Zaproszenie na uroczystość obchodów 76. rocznicy obrony Brzezin „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał” – 12 września br. w Brzezinach Bełżeckich" />

Zaproszenie na uroczystość obchodów 76. rocznicy obrony Brzezin „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał” – 12 września br. w Brzezinach Bełżeckich

Plakat na uroczystość obchodów 76. rocznicy obrony Brzezin „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał” - 12 września br. w Brzezinach Bełżeckich.W imieniu organizatora Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” z siedzibą w Brzezinach oraz współorganizatorów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Gminy Bełżec oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu serdecznie zapraszamy na uroczystość obchodów 76. rocznicy obrony Brzezin „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał” pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka, która odbędzie się w sobotę 12 września 2020 r. w Brzezinach Bełżeckich.

Jest to kolejny wspólny projekt, mający na celu upamiętnienie sylwetki porucznika Stefana Kobosa pseudonim „Wrzos” nazywanego partyzancką legendą Lubelszczyzny, jednego z Żołnierzy Niezłomnych, dowódcy i jego żołnierzy prężnie działającego tu plutonu Armii Krajowej wchodzącego w skład Kompanii Narol, a także Samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski, zasłużonego również w skutecznej obronie miejscowości Brzeziny.

W programie uroczystości przewidziane jest m.in. odsłonięcie tablic informacyjnych, a także zostanie zaprezentowany „Cichy Memiorał” – deskale, tj. uwiecznione unikalną techniką malarską sylwetki naszych zakonspirowanych bohaterów i wydarzenia tamtych lat, wykonane przez Arkadiusza Andrejkowa, stypendystę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureata konkursu „Nieprzeciętni 2020”.

Jako organizatorzy staramy się by pamięć o bohaterskich czynach Żołnierzy Niezłomnych i ich wkładzie w odzyskanie niepodległości była wciąż żywa na naszym terenie.

Projekt współfinansowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do udziału we współorganizowanym przez ŚZŻAK O/Z wydarzeniu. Poniżej plakat z programem uroczystości.

Plakat na uroczystość obchodów 76. rocznicy obrony Brzezin „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał” - 12 września br. w Brzezinach Bełżeckich.