Wyniki XIII edycji Konkursu Historycznego pn. „Historia Mojej Małej Ojczyzny. Wspomnienia o Żołnierzach SZP-ZWZ-AA Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”

Uprzejmie informujemy, że XIII edycja konkursu historycznego pt.: „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”, organizowanego przy współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych została rozstrzygnięta. Konkurs objął Patronatem Honorowym Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – JE ks. bp dr Marian Rojek.

Do konkursu przystąpiło łącznie 46 uczestników reprezentujących 19 szkół z terenu działalności ŚZŻAK Okręg Zamość (powiat zamojski, tomaszowski, hrubieszowski, biłgorajski, krasnostawski i lubaczowski), w tym 15 szkół podstawowych i 4 ponadpodstawowe, tj.: Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie, Zespół Szkół i Przedszkola w Tarnawatce, Szkoła Podstawowa w Wielączy, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Werbkowicach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zamościu, Szkoła Podstawowa w Wielączy Kolonii, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Suścu,  Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu, Szkoła Podstawowa im. Ordynacji Zamoyskiej w Sabaudii, Szkoła Podstawowa w Płonce, Szkoła Podstawowa w Dębowcu, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczórkach, IV Licem Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie, I Licem Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu.

W poniedziałek 6 czerwca 2022 roku w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu zebrała się komisja XIII edycji konkursu historycznego pn. „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy” w składzie:

Przewodniczący komisji:

BOGDAN LESZCZUK – nauczyciel/konsultant z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu

Członkowie:

BOŻENA WOLAŃCZUK – nauczyciel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach

EDYTA WOLAŃCZUK – nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

ANNA MACIUKIEWICZ – przedstawiciel Biskupa Diecezjalnego dra Mariana Rojka, Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

MARIA KALISZCZUK – emerytowana Dyrektor Szkoły Podstawowej w Werbkowicach

por. ANDRZEJ JAROSZYŃSKI – Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość

W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej nadesłanych prac komisja konkursowa przyznała nagrody następującym uczniom:

 W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – LIWIA KACZORUK – uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach

II miejsce –  TOMASZ BERDZIK –  uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach

III miejsce –  ZOFIA MAJEWSKA – uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach

Wyróżnienia specjalne:

JULIA ŚWISTOWSKA – uczennica Szkoły Podstawowej w Wielączy Kolonii

ALICJA BURYŁO – uczennica Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach

Wyróżnienia:

MIŁOSZ JEDRUSZCZAK – uczeń Zespołu Szkół i Przedszkola w Tarnawatce

SARA UNGIER – uczennica Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie

KAROLINA SKROBAN – uczennica Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie

OLIWIA WIDOMSKA – uczennica Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie

KACPER POPIELC – uczeń Szkoły Podstawowej w Wielączy

JAKUB DUDA – uczeń Szkoły Podstawowej w Wielączy

WERONIKA BUCZAK – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zamościu

WERONIKA WĘGRZYN – uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie

JAGODA KULAS – uczennica Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu

ALEKSANDRA SPASOWICZ – uczennica Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu

NATALIA IZDEBSKA – uczennica Szkoły Podstawowej w Dębowcu

MAJA KLOC – uczennica Szkoły Podstawowej w Dębowcu

WERONIKA POKRYWIECKA – uczennica Szkoły Podstawowej w Dębowcu

OLIWER TWOROWSKI – uczeń Szkoły Podstawowej w Dębowcu

HUBERT ZASUWA – uczeń Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie

ZUZANNA SZEREMETA – uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie

BATTŁOMIEJ SACZEK – uczeń Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie

HANNA DWORZYCKA – uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim

BARBARA DWORZYCKA – uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim

HANNA STUDNICKA – uczennica Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach

ANNA KOMAN   – uczennica  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Suścu                 

AMELIA CYBURT – uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Suścu                                                    

Podziękowanie:

BŁAŻEJ NIECZYPROWSKI – uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach

WOJCIECH IWANICKI – uczeń Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu

MICHAŁ KUDYBA – uczeń Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu

ANTONI BUJARA – uczeń Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu

KAROL KURYŁO – uczeń Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu

JOANNA PASIECZNA – uczennica Szkoły Podstawowej im. Ordynacji Zamoyskiej w Sabaudii

LENA KOMISARSKA – uczennica Szkoły Podstawowej w Płonce

GABRIELA SZEWCZYK – uczennica Szkoły Podstawowej w Płonce

KAROLINA KOZIEJ – uczennica Szkoły Podstawowej w Dębowcu

ADAM LASKOWSKI – uczeń Szkoły Podstawowej w Dębowcu

ZUZANNA SZALA – uczennica Szkoły Podstawowej w Dębowcu

SANDRA ŁOBOCKA – uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie

KAROL NIZIO – uczeń Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach

SEBASTIAN PRZYGON – uczeń Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – KINGA ROSIŃSKA – uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie

II miejsce –  KATARZYNA KAPUŚNIAK – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w

III miejsce – JULIA MALEC – uczennica Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu

Wyróżnienie:

MILENA BŹDZIUCH – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju

Podziękowanie:

BEATA BUCZAK – uczennica Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu 

Nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu ufundował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Laureaci poszczególnych miejsc otrzymają: 

I miejsce – Kamera sportowa

II miejsce – Smart Watch

III miejsce – Lornetka turystyczna

Wyróżnienia – Powerbank

W tym roku są również dwa wyróżnienia specjalne.

Ponadto każdy z uczestników, jak również opiekunowie, dyrekcja szkół, członkowie komisji konkursowej otrzymają od organizatora pamiątkowe dyplomy.

Uroczysty finał XIII edycji konkursu, tj. ogłoszenie jego wyników i wręczenie nagród zaplanowany jest na 15 czerwca 2022 r., o godz. 11.00  w sali konferencyjnej Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej w Bondyrzu. Szczegóły dotyczące finału zamieścimy już wkrótce.