Kolejna produkcja filmowa ŚZŻAK Okręg Zamość – film dokumentalny o wybitnym  żołnierzu AK/WiN pt. „Kobos ocalić od zapomnienia”.

2022-10-28

W sobotę, 10 września 2022 r. w Brzezinach k. Bełżca, podczas zorganizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach I Zjazdu poświęconego Bohaterowi regionu pt. „Niezłomny do końca – por. Stefan Kobos ps. „Wrzos” zorganizowanego w ramach 78. rocznicy obrony Brzezin miała miejsce plenerowa premiera, wyprodukowanego przez ŚZŻAK O/Z, filmu dokumentalnego pt. „Kobos ocalić od zapomnienia”. Po projekcji każdy z uczestników spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz filmu.  

Osoby zainteresowane bezpłatnym otrzymaniem filmu proszone są o zgłaszanie zapotrzebowania drogą mailową: akzam@tlen.pl lub telefonicznie pod nr: 507 159 019 (Biuro Poselskie posła S. Zawiślaka jednocześnie Prezesa ŚZŻAK O/Z)).

Nowa produkcja naszego Związku poświęcona jest życiu i działalności dowódcy plutonu III Brzeziny Bełżeckie Armii Krajowej, wchodzącego w skład Kompanii Narol, V Rejonu ZWZ-AK Obwodu Tomaszów Lubelski Inspektoratu Zamojskiego, także dowódcy Samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski, zasłużonego m.in. w skutecznej obronie miejscowości Brzeziny. Po okresie patriotycznej działalności podczas okupacji niemieckiej okresu II wojny światowej Stefan Kobos „Wrzos” nazywany partyzancką legendą Lubelszczyzny jako bohater, Niezłomny Żołnierz Wyklęty, dalej walczył o wolną Ojczyznę na przekór komunistycznemu zniewoleniu.  

W materiale filmowym został przywołany życiorys bohatera i jego działalność niepodległościowa. Pojawiają się w nim opowieści regionalistów i krewnych bohatera, związana z nim ikonografia oraz m. in. unikatowe i oryginalne dzieła sztuki – deskale, wielkie ścienne malowidła upamiętniające działalność Kobosa i jego współpracowników, wykonane na stodołach w Brzezinach. Wspomnienia zostały zilustrowane licznymi inscenizacjami przedstawiającymi m.in. życie partyzantów w leśnym obozie, przeprowadzane przez nich akcje sabotażowe, walki z oddziałami wroga, przesłuchania i więzienie PUBP. W inscenizacjach uczestniczyli m.in. członkowie grup rekonstrukcyjnych. Film w klamrę spina tekst lektorski. Dla wyjaśnienia przebiegu wydarzeń, zastosowano animowane mapy oraz grafikę komputerową. 

Film zrealizowany został m.in. dzięki dofinansowaniu z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz środków pozyskanych w ramach projektu pn. „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu. Wartości ponadczasowe — cykl wykładów prezentujących dorobek polskiej myśli narodowej, katolicko-społecznej i konserwatywnej” z programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – Edycja 2021 Wolność po polsku – Priorytet I.

Autorami scenariusza i reżyserami są Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie, którzy współpracują z lubelskim ośrodkiem Telewizji Polskiej. Autorami zdjęć są Grzegorz Sprawka, Paweł Iwaniuk, muzykę skomponował Rafał Rozmus.

Warto dodać, że wcześniejsze filmy wyprodukowane przez ŚZŻAK O/Z (https://akzamosc.pl/filmy) osiągnęły imponującą ilość emisji telewizyjnych, dzięki współpracy z TVP oraz jej anglojęzycznym kanałem POLAND IN  (m. in. film „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie” wyemitowano ponad 80 razy). Wyprodukowane przez Związek filmy emitowane były także na kanałach TVP Historia, TVP 3 LUBLIN. Udało się je wydać na płytach DVD. Płyty były bezpłatnie przekazywane m.in. do szkół z przeznaczeniem na cele edukacyjne. Filmy są także zgłaszane do udziału w licznych festiwalach, konkursach filmowych i zdobywają nagrody.

Produkcja pt. „Kobos ocalić od zapomnienia” została zgłoszona do tegorocznej XVII edycji Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków”.

Materiał filmowy będzie wykorzystywany w dalszej działalności Związku na rzecz krzewienia wartości patriotycznych i etosu AK, m.in. do prezentacji w szkołach, instytucjach kulturalnych, przy realizacji projektów.

Serdecznie dziękujemy za dobrą współpracę Stowarzyszeniu „Ocalić od zapomnienia w Brzezinach”. Gratulujemy reżyserom kolejnego artystycznego sukcesu.

Podziękowania za wsparcie zadania kierujemy do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Film można obejrzeć także na naszej stronie internetowej: https://akzamosc.pl/filmy/
Zachęcamy do obejrzenia!