Upamiętnienie  rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie i odbicia więzienia w maju 1946 roku przez Oddział Żołnierzy AK-WIN dowodzony przez por. Romana Szczura ps. „Urszula”

2022-05-13

Dnia 7 maja 2022 r. pod pomnikiem Inspektoratu Zamojskiego AK przy ul. Partyzantów złożono kwiaty i zapalono znicze przez delegację Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość w składzie – Wiceprezes ŚZŻAK O/Z, Prezes Koła Rejonowego Zamość — Mariana Derkacza, Aleksandra Kalisza – sekretarza Koła Rejonowego Zamość i Jerzego Michalca – Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła wraz z członkami pocztu sztandarowego: kpt. Józefem Łabą, chorążym pocztu Franciszkiem Dudą i sierż. Józefem Konopką. Po tym udano się na ul. Kolegiacką pod Pamiątkową tablice upamiętniającą byłą w czasie II wojny światowej Katownię gestapo, a po tzw. wyzwoleniu Katownię NKWD i PUSB, gdzie również zapalono znicze.

Następnie wspólnie z reprezentującym Zakład Karny w Zamościu, zastępcą Dyrektora mjr. Andrzejem Zawiślakiem, Pocztem Sztandarowym i Funkcjonariuszami Zakładu Karnego zebrani uczcili pamięć 76. już rocznicę odbicia więzienia w Zamościu przez Oddział Żołnierzy AK-WIN dowodzony przez por. Romana Szczura ps. „Urszula”. Delegacje oddając hołd bohaterom złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą akcję odbicia więźniów z zamojskiego więzienia.

Brawurowa akcja miała miejsce 8 maja 1946 roku. Oddział AK-WIN dowodzony przez por. Romana Szczura ps. „Urszula, wdarł się na teren więzienia i uwolnił 301 przetrzymywanych przez UB i NKWD więźniów politycznych. Ten bohaterski czyn powojennego niepodległościowego podziemia został upamiętniony ufundowaną w 2010 r. z inicjatywy Związku, przy finansowym wsparciu Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu tablicą upamiętniającą to ważne wydarzenie.

Sekretariat ŚZŻAK Okręg Zamość

Za zdjęcia dziękujemy Dyrekcji Zakładu Karnego – fot. kpt. Jarosław Małecki, starszy wychowawca Zakładu Karnego w Zamościu, Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu.