Pamiętamy – wniosek prezesa Zarządu naszego Związku o uhonorowanie 100-letniego żołnierza AK pozytywnie rozpatrzony. Uroczyste wręczenie, przyznanego decyzją Ministra Obrony Narodowej, awansu na wyższy stopień wojskowy Pani kapitan Karolinie Szady

2023-04-21

Miło nam poinformować, że 19 kwietnia br. w oficjalnej oprawie odbyła się uroczystość wręczenia awansu na wyższy stopień wojskowy dla Pani Karolina Szady. 100-letnia łączniczka i sanitariuszka AK, aktualnie mieszkająca od wielu lat w Lublinie, działająca na terenie Inspektoratu Zamość AK otrzymała stopień kapitana. Wniosek Prezesa Zarządu ŚZŻAK/OZ został przedłożony w tej sprawie do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka pismem z dnia 16.08.2022 r.

 Po odczytaniu Aktu mianowania wręczenia patentu dokonali płk Jerzy Flis Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Sławomir Zawiślak i Wiceprezes ŚZŻAK O/Z Marian Derkacz.

W uroczystości, która odbyła się w domu Pani Szady w Lublinie uczestniczyła również Rodzina awansowanej. Udział w spotkaniu wzięła opiekunka, bratanica Pani Euralia Kasperska-Kasprowicz i prawnuczka Pani Szady. Obie Panie, Pani Karolina i Pani Euralia otrzymały bukiety kwiatów wręczone przez Prezesa i Wiceprezesa naszego Związku.

Szanowna Pani Kapitan dziękujemy Pani za godną, niezłomną postawę patriotyczną w czasie wojny i po jej zakończeniu, za wierność dewizie „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Życzymy dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Karolina Szady ps. „Brzoza” urodziła się 23 września 1922 roku w Majdanie Żukowieckim. Należała do 9 Pułku Piechoty AK Inspektoratu Zamojskiego I Kompanii Dywersyjnej pod  dowództwem Piotra Złomańca ps. „Podlaski”, następnie Zygmunta Jaślikowskiego ps. „Kary”, Plutonu Bolesława Śmiciószewskiego ps. „Wąsaty”. Zaprzysiężona przez Jana Kapicę ps. „Zych”. Jej głównym zadaniem było wówczas wykonywanie prac związanych z zaopatrywaniem oddziału w żywność, praniem, szyciem. Była sanitariuszką i łączniczką. W razie potrzeby  przechowywała broń i amunicję we własnym domu. Aktywnie działała na rzecz oddziałów partyzanckich wspólnie ze swoim mężem Janem. Po tzw. wyzwoleniu NKWD w 1944 r. aresztowało jej męża. W więzieniu zachorował i po kilku tygodniach ataków nerkowych został zwolniony. W styczniu 1945 roku UB ponownie wpadało do domu w poszukiwaniu męża Jana, który się ukrywał przez kilka lat, a ona cierpiała prześladowania, represje i różne rewizje.

Od września 1989 r. aktywnie uczestniczyła w organizacji struktur ŚZŻAK O/Z, należała do Koła Rejonowego Zamość. Pełniła funkcje członka Zarządu i różnych Komisji Problemowych w tym okresie. Obecnie ze względu na wiek ograniczyła swoją działalność. Jednak w dalszym ciągu jest członkiem Koła Rejonowego Zamość i bierze udział w spotkaniach z członkami Koła oraz Zjazdach Rodzinnych m.in. 30 lipca 2022 r. w miejscowości Susiec, 21 i 25 lipca ubiegłego roku w Lublinie.

Jednocześnie ciesząc się z kolejnego, godnego uhonorowania żołnierza AK  apelujemy do Państwa o zgłaszanie do Zarządu ŚZŻAK O/Z osób zasłużonych dla walki o niepodległość Ojczyzny, żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, należących m.in. do Armii Krajowej lub Batalionów Chłopskich, powojennych formacji niepodległościowych celem podjęcia działań na rzecz ich uhonorowania, oddania należnej czci Bohaterom.