Medialni goście w Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu [RELACJA, ZDJĘCIA]

Dnia 6 sierpnia br. do naszego Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu zawitali niecodzienni goście, zainteresowani historią walk o wolność Ojczyzny, prowadzoną w czasie II wojny światowej przez żołnierzy PPP na terenie zamojskiego Inspektoratu AK. Nasze Muzeum, licznie odwiedzane przez mieszkańców regionu i turystów, jak się okazuje, swymi muzealiami, ofertą edukacyjną ściąga też przedstawicieli lokalnych mediów z terenu kraju. Tym razem w progach Muzeum wraz z wicestarostą zamojskim panem Witoldem Maruchą pojawiła się Pszczyńska Telewizja. Podczas intensywnego, acz wnikliwego, zwiedzania ich zaciekawienie z każdą minutą wzrastało, a na twarzy malowało się zamyślenie przechodzące w niedowierzanie, że tu na Zamojszczyźnie są zgromadzone tak bogate i ważne dla historii także naszego kraju historyczne zbiory, niektóre unikatowe, co utrwalili okiem obiektywu. Całość wizyty dopełnił wywiad z kustoszem Muzeum Panem Edmundem Sitkiem, synem założyciela Muzeum oraz rozmowy z harcerzami susieckiej „dziesiątki” o lekcjach patriotyzmu wyniesionych ze zwiedzania tego Muzeum.

Celem wizyty Pszczyńskiej Telewizji było zrealizowanie w ramach projektu pn. „Swoje chwalicie, cudze poznacie” Powiatu Pszczyńskiego filmu promującego Zamojszczyznę i ukazującego współpracę,  historię dwóch miast, które posiadają perły architektoniczne: Zamość – Starówkę a Pszczyna – Zamek, obecnie Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Cieszy fakt, że w promocji regionu Zamojszczyzny znalazło swe godne miejsce Muzeum Historyczne w Bondyrzu. Korzyść ze spotkania z ekipą telewizyjną była obopólna dla stron, gdyż realizatorzy Pszczyńskiej Telewizji poznawali bliżej w rozmowie z nami nasz region, a młodzież z kolei poznała bliżej historię Pszczyny i Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Dziękujemy za tak ważną wizytę, pomoc w promocji naszego regionu. Zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje, osoby.

Więcej informacji na temat działalności naszego Związku i Muzeum znajduje się na naszej stronie internetowej.