Ważne uhonorowanie Magdaleny Szczepańskiej – Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Serdecznie gratulujemy.

Uprzejmie informujemy, że w dniach 26–28 sierpnia 2022 r., w budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz na terenie Warszawy, odbyła się II edycja Przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Nowe idee dla historii, zorganizowana przez Fundację im. Janusza Kurtyki. Dokonano przeglądu najbardziej wartościowych prac naukowych oraz oddolnych inicjatyw, związanych z popularyzacją oraz upamiętnieniem dziejów Polski i jej bohaterów.

W kategorii „Upamiętnienie w terenie”, obejmującej projekty ukierunkowane na komemorację polskich patriotów oraz ważnych wydarzeń w dziejach naszego kraju poprzez m.in. wmurowywanie tablic czy budowę pomników, zwyciężyła Magdalena Szczepańska, Wiceprezes ŚZŻAK O/Z, reprezentująca Stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach.

Stowarzyszenie „Ocalić od Zapomnienia” stworzyło ścieżkę edukacyjno-historyczną w miejscowości Brzeziny Bełżeckie, która w przystępnej i atrakcyjnej formie dla każdego odbiorcy przybliża lokalną historię okresu II wojny światowej. Została ona opatrzona tablicami informacyjnymi oraz wzbogacona deskalami, rzeźbami oraz grą terenową. Od 2019 do 2021 roku odsłonięto 8 tablic dotyczących wydarzeń z 1944 roku, tj. czterech kryjówek porucznika Stefana Kobosa, składu osobowego III plutonu Armii Krajowej Brzeziny Bełżeckie; schematu drugiej konspiracji Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość; schematu ZWZ-AK Okręgu Lublin oraz wału przeciwczołgowego na obszarze Brzezin Bełżeckich. W różnych punktach na terenie całej miejscowości namalowano 10 deskali – podobizn żołnierzy podziemia niepodległościowego i mieszkańców wsi, którzy byli zaangażowani w działalność konspiracyjną, zaś w dwumetrowych klocach dębiny wykonano rzeźby dowódców kompanii Narol. Ponadto zainstalowano „kesze” do gry terenowej (gra dostępna na opencaching.pl).

Magdalena Szczepańska od 2021 roku jest Wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, który aktywnie od lat jako współorganizator wspiera projekty Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach. Nasza Koleżanka prężnie działa nie tylko w Brzezinach, w powiecie tomaszowskim ale również na terenie Narola – angażując się w pracę Kół Rejonowych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość działających na ziemi lubaczowskiej.

Gratulujemy Naszej Koleżance otrzymania tak prestiżowego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w pracy na rzecz krzewienia postaw patriotycznych i etosu Armii Krajowej.