi oraz nagraniami muzycznymi m.in.  z Australii, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czeskiej Republiki, Białorusi i Polski.

Film otrzymał również wyróżnienie na 5. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią.”

Ponadto film był wyświetlany w wielu kinach na terenie regionu także Polski, emitowany w stacjach telewizyjnych, w tym w TVP Historia i TVP POLONIA, TVP 3 Lublin  oraz był dystrybuowany bezpłatnie przez ŚZŻAK Okręg Zamość do szkół na terenie województwa lubelskiego oraz zainteresowanych organizacji, stowarzyszeń. Staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wydano album DVD z filmem w ilości kilku tysięcy egzemplarzy. Ponadto  z inicjatywy Związku film trafił do mieszkańców diecezji zamojsko-lubaczowskiej w formie insertu do tygodnika Niedziela (nakład 6 000 egz.) a w miesiącu grudniu będzie dołączony do ogólnopolskiego czasopisma Kombatant.

Niezmiernie cieszy fakt, że ww. inicjatywa wypełniająca wolę Weteranów Armii Krajowej o upamiętnieniu Powstania Zamojskiego – zapominanego powoli (brak nowych opracowań historycznych i popularyzatorskich) a zwycięskiego w sumie czynu zbrojnego żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy w krwawej walce obronili współbraci-mieszkańców Zamojszczyzny przed niemiecką akcją wysiedleńczą oraz wnieśli duży wkład w walkę o niepodległość Ojczyzny, została doceniona także na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

nagroda powstanie zamojskieFilm “Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942 – 1944” otrzymał nagrodę w kategorii film wybitny – „Award of Outstanding Excellence” na Festiwalu Dokumenty Bez Granic w Nowym Jorku – “Docs Without Borders Film Festival New York”. Dokument zakwalifikował się także na kolejny Festiwal “18th Annual Polish Film Festival”, tym razem w Los Angeles.

W dniach 2-6 maja 2018 r. film zostanie pokazany publiczności i opisany w programie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym “Archaeology Channel International Film Festival” w Oregonie USA.

Poniżej linki zawierające szczegółowe informacje dot. udziału „Wszystko dla Polski…” na ww. festiwalach.

http://www.dwbff1.com/Pages/DWBFFFall2017WINNERS.html
http://www.polishfilmla.org/wocms.php?siteID=12&ID=993
http://www.warszawa.mazowsze.pl/festpol/2017/werdykt.pdf
http://www.zamoscfilmfestival.pl/news/64-film-„ponary-–-noz-w-serce”-zwyciezca-5.-zff-„spotkania-z-historia”.html