Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych – żywa lekcja historii dla uczniów ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W LUBLINIE ODDZIAŁ ZAMOŚĆ

2023-03-06

W ramach odchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w czwartek, 2 marca w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Zamościu odbyła się żywa lekcja historii. W spotkaniu z młodzieżą na zaproszenie dyrekcji uczestniczyli Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak oraz Pan Marek Franczak – syn sierżanta Józefa Franczaka ps. ,,Laluś”, ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego, który ukrywał się do 1963 r., zginął z bronią w ręku podczas obławy bezpieki we wsi Majdan na Lubelszczyźnie. Podczas spotkania Pan Marek Franczak przybliżył młodym ludziom działalność Żołnierzy Wyklętych, życiorys swojego Ojca – jego konspiracyjną działalność na rzecz wolnej Polski. Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość w swoim wystąpieniu podziękował Dyrekcji Szkoły, jej Nauczycielom za podjęcie tego rodzaju inicjatywy, która wspólnie przeprowadzona pozwala przybliżyć młodemu pokoleniu historię „Żołnierzy Wyklętych”, ważny, wciąż za często nieznany fragment historii narodu polskiego. Przekazanie ważnej pamięci o bohaterach, którzy od 1944 r. podejmowali walkę z nowym okupantem, siłami narzuconego Polsce systemu komunistycznego. Ww. podkreślił, że ważnym jest kierowanie się wartościami patriotycznymi, także w budowaniu, kreowaniu przez kolejne pokolenia przyszłości Polski.

Zaproszeni zwracali się z ważnym przekazem do młodzieży twierdząc, że dbanie o pamięć czynów naszych Przodków walczących o wolność Ojczyzny, o historię narodu jest potrzebne dla budowania tożsamości i rozwoju Ojczyzny w dniu dzisiejszym  oraz w przyszłości. Jak podkreślali jest to zadanie i obowiązek nas wszystkich ponieważ pamięć i szacunek dla przodków są fundamentem wspólnoty narodowej.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie tylko przywołują pamięć, ale też skłaniają do refleksji nad złożonymi i tragicznymi wydarzeniami w naszej historii.

Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji ZDZ w Zamościu za zaproszenie na spotkanie z młodzieżą,  podziękowania kierujemy także do Przyjaciela naszego Związku Pana Marka Franczaka za poświęcony czas i cenną lekcję żywej historii.

https://www.zdz-zamosc.pl/obchody-narodowego-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych/