Upamiętnienie 78. rocznicy mordu partyzantów w lesie na Rapach k/Biłgoraja – 3 lipca br., Biłgoraj

4 lipca 1944 roku zamordowano w lesie na Rapach 65 partyzantów, którzy zostali złapani w obławie po przegranej bitwie pod Osuchami. Byli przesłuchiwani przez 9 dni w Biłgoraju. Bici, maltretowani, związani drutem telefonicznym i wywiezieni do lasku w Rapach, gdzie zostali metodą katyńską zamordowani. Jednemu z tych partyzantów udało się uciec, był to Zygmunt Hanas.
Uroczystości upamiętniające mord w lesie na Rapach od kilkunastu lat organizowane są przez środowisko biłgorajskie ŚZŻAK. W miejscu zbrodni wybudowany został krzyż i postawiono pomnik upamiętniający tę zbrodnię. Na płycie pomnika zostały wyryte w marmurze nazwiska pomordowanych i miejscowości, z jakich się wywodzili. Byli to żołnierze głównie AK i BCh.

Tegoroczne obchody rocznicowe rozpoczęły się o godz. 10:15 w dniu 3 lipca 2022 r. Uroczystość ma swój stały cykl i oprawę, na którą składają się cztery wyraźne części. Pierwszą jest rekonstrukcja historyczna odtwarzająca wyprowadzenie więźniów z byłego budynku Gestapo przy ul. „Wacek” Wasilewskiej w Biłgoraju, oraz przewiezienie ich do miejsca zbrodni, lasu na Rapach. Po załadowaniu na samochód ciężarowy rekonstruktorzy zostali przewiezieni na miejsce zbrodni. Rekonstruktorami byli: biłgorajska Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „WIR”, zamojska GRH 9 Pułk Piechoty Legionów oraz tomaszowska GRH 9 PP Legionów. Część druga uroczystości rozpoczęła się punktualnie o godz. 11:00. Uczestnicy zostali zaproszeni do udziału we Mszy Świętej odprawionej w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju w intencji Ojczyzny, pomordowanych partyzantów i ich rodzin. Mszy przewodniczył proboszcz parafii, ks. dziekan Jerzy Kołtun. Po nabożeństwie zainteresowani przyjechali własnymi środkami transportu oraz autobusem zabezpieczonym przez organizatora na miejsce zbrodni, gdzie odbyła się część oficjalna. Gospodarzami rocznicy byli: ŚZŻAK Okręg Zamość, ŚZŻAK Koło Rejonowe Biłgoraj, Burmistrz Miasta Biłgoraj, GRH im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „WIR”, Parafia p.w. WNMP w Biłgoraju oraz Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.
Po części oficjalnej miało miejsce wystąpienie historyczne, a była to relacja członka ŚZŻAK Pana Jerzego Nizio, którego stryj został zamordowany na Rapach. Była to relacja z ekshumacji dokonanej przez rodzinę. Ojciec Pana Jerzego Nizio brał udział w bitwie pod Osuchami (Franciszek Nizio ps. „Jagoda”). Udało mu się przebić z grupą szturmową, której był dowódcą. Była to bardzo osobista i pełna emocji narracja, która w otoczeniu lasu sprawiała bardzo realistyczne skojarzenia z czerwcem 1944 r. Następnie odbył się partyzancki Apel Poległych, w trakcie którego zaprezentowano nazwiska wszystkich poległych (65 osób) oraz partyzancka salwa honorowa. Licznie zebrani uczestnicy złożyli kwiaty i wieńce. Wśród gości byli m.in.: Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski, Poseł Beata Strzałka, władze samorządowe powiatu i gminy Biłgoraj, radni powiatu i miasta Biłgoraj oraz liczne delegacje pocztów sztandarowych organizacji pozarządowych, służb mundurowych i mieszkańcy Biłgoraja. Harcerze z 13. Starszoharcerskiej Drużyny „Pochodni” w Biłgoraju pod opieką harcmistrz Doroty i hm. Mirosława Woźniaków zabezpieczyli wartę honorową – drużyna stale współpracuje ze ŚZŻAK O/Z przy obchodach uroczystości patriotycznych. Po części oficjalnej GRH „WIR” wraz z przyjaciółmi zaprezentowali ostatni akt zbrodni, który nazwaliśmy „ucieczką więźnia”. Uroczystość poprowadził Prezes ŚZŻAK Koło Biłgoraj Tomasz Książek, który na zakończenie w imieniu organizatorów podziękował wszystkim zebranym uczestnikom i pozostałym współorganizatorom.
Powyższe obchody rocznicowe są na stałe wpisane w kalendarz organizowanych przez Związek wydarzeń patriotyczno-religijnych. Cieszą się dużym zainteresowaniem. Co ważne także w tym roku pogoda dopisała. Był to bardzo słoneczny i upalny dzień.

https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/19359,bilgoraj-78-rocznica-mordu-partyzantow-w-lesie-na-rapach
http://bilgoraj.com.pl/mord-partyzantow-na-rapach-78-rocznica-niemieckiej-zbrodni-na-polskich-zolnierzach-foto,,4,,,1,29882,n.html
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,26967,0,0,0,Bestialsko-zamordowani-w-lesie.html?galeria=lb#/zdjecie-artykul-26967-005.jpg
https://www.facebook.com/photo/?fbid=5169554979796165&set=pcb.5169558616462468

no images were found