W hołdzie mieszkańcom Obroczy – organizacja uroczystości religijno-patriotycznej upamiętniającej poległych i pomordowanych w czasie II Wojny Światowej – 9 października 2022 r. Obrocz (gm. Zwierzyniec)

W niedzielę, 9 października 2022 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych i pomordowanych mieszkańców  miejscowości Obrocz podczas II Wojny Światowej. Podjęty przed kilkoma laty przez mieszkańców i nasz Związek projekt uroczystego upamiętnienia tragicznych lat wojny, wsparty przez Kościół, samorząd, Wojsko Polskie na trwałe wpisał się w kalendarz uroczystości organizowanych m.in. z udziałem naszego Związku.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. koncelebrowana przez: Ks. Proboszcza Błażeja Górskiego, Ks. Kanonika Emila Wojtasia, oraz Ks. prof. Tadeusza Guza, który wygłosił do uczestników  płomienne i wzruszające kazanie.

Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy uroczystości wraz ze pocztami sztandarami, kompanią honorową WOT oraz Orkiestrą Dętą ze Zwierzyńca przemaszerowali pod Pomnik upamiętniający tragiczne, wojenne wydarzenia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Uroczystości prowadzili: Krzysztof Guz – Radny Rady miejskiej w Zwierzyńcu, przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego w Obroczy oraz Krzysztof Dawid – Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Zwierzyńcu.

Z zaproszonych gości okolicznościowe wystąpienia wygłosili: Jerzy Chróścikowski Senator RP oraz Małgorzata Stanicka, która odczytała relację swojego ojca – śp. Zygmunta Łupiny o pacyfikacji wsi Obrocz przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Głos zabrali  także  przedstawiciele organizatorów Sławomir Zawiślak Poseł na Sejm RP, Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Urszula Kolman, Burmistrz Zwierzyńca.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Kompania Honorowa WOT z Zamościa przeprowadziła Apel Poległych oraz oddała salwą honorową.

Następnie delegacje uczestników złożyły pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Po uroczystościach wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany z zaangażowaniem Pań z KGW w Obroczy.

Dziękujemy licznie przybyłym gościom, wszystkim dzięki którym uroczystość mogła się odbyć oraz miała tak doniosły i uroczysty charakter. Wśród nich należy wymienić m.in. mieszkańców Obroczy, społeczników działających w nowo odtworzonym Kole ŚZŻAK Okręg Zamość w Zwierzyńcu. Dziękujemy za wspólne oddanie hołd zamordowanym, przywracanie pamięci o ofiarach niemieckiego ludobójstwa na Zamojszczyźnie podczas II Wojny Światowej.


Cześć ich Pamięci.

https://lublin.tvp.pl/63822774/9-pazdziernika-2022-g-1830 od min.11:52

https://lublin.tvp.pl/63826855/9-pazdziernika-2022-g-2130 od min. 09:19