Wystawa „Powstanie Zamojskie” dostępna w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie

2023-02-18

Uprzejmie informujemy, że w dniu 15.02 br. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu Zamojskiemu.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, pełniący jednocześnie społeczną funkcję Prezesa ŚZŻAK O/Z, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, prof. Tomasz Panfil pracownik IPN w Lublinie, autor wystawy oraz Monika Zawiślak – Dyrektor Delegatury LUW w Zamościu.

Ekspozycja prezentowana jest w holu na I piętrze  przed Salą Błękitną w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim (ul. Spokojna 4, Lublin).

Wystawa została przygotowana na wniosek Zarządu ŚZŻAK O/Z przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego wystawa poświęcona Powstaniu Zamojskiemu i była eksponowana m.in. w trakcie organizowanych przez Posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka i Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka  ubiegłorocznych, państwowych i regionalnych uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania Zamojskiego.

Ekspozycja składa się z 10 plansz, które w przystępny sposób prezentują najważniejsze informacje na temat Powstania Zamojskiego.

Powstanie Zamojskie było drugim co do wielkości po Powstaniu Warszawskim, a  największym pod względem czasowym i terytorialnym aktem zorganizowanego oporu Polaków przeciwko zbrodniczej polityce niemieckiej na okupowanych przez III Rzeszę obszarach II Rzeczypospolitej. Było skuteczną zbrojną obroną naszych przodków przed – rozpoczętą w końcu 1942 r – ludobójczą akcją wysiedlania polskiej ludności Zamojszczyzny, realizowaną przez niemieckiego okupanta według założeń Generalnego Planu Wschodniego do 1944 r. Rozpoczęte w czasie największych sukcesów militarnych nazistowskich Niemiec zakończyło się krwawym sukcesem ponieważ okupant niemiecki ostatecznie wstrzymał wysiedlenia dzięki bardzo silnemu i dobrze zorganizowanemu oporowi zbrojnemu oddziałów Armii Krajowej i  Batalionów Chłopskich. Źródeł tego zwycięstwa należy się doszukiwać m in. w  bardzo dobrej organizacji lokalnych struktur wojskowych PPP oraz bohaterskiej postawie jego żołnierzy oraz ludności cywilnej Zamojszczyzny.

Niemieckie plany budowy Wielkogermańskiej Rzeszy zakładały podbój i kolonizację ziem polskich. Zgodnie z hasłem “Heim ins Reich”, osadnicy niemieccy mieli zajmować ziemię na żyznych terenach Zamojszczyzny i Wołynia.  Pierwszym etapem akcji kolonizacyjnej stały się wysiedlenia ludności polskich wsi wokół Zamościa. Brutalne działania niemieckich okupantów wobec ludności cywilnej wypędzanej w ziemie z własnych domów wywołały zdecydowanie  przeciwdziałanie sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich chroniąc ludność cywilną atakowały oddziały wysiedleńcze, paliły nasiedlone wsie, zwalczały niemieckich osadników. Determinacja i skala polskiego oporu sprawiły, że walki trwające od listopada 1942 r. do czerwca 1943 r. nazwano Powstaniem Zamojskim. O tych wydarzeniach sprzed 80 lat opowiada wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej.

Wystawa była wydarzeniem towarzyszącym konferencji pt. Powstanie Zamojskie, jaka miała miejsce 21 grudnia 2023 r. w sali konferencyjnej Klubu 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu (hol Klubu 3. ZBZ) oraz regionalnych uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego w Zamościu (11.12.2023 r.) – można było ją obejrzeć w Kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie pod opieką OO. Franciszkanów w Zamościu.

Ekspozycja jest bezpłatnie udostępniana.

Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

https://roztocze.net/pl/694_spoleczenstwo-i-patriotyzm/352547_otwarcie-wystawy-poswieconej-powstaniu-zamojskiemu-.html

https://lublin.tvp.pl/66370844/wystawa-upamietniajaca-powstanie-zamojskie-w-lubelskim-urzedzie-wojewodzkim