Upamiętnienie 78. rocznicy mordu dokonanego przez wojska niemieckie na żołnierzach AK  i BCh. W hołdzie pomordowanym mieszkańcom powiatu hrubieszowskiego – Hrubieszów, 5 stycznia 2022 r.

W dniu 5 stycznia 2022 roku członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej O/Z Koło Hrubieszów uczcili pamięć pomordowanych przez wojska niemieckie żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz ludności cywilnej w Hrubieszowie. W hołdzie zamordowanym, przy pomniku upamiętniającym to tragiczne wydarzenie obecne delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze. W uroczystości uczestniczyli  Prezes ŚZŻAK O/Z Poseł Sławomir Zawiślak, Prezes Koła Rejonowego w Hrubieszowie Kamila Maślanka wraz z członkami Koła, przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa, służb mundurowych, organizacji społecznych oraz delegacje kombatanckie. 78 lat temu 6 stycznia 1944 roku w niedzielę Trzech Króli doszło do brutalnej egzekucji. Po wyjściu ludzi z kościoła Niemcy rozstrzelali ok. 45 osób, w większości uczestniczących w nabożeństwie żołnierzy AK i BCh. Wśród nich byli żołnierze aresztowani jesienią 1943 r. z terenu powiatu hrubieszowskiego. Wówczas zatrzymywania i dostarczania więźniów dokonywała policja ukraińska. Aresztowani przetrzymywani byli w Rotundzie w Zamościu  oraz na Zamku w Lublinie a następnie zostali przewiezieni do Hrubieszowa, gdzie na oczach swoich bliskich i znajomych zostali rozstrzelani. Według relacji naocznych świadków pomordowanych przewieziono na saniach na miejscowy cmentarz, gdzie wszyscy razem zostali pochowani we wspólnej mogile. Krew ociekająca z sań znaczyła ostatnią drogę pomordowanych, tworząc swoistą, symboliczną flagę narodu polskiego.

Naszym obowiązkiem jest dbać o te miejsca i kontynuować pamięć o poległych oraz uświadomić młodemu pokoleniu jak trudna i krwawa była droga, abyśmy mogli dziś żyć w niepodległej Ojczyźnie. Dziękuję wszystkim którzy uczestniczyli w  uroczystości. Chwała Bohaterom! Cześć Ich Pamięci!

ŚZŻAK O/Z Koło Rejonowe Hrubieszów
Prezes Kamila Maślanka