Jubileusz 100 urodzin. W służbie Ojczyzny – 100 lat por. Władysława Wolańczyka

2025-02-04

W dniu 17 styczniu 2025 r. Pan porucznik Władysław Wolańczyk ps. „Koc” kombatant Armii Krajowej obchodził swoje 100 urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczystość pn. „Jubileusz 100 urodzin. W służbie Ojczyzny – 100 lat por. Władysława Wolańczyka”.

Organizatorami urodzin Jubilata byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koła Rejonowego Narol, 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów, Stowarzyszenie Razem dla historii, Powiat Lubaczowski, Miasto i Gmina Narol.

Por. Władysław Wolańczyk ps. „Koc” – najstarszy żołnierz kompanii AK „Narol” Karola Kosteckiego swoje urodziny świętował w obecności najbliższych i zaproszonych gości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Jubilata w Kościele Parafialnym w Lipsku, Gmina Narol. Po Liturgii uczestnicy udali się na uroczystości jubileuszowe zorganizowane w świetlicy w Jędrzejówce. W imieniu Prezydium ŚZŻAK O/Z uroczystości rozpoczęła Wiceprezes ŚZŻAK O/Z Magdalena Szczepańska, natomiast gości powitał Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Narolu Marian Świętojański. Wydarzenie było okazją do wyrażenia ogromnej wdzięczności Panu Porucznikowi za jego czynny udział w walce zbrojnej o wyzwolenie Ojczyzny na terenie Zamojszczyzny podczas II wojny światowej oraz wieloletnie zaangażowanie w społeczną działalność. Jednocześnie Wiceprezes Związku podkreślając wojenne czyny Jubilata, także jego zasługi w pracy społecznej, podziękowała za wspólne lata wzorowej współpracy, szczególnie zaś za piękny przykład krzewienia wśród młodych pokoleń Polek i Polaków, postaw patriotycznych i etosu Armii Krajowej. Z tej okazji został także zmontowany krótki film mówiący o historii, kompanii Narol i o Panu Władysławie Wolańczyku. Następnie wraz z najlepszymi życzeniami urodzinowymi Jubilat otrzymał bukiety kwiatów, upominki, listy gratulacyjne a zaproszeni goście, przyjaciele i rodzina, hucznie odśpiewali „200lat!”. Kolejną niespodzianką po otrzymanych urodzinowych życzeniach i prezentach był tort urodzinowy. Obok przekazanych wraz z upominkami najlepszymi życzeniami urodzinowymi oraz gratulacjami zasłużony kombatant Armii Krajowej na wniosek Prezesa ŚZŻAK O/Z Posła Sławomira Zawiślaka został uhonorowany pamiątkowym odznaczeniem Armii Krajowej, który był zaprojektowany przez mjr. Szczepana Mateję, a wręczyła go córka i obecna Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Tomaszowie Lubelskim Teresa Rollinger wspólnie z Prezesem Zarządu ŚZŻAK O/Z Posłem Sławomirem Zawiślakiem. Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella  Medalem „Pro Patria” odznaczony został Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Narolu Marian Świętojański. Odznaczenie wręczyli Starosta Lubaczowski Pani Barbara Broź wspólnie z Prezesem ŚZŻAK O/Z Posłem Sławomirem Zawiślakiem. Jubilat na tę okoliczność otrzymał także imienne listy gratulacyjny, m.in. od Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie oraz od Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. W trakcie uroczystości decyzją Zarządu Związku Odznaką Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość została wyróżniona Starosta Lubaczowski  Pani Barbara Broź. Wydarzeniem towarzyszącym było przygotowane przez IPN Oddział Rzeszów jako współorganizatora stoisko z publikacjami wydawnictw IPN oraz dodatkowe stoisko edukacyjne, a także stoisko 20 PBOT. Spotkanie też było okazją do podziękowania za wzorową służbę szer. Magdalenie Szczepańskiej i szer. Patrycji Leśko w związku z zakończeniem służby w 192 bop. Rozkazem dowódcy 192 bop i w  imieniu  ppłk. Grzegorza Sokołowskiego listy wręczył Zastępca mjr Piotr Wiśniewski. Dla uczestników uroczystości przygotowano także żołnierski poczęstunek. Dziękujemy 34 WOG w Rzeszowie – punkt zabezpieczenia w Jarosławiu – za przygotowanie grochówki.

Szczególne podziękowania kierujemy także do wszystkich współorganizatorów i uczestników uroczystości za wspólnie spędzony czas i przygotowanie tak pięknej uroczystości.

W uroczystości obok wyżej wymienionych udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Anna Schmid, Wicewojewoda Podkarpacki Tomasz Lorenc, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Dyrektor IPN Oddział Rzeszów dr Dariusz Iwaneczko, płk Krzysztof Pietrzak Dowódca Garnizonu Zamość jednocześnie Dowódca 18. Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu, który reprezentował Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, mjr Piotr Wiśniewski Zastępca Dowódcy Szefa Sztabu 192. Batalionu Obrony Pogranicza w Poturzynie, który reprezentował Dowódcę 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmnie  płk Roberta Kasperczuka, mjr Wojciech Kwiatkowski, który reprezentował Dowódcę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie  gen. bryg. Tadeusza Nastarowicza, Dowódca 202. Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu ppłk Marcin Piętnik reprezentujący jednocześnie dowódcę 20 PBOT płk Daniela Błotko, Zastępca Dowódcy Szefa Sztabu 202. Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu mjr dyplomowany Artur Marszała, Starszy Podoficer Dowództwa 202. Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu st. chor. szt. Piotr Umiński, Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego Wiesław Cielica, Burmistrz Miasta i Gminy Narol Arkadiusz Mroczek, ks. Tomasz Kij – Kapelan 20. Przemyskiej  Brygady Obrony Terytorialnej, ks. Julian Leńczuk Dziekan Dekanatu Narol – Proboszcz Parafii pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Lipsku, ks. Ryszard Ostasz – Proboszcz Parafii pw. Świętej Anny w Tuczępach, kpt. SG Paweł Broszko, który reprezentował Komendanta Placówka SG
w Lubaczowie ppłk SG Zbigniewa Mikusa, aspirant Marek Żołądek Kierownik Posterunku Policji w Narolu reprezentujący Komendanta Powiatowego Policji w Lubaczowie  mł. insp. Krzysztofa Fariona, Nadleśniczy Nadleśnictwa Narol Robert Stankiewicz, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Tomaszowie Lubelskim  Andrzej Adamek, mł. chor. Andrzej Leśko, który reprezentował środowisko żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Hrubieszowie, Prezes Koła Obwodu Lubaczów Światowego Związku Żołnierzy AK wraz z delegacją plut. Adam Antonik, Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejsko – Gminne w Lubaczowie, zarazem Prezes Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Lubaczowie wraz z delegacjami inspektor Związku Strzeleckiego Eugeniusz Huk, Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie inspektor ZS Tomasz Szczygieł, przedstawiciele: 1 Tomaszowskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Kosteckiego ps. ,,Kostek”, Szwadronu Tomaszowskiego im. 1 Pułku Korpusu Obrony Pogranicza, Grupy Rekonstrukcji Ludności Cywilnej Tomaszów Lubelski oraz żołnierze 192. Batalionu Obrony Pogranicza w Poturzynie i 202 Batalionu Obrony Pogranicza w Jarosławiu dbających o pamięć narodową i miejsca pochówku żołnierzy Armii Krajowej.

Relacja filmowa z wydarzenia: