WSPÓLORGANIZACJA UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO – RELIGIJNEJ 80. ROCZNICY ROZBICIA OBOZU ZAGŁADY ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ W BŁUDKU – BŁUDEK, Gmina Susiec – 4 maja 2025 r.
2025-05-07

W niedzielę, 4 maja 2025 roku przy miejscu pamięci narodowej w miejscowości Błudek odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 80. rocznicę rozbicia obozu zagłady żołnierzy Armii Krajowej. Organizatorami obchodów byli: Wójt Gminy Susiec, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, ŚZŻAK O/Z Koło Rejonowe w Suścu, 18. Pułk Przeciwlotniczy im. gen.bryg. Feliksa Kamińskiego w Sitańcu.
Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od przemarszu uczestników na teren obozu wraz z Orkiestrą Dętą z Łosińca, która zapewniła muzyczną oprawę uroczystości. W marszu uczestniczyli: Kompania Honorowa 18. Pułku Przeciwlotniczego z pocztem chorągwianym, Poczet Okręgowy ŚZŻAK O/Z, Poczty Sztandarowe Kół Rejonowych ŚZŻAK O/Z z Komarowa, Łabuń, Starego Zamościa, Tomaszowa, Suśca (wystawionym przez harcerzy 10. Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza, ps. „Burta” z Suśca ), Poczet Sztandarowy Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Suścu, Poczet Sztandarowy Stowarzyszenia Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Józefowskiej, poczty sztandarowe szkół z Suśca, Majdanu Sopockiego i Łosińca, harcerze, władze oraz zaproszeni goście i mieszkańcy.
Część oficjalna obchodów odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, który zabezpieczył 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu. Po złożeniu meldunku przez Dowódcę Kompanii Honorowej o gotowości do uroczystości Dowódcy Garnizonu Zamość płk. Krzysztofowi Pietrzakowi, po przeglądzie Pocztów Sztandarowych i stwierdzeniu gotowości do uroczystości, przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Łosińca, został odśpiewany Hymn Państwowy. Część oficjalną uroczystości prowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu – Joanna Kowalczuk. Powitania gości w imieniu organizatorów dokonał Wójt Gminy Susiec Zbigniew Naklicki. Następnie został przedstawiony rys historyczny rozbicia obozu zagłady w Błudku, przygotowany z wykorzystaniem wspomnień śp. mjr. Bronisława Malca ps. „Żegota” żołnierza AK, byłego Prezesa Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Suścu.
W swoim wystąpieniu Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak wspomniał m.in. żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, dzielnie walczących za Ojczyznę m.in. w Powstaniu Zamojskim. Zwrócił on uwagę na to, że podczas niedzielnej uroczystości wspólnie czcimy pamięć zamordowanych w obozie w Błudku także innych żołnierzy AK, którzy wiernie służyli Polsce w czasie okupacji hitlerowskiej i w okresie powojennym jako Żołnierze Wyklęci, wyzwalający Obóz a następnie jako Weterani AK – społecznicy działający w organizacjach patriotycznych. Podkreślił, że będziemy oddawać cześć, ale także modlić się, za to, aby Bóg przyjął ich do siebie i nagrodził za tę piękną postawę, bo niestety w swoim życiu doczesnym nagrody za ich ofiarę Ojczyźnie od władz PRL nie dostali. Nowy okupant, nowe komunistyczne państwo represyjne rozprawiło się z nimi w sposób brutalny, m.in. właśnie w Błudku byli mordowani. Prezes ŚZŻAK O/Z zwrócił uwagę, że wspomnienia o tej akcji są zawarte w wydanej przez ŚZŻAK O/Z książce pt. „Historia OP9”, która podobnie jak inne Związkowe wydawnictwa jest do pobrania na stronie internetowej: https://akzamosc.pl. W tym miejscu Prezes S. Zawiślak podkreślił zawarte w ww. książce wspomnienia śp. Bronisława Malca ps. „Żegota”, szczególnie odważne czyny Pana Pułkownika uczestniczącego w tej akcji jako dowódca plutonu atakującego gajówkę. Następnie przytoczył wielkie zasługi Pana Pułkownika dla utworzenia miejsca pamięci narodowej w miejscu kaźni oficerów AK. Przywołał swoje wspomnienie z rozmów z Śp. Bronisławem Malcem, który po wojnie opowiadał, jak musiał walczyć wręcz z urzędnikami polskiej administracji państwowej tego okresu czasu, żeby zinwentaryzować teren, poustawiać razem z kolegami z Armii Krajowej głazy upamiętniające miejsca, gdzie były baraki, miejsca kaźni. Była to według niego bardzo trudna, wydawało się nawet niebezpieczna praca.



Prezes ŚZŻAK O/Z podziękował wszystkim za obecność, która jest dowodem na to, że pomimo aktualnych prób pisania na nowo historii Polski pomniejszającej, ukrywającej czy wręcz szkalującej dokonania naszych Przodków damy radę obronić prawdę historyczną i naszą narodową godność. Dlatego nawet lokalnie jednoczmy się w trakcie organizacji i przebiegu uroczystości patriotycznych, przywołujmy pamięć o bohaterach, którzy zginęli, ale też którzy walczyli nawet po wojnie i upamiętniali prawdziwą polską historię.
Kolejnym punktem ceremoniału wojskowego był Apel Pamięci, który odczytał oficer Garnizonu WP Zamość, po którym oddano salwę honorową. Następnie dowódca Garnizonu WP Zamość płk Krzysztof Pietrzak złożył kwiaty pod Pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Armii Krajowej. Po czym dowódca Kompanii Honorowej złożył meldunek płk. Krzysztofowi Pietrzakowi o zakończeniu ceremoniału wojskowego, po którym kompania honorowa odmaszerowała z miejsca uroczystości.
Dalszą częścią wydarzenia był występ słowno-muzyczny w wykonaniu 29. DH „Bursztynowy Szlak” z Majdanu Sopockiego, po którym odbyła się uroczysta Msza Św., którą odprawił Proboszcz Parafii pw. Świętego Tomasza w Majdanie Sopockim ks. dr Krzysztof Śniosek.



Ostatnim punktem patriotycznego wydarzenia było złożenie przez obecne delegacje wieńców, kwiatów oraz zniczy pamięci pod pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Armii Krajowej.
W imieniu ŚŻŻAK Okręg Zamość wiązankę kwiatów przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej złożyli: Prezes ŚZŻAK O/Z Sławomir Zawiślak, hm. Anna Rojek, ppor. Wiesław Smyk i Edward Karchut. Wśród delegacji składających kwiaty i znicze były też delegacje Kół Rejonowych ŚZŻAK O/Z: Koło Rejonowe w Tomaszowie Lubelskim reprezentowali – Prezes Koła Teresa Rollinger, Anna Lisikiewicz, Ryszard Szczepaniuk; Koło Rejonowe z Komarowa: Henryk Ożga, Marek Wiśniewski, Józef Mazur; Koło Rejonowe ze Starego Zamościa – Prezes Wiesław Smyk, Koło Rejonowe z Suśca – Agnieszka Suska, Anna Talpa; Koło Rejonowe z Łabuń – Prezes Edward Karchut; Koło Rejonowe z Zamościa – Franciszek Duda i Jan Kurek. Na uroczystości byli także nasi Przyjaciele – przedstawiciele ŚZŻAK z Lubaczowa i Mielca. Po złożeniu wieńców członek orkiestry Dętej z Łosińca Bartłomiej Kiecana odegrał utwór „Śpij Kolego”. Niedzielne wydarzenie zakończył żołnierski poczęstunek ufundowany przez Wójta Gminy Susiec.



W historycznym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, wśród nich obok ww. wymienionych m.in.: Rafał Farion – Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, Mariusz Tłuczek – Dyrektor Delegatury Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu, Stanisław Kozyra – Wójt Gminy Łukowa, Tadeusz Kraczek – Przewodniczący Rady Gminy Łukowa, radni powiatu tomaszowskiego, służby mundurowe, stowarzyszenia pozarządowe, młodzież szkolna, mieszkańcy regionu, media. Należy też podkreślić obecność osób z innych terenów kraju, którzy przybyli by złożyć hołd pomordowanym Bohaterom. Wśród nich byli obecni członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzezi Wołyńskiej” w Domostawie. Obecność osób, tak zaangażowanych w upamiętnianie tragicznych wydarzeń na terenie kraju, świadczy o słuszności naszej wieloletniej pracy na rzecz organizacji uroczystości patriotycznych krzewiących etos Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. To jest świadectwo realizacji testamentu żołnierzy PPP – śp. Członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który otrzymaliśmy 35 lat temu.