Film „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944” jako bezpłatny dodatek do Tygodnika Zamojskiego

2019-06-07

Uprzejmie informujemy, że dzięki wsparciu jakie Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość otrzymał od PGE Dystrybucja S.A. z siedzibą w Lublinie możliwe było wydanie, już po raz trzeci, na płycie DVD filmu dokumentalnego pt. „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944”, który następnie jako bezpłatny dodatek został dołączony do Tygodnika Zamojskiego (wydanie nr 20, 15 maja 2019 r.).

Przypomnijmy pomysłodawcą i głównym inicjatorem powstania filmu był Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Poseł Sławomir Zawiślak. W wyniku podjętych przez ŚZŻAK Okręg Zamość starań przy współpracy z Telewizją Polska S.A. Oddział w Lublinie w 2016 r. produkcję filmu dofinansował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz inni darczyńcy. Film swoją premierę miał w styczniu 2017 r. Ta 40 – minutowa produkcja filmowa, w nowoczesnej aranżacji z wykorzystaniem animacji i grafiki komputerowej przypomina zapominaną powoli historię (brak nowych opracowań historycznych i popularyzatorskich) zwycięskiego czynu zbrojnego żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy obronili współbraci-mieszkańców Zamojszczyzny przed niemiecką akcją wysiedleńczą oraz wnieśli duży wkład w walkę o niepodległość Ojczyzny. Produkcja ta ma charakter głównie edukacyjny dlatego jej długość  dostosowana została do godziny lekcyjnej. Wybór formy przekazu tj. wzbogacenie opowieści historycznej w elementy fabularne również wynika z chęci dotarcia szczególnie do młodego widza i zaabsorbowania jego uwagi.

Film trzykrotnie udało się wydać na płytach DVD. Pierwsze wydanie, staraniem Związku zostało nieodpłatnie przekazane szkołom do wykorzystania na lekcjach historii.  Kolejne wydanie zostało dołączone jako insert do Tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz wydania biuletyn „Kombatant”. Dzięki staraniom Związku, na okres 1 miesiąca film udało się umieścić w repertuarze Zamojskiego kina „Stylowy”, gdzie nieodpłatnie był pokazywany młodzieży szkolnej. Pokazywano go także na jednorazowych, nieodpłatnych pokazach w kinach na terenie całej Zamojszczyzny, w tym w Biłgoraju, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim. Ponadto film był emitowany w stacjach telewizyjnych, w tym w TVP Historia i TVP POLONIA, TVP 3 Lublin  oraz był dystrybuowany bezpłatnie przez ŚZŻAK Okręg Zamość do szkół na terenie województwa lubelskiego oraz zainteresowanych organizacji, stowarzyszeń.

Po raz trzeci film “Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944” został wydany dzięki wsparciu finansowemu jakie Związek otrzymał od PGE Dystrybucja S. A. z siedzibą w Lublinie. Nakładem 13 500 sztuk jako dodatek do numeru 20 „Tygodnika Zamojskiego” trafił do mieszkańców Zamojszczyzny. Dzięki temu upowszechniono  tradycję i walki o niepodległość oraz suwerenność RP jak również pamięć o ofiarach wojny i okresu powojennego.

W tym miejscu chcielibyśmy nadmienić, że produkcja ta zdobyła następujące nagrody i wyróżnienia:

  • WINNER – OUTSTANDING EXCELLENCE – Docs Without Borders Film Festival 2017, Nassau, USA;
  • II NAGRODA – XII Festiwal Polonijny „Losy Polaków 2017” Warszawa;
  • WYRÓŻNIENIE – 5. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” 2017 Zamość;
  • OFFICIAL SELECTION – Polish Film Festival Los Angeles 2017 USA.

Poniżej okładka promująca ww. film. Zapraszamy również Państwa do odwiedzania strony Związku na której w zakładce filmy dostępne są także nasze, inne warte poznania produkcje: https://akzamosc.pl/filmy/