Udział delegacji ŚZŻAK Okręg Zamość wraz z kilkoma sztandarami Związku w Narodowym Święcie Niepodległości w miejscowości Buśno (gm. Białopole) – 10.11.2019 r.

W niedzielę 10 listopada br. w miejscowości Buśno w gminie Białopole odbyły się uroczystości związane z obchodami 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Głównymi organizatorami byli: Społeczny Komitet POLONIAE RESTITUTAE CENTISSIMO ANNO, Parafia Wniebowzięcia NMP w Buśnie oraz Gmina Białopole.

Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach wzięła udział liczna delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość pod dowództwem – por. Andrzeja Jaroszyńskiego z pocztami sztandarowymi Związku tj. : Okręgu Zamość, Koła Rejonowego Grabowiec, Koła Rejonowego Uchanie, Koła Rejonowego Mircze.

Wśród delegacji pocztów sztandarowych znalazł się także poczet Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz Straży Pożarnej Gminy Białopole.

Obchody rozpoczęły się częścią artystyczną w wykonaniu młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej w Białopolu pod kierownictwem Pani Beaty Rondoś – Krasnowskiej. Następnie została odprawiona Msza Święta, celebrowana przez księdza proboszcza Piotra Rawlika w intencji Ojczyzny oraz patriotów, którzy zginęli w walkach o Niepodległą Ojczyznę w latach 1939 – 1984 wraz z poświęceniem ziemi pobranej z 77 miejsc walki i męczeństwa patriotów polskich w latach 1939-1984.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie w ścianę Kaplicy Katyńskiej wmurowana została urna z ziemią, przypominająca o Żołnierzach Wyklętych i bohaterach, którzy oddali swoje życie w walce o wolność Ojczyzny. Po czym złożono wieńce i kwiaty.

Członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość gratulują organizatorom wzorowo zorganizowanej uroczystości i deklarują chęć kontynuowania współpracy.