75. rocznica pacyfikacji Józefowa, Rzeczpospolitej Józefowskiej [RELACJA]

2018-06-05

3 czerwca 2018 roku odbyły się w Józefowie uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 75 rocznicę pacyfikacji Józefowa, Rzeczpospolitej Józefowskiej.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12,30 Mszą Św. w Kościele Parafialnym w Józefowie w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Józefów w okresie II wojny światowej. Bezpośrednio po Mszy Świętej zebrani przeszli pod tablice upamiętniające ofiary II wojny światowej z terenu Gminy Józefów. Tablice umieszczone są na murze kościelnym w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku zostali spędzeni mieszkańcy Józefowa celem rozstrzelania. Brawurowy atak oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i innych na pozycje niemieckie umożliwił zgromadzonym ludziom ucieczkę. Partyzantom udało się wyprzeć Niemców z Józefowa i ocalić tym samym od śmierci mieszkańców. Przez ponad 3 tygodnie w Józefowie nie było przedstawicieli władz okupacyjnych. To prestiżowe zwycięstwo w bitwie o Józefów odnotowane zostało we wszystkich meldunkach Armii Krajowej obwodu zamojskiego. Miało ono również olbrzymie znaczenie moralne. O Józefowie zaczęły krążyć legendy a rejon ten nazywać Rzeczpospolitą Józefowską.

Nie sposób wspomnieć wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa. Akcją dowodził Hieronim Miąc ps. Korsarz. Jego 100-tu osobowy oddział składał się z trzech plutonów: plutonu z Aleksandrowa dowodzonego przez Włodzimierza Hascewicza ps. War, plutonu z Józefowa i Pardysówki dowodzonego przez Feliksa Pardusa ps. Piast i plutonu z Górecka i Brzezin dowodzonego przez Czesława Mużacza ps. Selim. W akcji brał również udział 50 –cio osobowy oddział dowodzony przez Józefa Droździela ps. Radykał i Juliana Futomę ps. Fiat i oddział BCH dowodzony przez Antoniego Wróbla ps. Anton, Burza oraz oddział partyzantki rosyjskiej utworzony ze zbiegłych jeńców.

Organizatorem uroczystości był Sławomir Zawiślak – Prezes Okręgu Zamość ŚZŻAK, Burmistrz Józefowa – Roman Dziura i Andrzej Wojtyło – Prezes miejscowego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystościach wziął udział dr hab. Przemysław Czarnek Wojewoda Lubelski oraz rodziny byłych dowódców AK w Józefowie: Piotr Bartoszewski syn Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” i Danuta Błaszczak z rodziną oraz Krzysztof Błaszczak z żoną córka i syn Edwarda Błaszczaka ps. „Grom”. 

W uroczystości wzięli udział liczni mieszkańcy Józefowa i regionu, Kompania Honorowa 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, poczty sztandarowe: ŚZŻAK Okręg Zamość, Kół Rejonowych ŚZŻAK Okręg Zamość z Józefowa, Tomaszowa Lubelskiego, Tyszowiec, Zwierzyńca, poczty sztandarowe szkół z Józefowa oraz innych organizacji patriotycznych.

Wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

Andrzej Wojtyło – Prezes ŚZŻAK koło terenowe w Józefowie

MEDIA

Patriotycznie w Józefowie (FOTO, AUDIO)

bilgoraj.com.pl