Współorganizacja projektu pn. Roztoczańska Kraina Tradycyjnego Smaku – 2 października 2022 r., Zwierzyniec

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna byli organizatorami wydarzenia pn. Roztoczańska Kraina Tradycyjnego Smaku, które odbyło się w niedzielę, 2 października br. przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu.

Partnerem wydarzenia był Totalizator Sportowy sp. z o.o.

lotto logo

Projekt  został zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, które pozyskało na ten cel środki z Narodowego Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Operatora projektu Stowarzyszenia Samorządów EUROREGION ROZTOCZE.

Wydarzenie Roztoczańska Kraina Tradycyjnego Smaku odbyło się w formie festynu promującego tradycyjną kuchnię regionalną. Do udziału zaproszone zostały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Zamojszczyzny oraz regionalni wytwórcy produktów spożywczych i artyści.

Zadanie stanowiło kontynuację zrealizowanego przez ŚZŻAK Okręg Zamość oraz PZŁ Zarząd Okręgowy w Zamościu projektu pn. „Koło Kultury 2020 – 21”, współfinansowanego ze środków otrzymanych od MKiDN oraz Fundacji ORLEN i Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jako darczyńców.

Imprezie towarzyszył jarmark z lokalnymi produktami oraz specjałami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich, które można było degustować. Dzięki możliwości wystawienia własnych stanowisk Koła i lokalni twórcy zyskali dodatkową możliwość promowania swojej działalności. Do udziału w Roztoczańskiej Krainie Tradycyjnego Smaku zgłosiły się m.in.: KGW Turzyniec, KGW Bortatycze, KGW Michalów, KGW Polany, KGW Bełżec II, KGW „Orliki Wilków”, KGW Podhorce „Odlotowe Agentki”, KGW Bogucice, KGW Obrocz. Swoje stoisko z naturalnymi produktami, m.in. miodem, wystawili lokalni wytwórcy. Celem zorganizowanego przedsięwzięcia było m.in. propagowanie polskiej tradycji ludowej, bogactwa kulturowego regionu, zwłaszcza naszej tradycyjnej kuchni, wyjątkowych smaków i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Wydarzeniu towarzyszyły bezpłatne porady i konsultacje z dietetykiem, warsztaty kulinarne przeprowadzone m.in. przez znanego Szefa Kuchni Marcina Sikorę Szefa Restauracji Esencja w ARTIS Hotel & SPA w Zamościu. Głównym punktem wydarzenia był konkurs kulinarny, w trakcie którego Panie z KGW przygotowały i zaprezentowały przepyszne dania konkursowe według autorskiej receptury i z rodzimych produktów. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: najlepsza potrawa regionalna, najlepsze regionalne ciasto i nalewka. Do konkursu zgłoszono m.in.: KGW Turzyniec – pieczeń po turzyniecku z dziczyzną, nalewki: „Dzikówka turzyniecka” i „Zającówka” oraz sernik gotowany z malinami; KGW Michalów – obwarzanki z jabłkiem i cynamonem; KGW Polany – pierogi z omastą, piernik staropolski, orzechówka; KGW Bełżec II nalewka z aronii  i wiśni, pierogi ziemniaczane i jabłczanki; KGW „Orliki Wilków” – żeberka w kapuście, ciasto „Orlik” i nalewka orzechowa; KGW Podhorce „Odlotowe Agentki”  – ciasto śliwkowe z bezą, ciasto orzechowe podhoreckie, pierogi pieczone z kaszą gryczaną i zsiadłym mlekiem, nalewka malinowa i aroniowa; KGW Obrocz – zupa grzybowa, nalewka truskawkowa i miodownik.

Oceny potraw dokonała Komisja, która oceniała  potrawy pod względem smaku, związku z tradycją regionalną, estetyki podania, sposobu serwowania, kolorystyki, użycia tradycyjnych produktów oraz przyrządzenie według tradycyjnych metod i receptur. Jury nie miało łatwego zadania.

Poniżej wyniki konkursów:

Najlepsza potrawa regionalna:

I miejsce – KGW Turzyniec (pieczeń po turzyniecku z dziczyzną)

II miejsce – KGW Podhorce „Odlotowe Agentki”  (pierogi pieczone  z kaszą gryczaną i zsiadłym mlekiem)

III miejsce – KGW Obrocz (gołąbki z kaszy gryczanej)

Najlepsze ciasto regionalne:

I miejsce – KGW Polany (piernik staropolski)

II miejsce – KGW Michalów (obwarzanki z jabłkiem i cynamonem)

III miejsce – KGW „Orliki” Wilków (ciasto „Orlik”)

Najlepsza nalewka regionalna:

I miejsce – KGW Turzyniec  („Zającówka”)

II miejsce – KGW Bełżec II („Aroniówka”)

III miejsce – KGW „Orliki” Wilków ( „Orzechówka”)

Gratulujemy!

Nagrody finansowe, okolicznościowe dyplomy wręczali Prezes ŚZŻAK O/Z Poseł Sławomir Zawiślak oraz Wojciech Adamczyk członek SRL Zamojszczyzna, jednocześnie Przewodniczący PZŁ Zarządu Okręgowego w Zamościu, Łowczy Okręgowy. Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w projekcie.

ŚZŻAK O/Z ufundował dla każdego Koło za udział w konkursie, wydarzeniu dodatkową nagrodę w kwocie 200 zł. Wszystkie Panie z uczestniczących w wydarzeniu Kół otrzymały w prezencie publikację książkową z projektu „Koło Kultury 2020-21”, wydaną w ramach ww. przedsięwzięcia.

Koło Kultury 2020-21

CZYTAJ    POBIERZ (.zip)

Dla uczestników projektu został zorganizowany szereg dodatkowych atrakcji, w tym występy zespołów folklorystycznych, m.in. Zespołu ludowego „Sopocka Nuta” z Majdanu Sopockiego oraz Kapeli Turobińskej. W trakcie występów odbyła się wspólna zabawa/potańcówka uczestników oraz biesiada z degustacją potraw regionalnych.

Poczęstunek dla uczestników został zapewniony przez Panie z KGW oraz Bar „Bażant’ – Pierożkarnia ze Szczebrzeszyna.

Serdecznie dziękujemy Totalizatorowi Sportowemu sp. z o.o. oraz Stowarzyszeniu Samorządów EUROREGION ROZTOCZE za otrzymane środki na realizację zadania.    Wyrazy wdzięczności za udostępnienie terenu na rzecz organizacji wydarzenia kierujemy także do Roztoczańskiego Parku Narodowego jako gospodarza.

Szczególnie podziękowania składamy uczestnikom projektu Kołom Gospodyń Wiejskich za przyjęcie zaproszenie i aktywny udział w naszym projekcie.

Relacja w mediach:

https://lublin.tvp.pl/63101488/2-pazdziernika-2022-g-1830 od min.15:55

https://gok.werbkowice.pl/index.php/dzialalnosc/kola-gospodyn-wiejskich/673-kgw-podhorce-i-kgw-wilkow-nagrodzone