Realizacja I Festynu dla Kół Gospodyń Wiejskich (powiat biłgorajski i zamojski) w ramach projektu pn. “Kulinarne tradycje Zamojszczyzny” – 3 września 2023r., Turobin

2023-09-11

W niedzielę, 3 września br. na terenie boiska sportowego przy Zespole Szkół w Turobinie odbył się I Festyn dla Kół Gospodyń Wiejskich w ramach realizowanego przez Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość projektu pn. “Kulinarne tradycje Zamojszczyzny”.

Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2023, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030 i Fundacji PGE. Partnerzy zadania:  Gmina Turobin, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.

Projekt pn. “Kulinarne tradycje Zamojszczyzny” jest kontynuacją dotychczasowych działań ŚZŻAK O/Z w zakresie zachowania tradycyjnej kultury ludowej i jej popularyzowania. Koncentruje się na potrawach i produktach regionalnych jako jednym z najważniejszych działów kultury tradycyjnej. Jest rezultatem realizowanego wcześniej przez Związek projektu pn. „Koło Kultury 2020-2021”.

Główny nacisk w podjętym zadaniu chcemy skierować na popularyzację naszej tradycyjnej, regionalnej kuchni, wyjątkowych smaków i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Uczestnikami zadania będą Koła Gospodyń Wiejskich z terenu czterech powiatów Zamojszczyzny, lokalni twórcy oraz wszyscy zainteresowani kulturą i tradycją ludową.

Głównym elementem projektu są festyny promujące regionalną kuchnię, połączone z Konkursem kulinarnym: dwa eliminacyjne (powiaty – biłgorajski i zamojski oraz hrubieszowski i tomaszowski) oraz jeden festyn finałowy.

W eliminacjach w każdej z kategorii konkursowej (najlepsza potrawa i ciasto regionalne) wybranych zostanie pięciu laureatów, którzy zostaną zakwalifikowani do festynu finałowego w Zamościu. Dla trzech najwyżej ocenionych Kół w finale w każdej kategorii przewidziane są nagrody rzeczowe i pomoc ekspertów w opracowaniu wniosków o wpis na listę produktów regionalnych województwa lubelskiego.

Za nami I Festyn eliminacyjny zorganizowano dla  Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu biłgorajskiego i zamojskiego. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz lokalnych produktów i specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich do degustacji. W ten sposób, udostępniając swoje stoiska, Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalni twórcy mieli szansę na dodatkową promocję swojej działalności. W ramach projektu został przeprowadzony Konkurs kulinarny przeprowadzony w dwóch kategoriach:  najlepsza potrawa regionalna i najlepsze ciasto regionalne.

Do udziału w konkursie kulinarnym I Festynu eliminacyjnego w Turobinie zgłosiły się: Koło Gospodyń Wiejskich Tokary, Koło Gospodyń Wiejskich Czernięcin Główny, Koło Gospodyń Wiejskich Jarosławiec Centrum, Koło Gospodyń Wiejskich Frampol, Koło Gospodyń Wiejskich Gródki, Koło Gospodyń Wiejskich Olszanka, Koło Gospodyń Wiejskich Sochy.

Po oficjalnym otwarciu festiwalu przez organizatorów, którego dokonał Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Poseł Sławomir Zawiślak, głos zabrał także Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina.

Następnie zaproszone do udziału w projekcie w roli ekspertów: dr hab. prof. UMCS Pani Mariola Tymochowicz – etnolog i kulturoznawca oraz Pani Marzena Bury – pracownik Muzeum Narodowego w Lublinie (kustosz, nauczyciel muzealny), wprowadziły w tematykę projektu, opowiadając o najważniejszych kwestiach związanych z regionalną kuchnią Roztocza.

Podczas wydarzenia została zaprezentowana twórczość ludowa Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Zamojszczyzny oraz zespołów ludowych.

Komisja konkursowa kolejno odwiedzała stoiska i oceniała przygotowane przez Koła regionalne potrawy i ciasta. 

Oceny potraw dokonała Komisja, która oceniała potrawy m.in. pod względem smaku, związku z tradycją regionalną, estetyki podania, użycia tradycyjnych produktów oraz przyrządzenie według tradycyjnych metod i receptur. Jury nie miało łatwego zadania.

I festiwal eliminacyjny  zakończył się wyłonieniem najlepszej potrawy i ciasta regionalnego dla KGW z powiatu biłgorajskiego i zamojskiego.

Zwycięzcy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę regionalną:

I miejsceKGW Tokary za łupcie z kaszą gryczaną, grzybami , olejem lnianym na kapuście kiszonej

II miejsce –  KGW Czernięcin Główny za pierogi z kaszą gryczaną i serem

III miejsce – KGW Jarosławiec Centrum za pierogi z kaszą jaglaną miodem i serem

IV miejsce KGW Frampol za łupcie

V miejsce – KGW Gródki za kaczkę pieczoną z kaszą, kopytkami, kluskami z dyni i grzybami

Komisja przyznała wyróżnienie dla KGW Olszanka za zupę grzybowo-gryczaną oraz KGW Sochy za pierogi z soczewicą.

Zwycięzcy konkursu kulinarnego na najlepsze ciasto regionalne:

I miejsce – KGW Frampol za ciasto jaglane

II miejsce – KGW Gródki za sernik malinowy

III miejsce – KGW Olszanka za „grzybki”

IV miejsce – KGW Sochy za ciasto „rarytas”

V miejsce – KGW Czernięcin Główny za makowiec z jabłkami

Wyróżnienie otrzymały KGW Jarosławiec Centrum – za śmietanowiec i KGW Tokary za „niebiański sernik”.

Zwycięskie Koła otrzymały nagrody rzeczowe, w postaci kociołków elektrycznych, chochel do zup oraz dyplomów pamiątkowych. Wyróżnione Koła otrzymały komplet sztućców Gerlach oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki za uczestnictwo.

Podczas eliminacji udzielane były porady ekspertów dotyczące przygotowania produktów regionalnych zgodnie z ich pierwotną recepturą, sposobem wykonania, jak też i podania

Ponadto Stowarzyszenie bezpłatnie przekazało uczestnikom festiwalu oraz gościom, turystom licznie zgromadzonym na niedzielnym wydarzeniu, „Śpiewnik Pieśni Powstania Zamojskiego”.

W podsumowaniu i wręczeniu nagród zwycięzcom oraz uczestnikom festiwalu wzięli udział Prezes ŚZŻAK O/Z  Poseł Sławomir Zawiślak, członek Zarządu SRL Zamojszczyzna (partner wydarzenia) Wojciech Adamczyk – jednocześnie Łowczy Okręgowy, Przewodniczący Zarządu Okręgu Zamość Polskiego Związku Łowieckiego oraz Wójt Gminy Turobin Andrzej Kozina.

Serdecznie dziękujemy za ufundowanie drewnianych tac do serwowania dla laureatów I miejsc w obu kategoriach lokalnej firmie.

Wydarzeniem towarzyszącym był koncert zespołów ludowych, w tym Kapela Turobińska. W trakcie występów miała miejsce wspólna zabawa, tańce uczestników oraz biesiada z degustacją potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wszyscy świetnie się razem bawili. Wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali poczęstowani bezpłatną grochówkę.

Cieszymy się że nasz projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem ze strony Kół Gospodyń Wiejskich. Dziękujemy i gratulujemy Laureatkom.

Przed nami II FESTYN (powiat hrubieszowski i tomaszowski) – 17 września 2023 r. Zagroda Wandalska w Kotorowie, gm. Werbkowice oraz wielki FINAŁ – 23 września 2023 r., Rynek Wodny w Zamościu. Serdecznie zapraszamy !

Szczególnie podziękowania składamy uczestnikom festynu, zwłaszcza Kołom Gospodyń Wiejskich, członkom lokalnych Stowarzyszeń,  twórcom ludowym i zespołom ludowym za przyjęcie zaproszenia i aktywny udział w wydarzeniu.

Podziękowania za pomoc i wsparcie Festynu kieruje do partnerów wydarzenia – Wójta Gminy Turobin Pana Andrzeja Koziny, Kierownik Gminnej Biblioteki Pani Elżbiety Trumińskiej oraz pracowników Biblioteki.

Dziękujemy i zapraszamy na kolejne organizowane przez nas w tym roku wydarzenia!

Do miłego zobaczenia!

https://lublin.tvp.pl/72464734/kulinarne-tradycje-zamojszczyzny-konkurs-w-turobinie

https://lublin.tvp.pl/72464735/kulinarne-tradycje-zamojszczyzny-konkurs-w-turobinie

https://gazetabilgoraj.pl/kgw-z-frampola-tez-wizytowka-ziemi-bilgorajskiej/https://gazetabilgoraj.pl/ktore-kgw-najlepsze-w-powiecie-bilgorajskim/