Relacja z obchodów 82. rocznicy obrony Narola – Pamięci Armii Krajowej Kompanii Narol – 23 maja 2026 r., Pałac Łosiów, Narol
2026-05-30

W sobotę, 23 maja 2026 r. na terenie zabytkowego Pałacu Łosiów w Narolu odbyło się wydarzenie poświęcone Pamięci Armii Krajowej Kompani Narol w ramach obchodów 82. rocznicy obrony Narola.
Organizatorami obchodów byli: ŚZŻAK Okręg Zamość, ŚZŻAK O/Z Koło Rejonowe Narol, ŚZŻAK Okręg Podkarpacki Koło Obwodu Lubaczów, Stowarzyszenie „Razem dla Historii”, Stowarzyszenie „Ocalić od Zapomnienia” w Brzezinach, Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie, 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „GROT”, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie. Partnerzy wydarzenia: Fundacja Narol Enterprinse, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Zadanie publiczne dofinansowane zostało ze środków Powiatu Lubaczowskiego oraz wsparcia BS w Narolu, Nadleśnictwa Narol i firmy budowlanej Bodnar.
Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się złożeniem przez delegacje uczestników uroczystości kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem obrońców Narola w pobliskim Lipsku.
Oficjalnym rozpoczęciem obchodów była Polowa Msza Święta w intencji Ojczyzny i poległych w bitwie o Narol. Mszę Św. koncelebrowali ks. Julian Leńczuk Dziekan Dekanatu Narol – Proboszcz Parafii pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Lipsku i ks. Paweł Kruk wikary Parafii pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Lipsku, ks. Józef Bednarz Proboszcz Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Narolu.
Po uroczystym nabożeństwie odbyła się część oficjalna uroczystości z ceremoniałem wojskowym, który zabezpieczył 202. Batalion Obrony Pogranicza w Jarosławiu z 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Na początku tej części została podniesiona Flaga Rzeczypospolitej Polskiej na maszt i zebrani odśpiewali Hymn Państwowy.
Następnie Prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach Magdalena Szczepańska jednocześnie Wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość powitała gości przybyłych na uroczystość.
Kolejnym ważnym punktem wydarzenia była ceremonia wręczenia odznaczeń.
Na wniosek Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Posła Sławomira Zawiślaka Medalem „Pro Patria”, decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, uhonorowali zostali: mjr Piotr Wiśniewski, Starosta Lubaczowski – Barbara Broź, a na wniosek Pani Starosty mjr Artur Marszał – p.o. dowódcy Szefa Sztabu 202. Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu, st. chor. szt. Piotr Umiński – Starszy Podoficer Dowództwa 202. Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu. W imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenia wręczył II Wojewoda Podkarpacki Tomasz Lorenz.
Wydarzenie było także okazją do wręczenia odznaczenia pamiątkowego Zarządu Głównego ŚZŻAK. Odznaką „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” zostali wyróżnieni: ppłk Stanisław Styczyński – Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zamościu, Wojciech Hanus z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, szerż. Patrycja Leśko z 202. Batalionu Ochrony Pogranicza, Wojciech Gawroński członek Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody.
„Medalem okolicznościowym 35-lecia powstania Światowego Związku Żołnierzy AK” wyróżnienie zostali: Krzysztof Bobko, ks. Józef Bednarz, Henryk Szczupak, Wicewojewoda Podkarpacki Tomasz Lorenz, Marek Maciejczyk Prezes Stowarzyszenia Hubal oraz kierownik zespołu.
Oba odznaczenia wręczył Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Poseł Sławomir Zawiślak w asyście Prezesa ŚZŻAK O/Z Koła Rejonowego w Narolu Mariana Świętojańskiego i Prezes ŚZŻAK O/Z Koła Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim Teresy Rollinger.
Prezes ŚZŻAK Koło Obwodu Lubaczów plut. Adam Antonik wręczył Wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość Magdalenie Szczepańskiej i Prezesowi ŚZŻAK O/Z Koła Rejonowego w Narolu Marianowi Świętojańskiemu odznaki Koła.
Kolejnym punktem programu był przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali m.in. Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Poseł na Sejm RP Anna Schmid, II Wojewoda Podkarpacki Tomasz Lorenz, Starosta Lubaczowski Barbara Broź.
Po przemówieniach dr Wojciech Hanus z IPN Oddział w Rzeszowie przedstawił rys historyczny wydarzeń które rozegrały się w Pałacu w maju 1944 roku oraz przybliżył zebranym historię heroicznej obrony Narola przez żołnierzy Kompanii AK.
Następnie ppor. Sebastian Łuczak odczytał Apel Pamięci. Po jego odczytaniu zostały oddane salwy honorowe.
Na zakończenie głos zabrali Prezes Koła Rejonowego w Narolu Marian Świętojański wraz z Prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia w Brzezinach” Wiceprezes ŚZŻAK O/Z Magdaleną Szczepańska, dziękując między innymi wszystkim osobom zaangażowanym w realizację dzisiejszych uroczystości, a także za krzewienie postaw patriotycznych w codziennej pracy i służbie.
Uroczystości wzbogacił koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Hubal” z Hrubieszowa.
Dodatkowo w programie zaprezentowana została wystawa z Muzeum w Lubaczowie „Na szlaku Kompanii Narol – z Roztocza na Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie”, której autorem jest wyżej wymieniona Prezes M. Szczepańska.
Swoje stoiska promocyjne rozstawili Jednostka Strzelecka 203 im. gen. bryg. Józefa Kustronia z Lubaczowa. Swoje książki sprzedawał Ryszard Czarnowski z Woli Wielkiej.
Na uczestników czekał również tradycyjny, partyzancki poczęstunek.
Wydarzenie zgromadziło licznych gości: parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, oraz mieszkańców powiatu lubaczowskiego.
Uroczyści zaszczyciły Poczty sztandarowe, w tym m.in. Poczty sztandarowe ŚZŻAK O/Z Kół Rejonowych z Zamościa, Łabuń, Starego Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Narolu, 1 Tomaszowskiej Drużyny Harcerzy „Woda” im. mjr. Karola Kosteckiego ps. „Kostek”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, partnerom, przybyłym uczestnikom uroczystości, mieszkańcom regionu za uczestnictwo w wydarzeniu oraz wykazane po raz kolejny obywatelskie i patriotyczne zainteresowanie wspólnym utrwalaniem polskiej historii.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Powiatu Lubaczowskiego i wszystkich instytucji za udzielone wsparcie finansowe na rzecz realizacji przedsięwzięcia.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Poniżej linki do relacji:
https://www.youtube.com/watch?v=QACoIq3R3Nw
https://www.youtube.com/watch?v=vvXmoy8rLv4
https://www.youtube.com/watch?v=qJvUig2i5jg
https://www.youtube.com/watch?v=U8k69QXKBEs
https://www.facebook.com/reel/1000649169152741
https://elubaczow.com/2026/05/25/upamietniono-82-rocznice-obrony-narola























































