Współorganizacja uroczystości patriotyczno-religijnej upamiętniającej 81. rocznicę rozbiciaobozu zagłady Żołnierzy Armii Krajowej – 10 maja 2026 r., Błudek, Gmina Susiec

2026-05-21

W niedzielę, 10 maja 2026 r., w miejscowości Błudek, gm. Susiec, odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 81. rocznicę rozbicia obozu zagłady Żołnierzy Armii Krajowej.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Susiec, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, a współorganizatorami: 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany w Zamościu, Proboszcz Parafii w Majdanie Sopockim, Gminny Ośrodek Kultury w Suścu oraz Szkoła Podstawowa w Majdanie Sopockim Pierwszym.

W uroczystości udział wzięła delegacja ŚZŻAK Okręg Zamość wraz z pocztami sztandarowymi, w tym: reprezentujący Prezesa Sławomira Zawiślaka członek jego Zarządu Józef Więcław – jednocześnie wiceprezes Koła Rejonowego Związku w Józefowie, Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Starym Zamościu Wiesław Smyk, Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Tomaszowie Lubelskim Teresa Rollinger, delegacje pocztów sztandarowych ŚZŻAK O/Z z Zamościa, Komarowa, Łabuń, Starego Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego oraz członkowie Kół Rejonowych naszego Związku.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od przemarszu uczestników na teren obozu wraz z Orkiestrą Dętą z Łosińca, która zapewniła muzyczną oprawę uroczystości. W marszu uczestniczyli m.in.: Poczet Sztandarowy 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, Kompania Honorowa, Poczet Sztandarowy Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Suścu, Poczet Sztandarowy Związku Kombatantów Batalionów Chłopskich Koło Krynice, ww. poczty sztandarowe ŚZŻAK O/Z z Komarowa, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Łabuń i Starego Zamościa, Poczet Sztandarowy Stowarzyszenia Żołnierzy Oddziałów Partyzanckich Okręgu Lubelskiego WiN w Lublinie, przedstawiciele szkół z Suśca, Majdanu Sopockiego i Łosińca, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Konrada Bartoszewskiego „Wir”, harcerze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

Część oficjalna obchodów odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, który zabezpieczył 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany w Zamościu. Uroczystości prowadzili Dyrektor GOK w Suścu Joanna Kowalczuk oraz ppor. Dominik Sowa z 3. ZBZ w Zamościu. Powitania gości w imieniu organizatorów dokonał Wójt Gminy Susiec Zbigniew Naklicki. Następnie przedstawiono rys historyczny rozbicia obozu w Błudku, przygotowany z wykorzystaniem wspomnień śp. mjr. Bronisława Malca ps. „Żegota”, żołnierza AK i byłego Prezesa Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Suścu. Posterunek honorowy przy pomniku pełnili żołnierze 25. Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu oraz harcerze z 29. WDH „Bursztynowy Szlak” z Majdanu Sopockiego.

Po części oficjalnej odprawiona została polowa Msza Święta, którą celebrował Proboszcz Parafii w Majdanie Sopockim – ks. dziekan dr Krzysztof Śniosek. Następnie odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową.

Uroczystości patriotyczne zakończyło złożenie wieńców, kwiatów i zniczy przy pomniku poległych Żołnierzy Armii Krajowej. W imieniu ŚZŻAK O/Z wiązankę kwiatów złożyli: członek Zarządu ŚZŻAK O/Z Józef Więcław oraz delegacje Kół Rejonowych ŚZŻAK O/Z, w tym Koła w Tomaszowie Lubelskim, w składzie: Marian Maryńczak, Barbara Malec, Teresa Hołyś i Błażej Winnicki.

Zarząd ŚZŻAK Okręg Zamość serdecznie dziękuje przybyłym gościom i tym wszystkim, dzięki którym uroczystość miała tak uroczysty charakter. Szczególne podziękowania kierujemy do Księdza Proboszcza, Wójta Gminy Susiec oraz Garnizonu Zamość za wspólną organizację uroczystości.

Dziękujemy za obecność i aktywny udział harcerzy, młodzieży, Orkiestry Dętej oraz licznie przybyłym mieszkańcom.

Cześć i Chwała Bohaterom!