Uroczystość patriotyczno-religijna z okazji 78. rocznicy mordu na żołnierzach AK i ludności cywilnej w czasie II wojny światowej – Pielaki, 18 września 2022 r.

2022-09-19

W niedzielę 18 września br. w miejscowości Pielaki (gm. Uchanie) odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji 78. rocznicy pomordowanych żołnierzy AK i ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Jej organizatorami byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe Uchanie, 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. Henryk Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie, Wójt Gminy Uchanie, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Uchaniach, KGW Pielaki, Sołectwo Pielaki i OSP Pielaki.

Uroczyste obchody zorganizowane z inicjatywy ww. to hołd oddany ofiarom tragicznych wydarzeń – pomordowanym żołnierzom oddziałów Armii Krajowej i ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Niedzielne obchody upamiętniające wydarzenia sprzed 78 lat — z powodu ulewnego deszczu w miejscowości Pielaki — rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych, Kompani Honorowej 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, zaproszonej na uroczystość przez ŚZŻAK O/Z Orkiestry Wojskowej w Lublinie oraz uczestników uroczystości.

Po przejściu do Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Uchaniach w imieniu organizatorów gości powitała Jolanta Kusik z Koła Rejonowego w Uchaniach. Po powitaniu Wiceprezes ŚZŻAK O/Z jednocześnie Prezes Koła Rejonowego Uchanie por. Andrzej Jaroszyński w rysie  historycznym, przywołał tragiczne wydarzenia rozgrywające się na terenie Gminy Uchanie podczas II wojny światowej. Następnie głos zabrał Prezes ŚZŻAK O/Z  Poseł Sławomir Zawiślak, który dziękując wszystkim za obecność podkreślił ważność podtrzymywania pamięci o polskiej historii, jej bohaterach oraz konieczność przypominania też realizacji we współczesnych czasach dewizy „ Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Po wystąpieniach okolicznościowych uroczyste nabożeństwo w intencji pomordowanych odprawił  proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Uchaniach ks. Dariusz Bajwoluk. Oprawę muzyczną zapewniła ww. Orkiestra Wojskowa z Lublina, która po mszy świętej zagrała koncert patriotyczny.   Na zakończenie tej części Prezes ŚZŻAK O/Z  Poseł Sławomir Zawiślak i Wiceprezes ŚZŻAK O/Z por. Andrzej Jaroszyński na ręce Dowódcy, Kapelmistrza Orkiestry Wojskowej w Lublinie por. Pawła Kołodzieja złożyli podziękowania za zaangażowanie i udział Orkiestry z Lublina w ważnych dla społeczności lokalnej obchodach.

Następnie wszyscy zebrani udali się pod pomnik ku pamięci pomordowanych w miejscowości Pielaki, gdzie został odczytany Apel Pamięci przez mjr Agnieszkę Gdulę, a salwę honorową oddała kompania honorowa 2. Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie. Przybyłe delegacje oraz uczestnicy uroczystości patriotyczno-religijnej złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem, a na zakończenie Orkiestra odegrała pieśń „Śpij kolego”. Tegoroczne obchody zakończyło spotkanie w świetlicy wiejskiej w Pielakach. Po ciepłym posiłku odbyła się dodatkowa część artystyczna, w której miał  miejsce koncert Orkiestry Wojskowej z Lublina i występy lokalnych zespołów, solistów.

W uroczystościach obok ww. udział wzięli m.in. Aneta Karpiuk Starosta Hrubieszowski, Witold Marucha Wicestarosta Zamojski jednocześnie Sekretarz ŚZŻAK O/Z, Wójt Gminy Uchanie Leszek Czerwonka, Wójt Gminy Grabowiec Bartosz Popek, płk Radosław Kudraj Dowódca 18. Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu, mjr Marcin Zapalski Dowódca 25. Zamojskiego Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu, st. kpt. Piotr Gronowicz Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie oraz inni przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych,  środowisk kombatanckich, szkół i okoliczni mieszkańcy, a także Drużyny Harcerskej z Uchań. W obchodach uczestniczyły również liczne delegacje pocztów sztandarowych, w tym poczty sztandarowe ŚZŻAK O/Z: Koło Rejonowe Zamość, Koło Rejonowe Hrubieszów, Koło Rejonowe Mircze, Koło Rejonowe Grabowiec, Koło Rejonowe Uchanie a także poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach oraz poczet Straży Pożarnej w Uchaniach.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom uroczystości w tym mieszkańcom miejscowości Pielaki za udane przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości. Wszystkim uczestnikom uroczystości, gościom i mieszkańcom dziękujemy za liczne przybycie i wspólne z organizatorami uczczenie pamięci o tragicznych losach naszych Przodków i Ojczyzny.