Uroczystości patriotyczno-religijne z okazji 76. rocznicy mordu dokonanego przez okupacyjne wojska niemieckie na żołnierzach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, Hrubieszów, 6 stycznia [RELACJA, ZDJĘCIA]

Uroczystości patriotyczno-religijne w 76. rocznicę mordu dokonanego przez okupacyjne wojska niemieckie na żołnierzach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w Święto Trzech Króli – 6 stycznia 1944 roku w  mroźną niedzielę.  Według relacji naocznych świadków była to  egzekucja publiczna na ul. Ciesielczuka  na żołnierzach Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz  ludności  cywilnej w której rozstrzelano 45 osób. Pomordowanych  przewożono   sańmi  na miejscowy cmentarz gdzie zostali pochowani we wspólnej zbiorowej mogile a krew ociekająca z sań  znaczyła ostatnią drogę pomordowanych, tworząc swoistą flagę narodu polskiego. Pamiętamy o naszych bohaterach, którzy tu zginęli, dbamy o te miejsca i przekazujemy młodemu pokoleniu,  jak trudna i krwawa była droga, abyśmy mogli żyć  dziś w niepodległej Ojczyźnie.  CHWAŁA BOHATEROM! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!  

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyjęli moje zaproszenie by oddać hołd pomordowanym   przy wspólnej modlitwie. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe w Hrubieszowie.  

Prezes Koła Kamila Maślanka