Czy Przewodniczący Rady Miasta Zamość, Radni Rady Miasta Zamość podejmą temat i zdecydują się nazwać skwer imieniem Bohaterów Powstania Zamojskiego? Konferencja prasowa – 17.02.2023, Zamość

2023-02-20

W piątek, 17 lutego br. w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu  odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, w osobach Prezes ŚZŻAK O/Z Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Wiceprezesi ŚZŻAK O/Z: Marian Derkacz, por. A. Jaroszyński oraz członkowie Związku: kpt Józef Łaba, Franciszek Duda i Edward Karchut.

Konferencję rozpoczął Wiceprezes M. Derkacz przedstawiając uczestników oraz cel jej zwołania. W pierwszej części konferencji jej uczestnicy zaprosili na organizowane przez ŚZŻAK O/Z wspólnie z 18. Pułkiem Przeciwlotniczym w Sitańcu, 3. Zamojskim Batalionem Zmechanizowanym, 25. Batalionem Lekkiej Piechoty, Parafią Katedralną Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, Urzędem Miasta Zamość obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca 2023 r. (środa) w Zamościu.

Obchody rozpoczną się o godz. 7:45 zbiórką pocztów sztandarowych i uczestników przed Katedrą Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, gdzie o godz. 8:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy Św. dalsza oficjalna część odbędzie się przy tablicy upamiętniającej byłą katownię UB (budynek przy ul. Kolegiackiej obok Katedry Zamojskiej). W  programie zaplanowane jest odśpiewanie Hymnu, powitanie gości, wystąpienie historyczne oraz wręczenie odznaczeń oraz złożenie wieńców i  kwiatów pod tablicą. 

Uczestnicy konferencji poinformowali także, że w niedzielę, 5 marca br. w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, o godz. 16.00 w ramach Narodowego  Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się koncert patriotyczny pt. “Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W koncercie wezmą udział dzieci i młodzież z kół zainteresowań z Klubu Wojskowego oraz artyści z Kapeli Turobińskiej. Wstęp jest bezpłatny. 

Następnie Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak przekazał informacje na temat działań jakie w ostatnim czasie podejmuje Zarząd w sprawie  przywrócenia pod obrady Rady Miasta Zamość ważnej uchwały w sprawie nadania skwerowi położonemu przy ul. Partyzantów, os. Planty nazwy Bohaterów Powstania Zamojskiego. Prezes Zawiślak przypomniał, że w ubiegłym roku członkowie Związku, zaskoczeni niekonsultowaną ze Związkiem decyzją Rady Miasta o nadaniu ww. skwerowi  imienia Stefana Sendłaka –  zgodnie z oczekiwaniami strony społecznej, zarówno członków  i sympatyków ŚZŻAK Okręg Zamość, jak i mieszkańców regionu – w dniu 08.11.2022 r.  złożyli do Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Błażewicza (jednocześnie szefa miejskich struktur PiS mających wraz z koalicjantem większość w Radzie Miasta) pisemny wniosek o nadanie skwerowi położonemu przy ul. Partyzantów, os. Planty w Zamościu nazwy Bohaterów Powstania Zamojskiego.

Jednym z ważnych argumentów, przemawiającym za wyborem tego miejsca, nie umniejszającym w żaden sposób potrzebie zachowania w tym rejonie pamięci o śp. Stefanie Sendłaku – którego imię skwer aktualnie nosi, jest m.in. fakt, że skwer znajduje się wokół wystawionego staraniem Weteranów Armii Krajowej, członków naszego Związku i mieszkańców regionu, pomnika upamiętniającego Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu Zamojskiego oraz w pobliżu Pomnika Batalionów Chłopskich, których oddziały ramię w ramię z AK walczyły w obronie Ojczyzny i wysiedlanej ludności w Powstaniu Zamojskim.

Zdaniem członków Związku skwer noszący nazwę Bohaterów Powstania Zamojskiego zlokalizowany w pobliżu ww. pomników, blisko centrum miasta, w często odwiedzanej przez mieszkańców regionu i turystów jego części, spełniłby intencję upowszechniania i wzmacniania pamięć o Bohaterach, uczestnikach Powstania Zamojskiego – drugiego co do wielkości po Powstaniu Warszawskim oraz największego pod względem czasowym i terytorialnym aktu zorganizowanego oporu Polaków przeciw zbrodniczej polityce III Rzeszy. 

Powyższa inicjatywa jest jednym z działań zaproponowanych przez Związek jeszcze w końcu ubiegłego roku m.in samorządom — mających na celu wspólne upamiętnienie bohaterskich czynów żołnierzy AK i BCh walczących w Powstaniu Zamojskim. Przypomnijmy, że Poseł Sławomir Zawiślak wraz z Janem Józefem Kasprzykiem zorganizowali w 2022 r – przy wsparciu członków Związku – państwowe i regionalne uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego, mające na celu upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego i przywrócenie należnej pamięci żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego (Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich), walczących za Ojczyznę i w obronie ludobójczo wysiedlanej polskiej ludności Zamojszczyzny, ofiar niemieckiej eksterminacji Narodu Polskiego na Zamojszczyźnie, w tym Dzieci Zamojszczyzny.

Niestety podczas LV sesji Rady Miasta Zamość, która odbyła się 30 stycznia br. Radni zdjęli z  porządku obrad  projekty uchwał umożliwiające m.in. podział ww. skweru na część noszącą nazwę Bohaterów Powstania Zamojskiego oraz Stefana Sendłaka.

Wobec tej kontrowersyjnej, niezrozumiałej decyzji Radnych  Rady Miasta Zamość – zgodnie z wolą członków –  Związek podjął niezbędne działania zmierzające do powrotu uchwały pod obrady na sesji Rady.

Prezes S. Zawiślak zwrócił się ponownie z pisemną prośbą do Pana Przewodniczącego Rady Miasta Zamość Piotra Błażewicza (jednocześnie szefa struktur miejskich Prawa i Sprawiedliwości) o umieszczenie w porządku obrad najbliższej sesji lutowej, zdjętej w styczniu ww. uchwały i tym samym umożliwienie jej procedowania. Pismo zostało złożone w Urzędzie Miasta Zamość dnia 07.02.2023 r.

Jednocześnie, co warto podkreślić inicjatywę uhonorowania bohaterów Powstania Zamojskiego poparli nie tylko członkowie i sympatycy Związku, ale także i mieszkańcy Osiedla Planty.

Ponadto projekt ten wspiera, w imieniu środowiska BCH, Pani prof. dr hab. med. Barbara Oesch-Bartłomowicz – wnuczka żołnierza Batalionów Chłopskich ppłk. Franciszka Bartłomowicza ps. „Grzmot”, Komendanta  IV Obwodu Batalionów Chłopskich na Zamojszczyźnie, głównego organizatora i pierwszego przywódcy Powstania Zamojskiego, organizatora I Kompanii Kadrowej, która walczyła w bitwie pod Wojda, organizatora i dowódcy bitwy pod Zaborecznem i Różą, najważniejszego, zwycięskiego starcia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w czasie Powstania Zamojskiego. Swoje pismo Ww. przesłała drogą mailową nie tylko do Przewodniczącego Rady Miasta Zamość Piotra Błażewicza, ale również na sekretariat Urzędu Miasta Zamość i do lokalnych mediów.

Co jest przykre do dnia konferencji, nie otrzymaliśmy odpowiedzi na ww. pismo i nikt z nami nie rozmawiał w tej sprawie.

Zarząd ŚZŻAK O/Z wierzy, że Radni Rady Miasta Zamość zechcą powrócić do tej ważnej inicjatywy i ostatecznie przychylą się do naszego wniosku. Taka decyzja byłaby wyrazem naszej wspólnej troski o pamięć historyczną i dowodem na to, że razem chcemy podnieść do przestrzeni publicznej zapomniane, krwawe, zwycięskie czyny Bohaterów Powstania Zamojskiego, które są ważną częścią lokalnej, ale i narodowej historii.

Liczymy, że Samorząd Miasta Zamościa podejmie właściwą decyzję i umieści na terenie miasta nazwę Powstanie Zamojskie. Będzie to godne uczczenie i przywrócenie w  publicznej przestrzeni miejskiej (spełniającej m.in. rolę kulturotwórczą)  należnej pamięci o  żołnierzach Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, naszych Przodkach, walczących za Ojczyznę i w obronie ludobójczo wysiedlanej polskiej ludności Zamojszczyzny.

Na zakończenie konferencji uczestnicy zaapelowali o wsparcie działalności ŚZŻAK O/Z poprzez przekazania 1,5 %,  szczegóły tutaj: https://akzamosc.pl/przekaz-1-5-na-dzialalnosc-statutowa-szzak-z-przeznaczeniem-dla-okregu-zamosc/

Więcej na ten temat inicjatywy nadania skwerowi im. Bohaterów Powstania Zamojskiego:

https://www.kronikatygodnia.pl/artykul/34775,zamosc-sendlak-po-jednej-powstancy-po-drugiej

https://lublin.tvp.pl/66460652/spor-o-nazwe-skweru-w-zamosciu