Wniosek prezesa Zarządu naszego Związku o uhonorowanie 100-letniej kombatantki Armii Krajowej pozytywnie rozpatrzony. Uroczyste wręczenie patentu oficerskiego dla Pani Zofii Paul ps. „Malina”

2025-09-28

Miło nam poinformować, że 24 września br. w oficjalnej oprawie odbyła się uroczystość wręczenia patentu oficerskiego na stopień podporucznika Pani Zofii Paul ps. „Malina”. Wniosek posła Sławomira Zawiślaka, Prezesa Zarządu ŚZŻAK/OZ został przedłożony w tej sprawie do Ministra Obrony Narodowej w styczniu tego roku.

 Po odczytaniu Aktu mianowania wręczenia patentu dokonali Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji OZ w Lublinie – płk. Piotr Pieczur wraz z Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji Zamość ppłk. Stanisławem Styczyńskim. W uroczystości, która odbyła się w domu Pani Zofii uczestniczyła delegacja ŚZŻAK Okręg Zamość na czele z Wiceprezesem ŚZŻAK O/Z por. Andrzejem Jaroszyńskim, poczet sztandarowy z Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Grabowcu, Wójt Gminy Grabowiec Bartosz Popek oraz Jej najbliższa Rodzina. Pani  Zofia otrzymała bukiet kwiatów i pamiątkowy dyplom od Wiceprezesa naszego Związku.

Pani Zofia Paul ps. „Malina”, córka Włodzimierza, urodziła się 15.01.1925 r. w miejscowości Hostynne (powiat hrubieszowski) obecnie mieszka w Grabowcu Górze (powiat zamojski). W czasie okupacji zaangażowała się w działalność konspiracyjną, działała m.in. w 9. Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemi Zamojskiej pod dowództwem Wojciecha Sarzyńskiego ps. „Żbik”. Dorobek życia Pani Zofii zasługuje na pełne uznanie. Jako żołnierz AK młodzieńcze lata poświęciła dla Polski, a całe swoje życie dla rodziny, najbliższych i pracy. Takie osoby są wzorem także dla współczesnego pokolenia, należą im się szczególne wyrazy uznania, dlatego cieszymy się, że w tym dniu mogliśmy być z Panią Zofią i podziękować Jej za dobrą służbę Ojczyźnie. 

Szanowna Pani Podporucznik życzymy dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Jednocześnie ciesząc się z kolejnego, godnego uhonorowania żołnierza AK  apelujemy do Państwa o zgłaszanie do Zarządu ŚZŻAK O/Z osób zasłużonych dla walki o niepodległość Ojczyzny, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, należących m.in. do Armii Krajowej lub Batalionów Chłopskich, powojennych formacji niepodległościowych celem podjęcia działań na rzecz ich uhonorowania, oddania należnej czci Bohaterom.

Zdjęcia z facebooka Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zamościu: 

https://www.facebook.com/WCRZamosc/posts/pfbid0j5cLnvcb8B1oFwyzAW7ZQHhmNvgrXGPACCG4CdmRcm9TTtDnKMA2oSJorZ3QjXy4l?locale=pl_PL

https://zamojska24.pl/z-zamoscia/to-nie-pomylka-awansowali-stulatke-foto/uibO0F52UE4hYjdTFqKz