Festyn dla Kół Gospodyń Wiejskich w Krynicach realizowany w ramach podjętego przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość projektu „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu – Kierunek kultura” – 3 października 2020, Krynice [RELACJA, ZDJĘCIA]
2020-10-08
Początek października obfitował w wiele wydarzeń zorganizowanych z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Jednym z nich był, odbywający się w sobotę 3 października we współpracy z Gminą Krynice i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krynicach, Festyn zorganizowany dla Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu tomaszowskiego. Wydarzenie to realizowane jest w ramach projektu „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu – Kierunek Kultura” dzięki środkom własnym Związku i pozyskanym przez ŚZŻAK O/Z z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Festyn rozpoczął się w słoneczne sobotnie przedpołudnie przy miejscowym Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorzy uczestnikom wydarzenia zapewnili liczne atrakcje, dzięki którym Panie z KGW podczas prowadzonych przez twórców ludowych warsztatów mogły zapoznać się, nabyć umiejętności związanych m.in. ze sztuką garncarstwa, rękodzieła, malowania na drewnie. Garncarski kunszt glinianych naczyń zaprezentował Pan Mirosław Lipski z „Warto, bo z Roztocza”, warsztaty artystyczne poprowadziła Pani Joanna Patron z „W Ramach Sztuki”, malowanie na drewnie przybliżyła Pani Beata Głuszko z firmy „Eco- Folk”, zaś ze sztuką haftu zapoznały Panie z Koło Gospodyń Wiejskich z Polan.
O oprawę muzyczną festynu zadbały zespoły „Fermata” z Telatyna, „Pojednanie” z Krynic oraz występujący w strojach epokowych „Kresowi Sarmaci” Lolka Marczuka z Zamościa.
Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia, na które z niecierpliwością czekały Panie z KGW, było rozstrzygniecie konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z dyni pn. „Dyniowy zawrót głowy”.
Do konkursu zgłoszono 12 potraw tj.:
– Zupa dyniowa z leśnymi grzybami – Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawatce,
– Dynia pieczona – Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki,
– Salceson z dyni – Koło Gospodyń Pukarzowianki,
– Racuchy z dyni – Koło Gospodyń Wiejskich w Pukarzowianki,
– Babka dyniowa – Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki,
– Sałatka z pieczonej dyni – Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki,
– Sałatka z surowej dyni do obiadu – Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki,
– Zupa dyniowa – Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki,
– Surówka z dynią i jabłkiem i pomidorem do obiadu – Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki,
– Zupa krem z dyni – Koło Gospodyń Wiejskich Majdan Krynicki,
– Ciasto dyniowe – Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrowa,
– Placek dyniowy – Koło Gospodyń Wiejskich Polany.
Komisja konkursowa w składzie: Ewa Pysiewicz-Marczuk, Agata Mazurek, Joanna Jamroż oceniła potrawy w następujących kategoriach: smak potrawy, wygląd potrawy, pomysłowość dania.
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce (nagroda finansowa – 400 zł) Zupa krem z dyni – Koło Gospodyń Wiejskich Majdan Krynicki
II miejsce (nagroda finansowa – 300 zł) Racuchy z dyni – Koło Gospodyń Wiejskich Pukarzowianki
III miejsce (nagroda finansowa – 200 zł)) Zupa dyniowa z leśnymi grzybami – Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawatce
wyróżnienia – (nagroda finansowa 100 zł):
Ciasto dyniowe – Koło gospodyń Wiejskich Dąbrowa
Placek dyniowy – Koło Gospodyń Wiejskich Polany
Nagrody i wyróżnienia wspólnie wręczyli Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość – Poseł Sławomir Zawiślak, Wójt Gminy Krynice – Jacek Wiśniewski, Dyrektor GOK Krynice – Joanna Jamroż. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom festynu i zapraszają na następne wydarzenia realizowane w ramach projektu Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu – Kierunek Kultura”.
Relacja i galeria zdjęć z festynu na FB GOK w Krynicach: