Informacja z kolejnych etapów realizacji projektu pn. „Koło Kultury 2020-21” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

2021-10-29

Za nami kolejne warsztaty dla Kół Gospodyń Wiejskich w ramach projektu pn. „Koło Kultury 2020-21”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycyjna 2020 oraz przekazanych od Fundacji ORLEN i Spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Przypomnijmy projekt realizowany przez ŚZŻAK Okręg Zamość, we współpracy z partnerem wydarzenia Polskim Związkiem Łowieckim Zarządem Okręgowym w Zamościu skierowany jest do  Kół Gospodyń Wiejskich z terenu czterech powiatów Zamojszczyzny (biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski).  Przedsięwzięcie polega na organizacji bezpłatnych wyjazdów do Muzeum Wsi Lubelskiej na wykłady edukacyjne prowadzone przez specjalistów, twórców ludowych i pracowników Muzeum z zakresu tradycji, obrzędów i rękodzieła oraz warsztatów zamiejscowych realizowanych na terenie działalności Kół. Wszystkie koszty związane z dojazdem, wyżywieniem (obiad), materiałami oraz warsztatami pokrywa ŚZŻAK Okręg Zamość jako jako organizator dofinansowanego przez ww. podmioty projektu.

Wyjazdy do Muzeum Wsi Lubelskiej

We wrześniu na warsztaty z obrzędowości wielkanocnej i nocy św. Jana  do Muzeum Wsi Lubelskiej udały się Panie zrzeszone m.in. w KGW Turobin, KGW Krynice, KGW Stary Zamość, KGW Płoskie, KGW Werbkowice, KGW Bełżec, KGW Lubycza Królewska. Warsztaty poświęcone były dawnym obrzędom wielkanocnym. Uczestniczki pod opieką prowadzących warsztaty edukacyjne zapoznały się z tradycją zdobienia pisanek, poznały typowe motywy zdobnicze lubelskich pisanek i samodzielnie wykonały swoje wzory pisanek – wydrapywanek. W drugiej części spotkania Panie z Kół  miały okazję  zapoznać się  z historią i informacjami związanymi z plastyką obrzędową nocy św. Jana, z symboliką wody i ognia, robieniem wianków, baśniami i legendami o cudownym kwiecie paproci oraz świętojańską symboliką ziół i ich właściwościami.

Relacja z fb KGW w Tokarach:

https://www.facebook.com/105821140877042/photos/pcb.434004321392054/434003434725476/?type=3&theater

Relacja GOK Werbkowice:

https://gok.werbkowice.pl/index.php/dzialalnosc/kola-gospodyn-wiejskich/496-kgw-z-wizyta-w-muzeum-wsi-lubelskiej

W październiku odbyły się natomiast warsztaty z obrzędowości bożonarodzeniowej i zwyczajów andrzejkowych. Podczas warsztatów z pierwszej tematyki uczestniczkom przybliżone zostały dawne obrzędy i zwyczaje kolędnicze oraz warsztaty z własnoręcznego przygotowania ozdób choinkowych. Jako pierwsze o  tym czym są szczodraki, podłaźniczki, i że na choince w dawnych czasach wieszano „światy”, dowiedziały się Panie z KGW z terenu Gminy Werbkowice, jedne z aktywniejszych uczestniczek naszego projektu.

Relacje GOK Werbkowice:

https://gok.werbkowice.pl/index.php/dzialalnosc/kola-gospodyn-wiejskich/503-warsztaty-w-muzeum-wsi-lubelskiej-dla-kgw

Warsztaty w Muzeum Wsi Lubelskiej zakończyły się zajęciami dotyczącymi zwyczajów andrzejkowych – dawnych tradycji, magii i wróżb. 

Warsztaty zamiejscowe

Warsztaty zamiejscowe realizowane są na terenie działalności Kół. Tematami pierwszych spotkań realizowanych przez pracowników Muzeum były symbolika i wykonywanie pająków pod okiem Pani Bogny Głuchowskiej oraz decorum wiejskie – kwiaty z bibuły i biżuteria odpustowa prowadzone przez Panią Iwonę Olech.

Następne warsztaty edukacyjne  poświęcone były sztuce malowania na drewnie. W zajęciach, które poprowadziła Pani Beata Głuszko z „Eco-folk” uczestniczyły Panie z KGW Rachodoszcze, KGW Obsza, KGW Wysokie  i KGW Lipowiec.

Relacja z GOKu w Obszy:

https://www.facebook.com/gokobsza/photos/pcb.4500376643382499/4500374700049360/?type=3&theater

Kolejne spotkania na terenie działalności Kół dotyczyły zielarstwa. Warsztaty prowadziła Pani Ilona Krawczyk – dyplomowany zielarz. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Turobin, Werbkowice, Sułów, Bełżec, Zamość (Rachodoszcze)  miały okazję zgłębić wiedzę na temat właściwości ziół, przepisów na mieszanki ziołowe oraz poznać legendy z nimi związane.

Relacja GOK Werbkowice:

https://gok.werbkowice.pl/index.php/dzialalnosc/kola-gospodyn-wiejskich/497-warsztaty-zielarskie-dla-kgw

Na ostatnim spotkaniu Panie z KGW Bełżec i Rachodoszcze wzięły udział w warsztatach z garncarstwa/ceramiki przygotowanych przez Pana Mirosława Lipskiego ze Spółdzielni Socjalnej  „Warto bo z Roztocza”.

Przed nami warsztaty z zakresu sztuki ludowej, rękodzieła ludowego, które poprowadzi Pani Joanna Patron z „W ramach sztuki”, Pani Beata Głuszko z „Eco-folk” malowanie bombek choinkowych oraz planowane są warsztaty kulinarne.

Wyżywienie (catering) podczas realizacji spotkań, wyjazdów mamy nadzieję, że dodatkowo umila organizowane przez nasz Związek wydarzenie.

Serdecznie dziękujemy za otrzymane miłe słowa od Uczestniczek projektu. Cieszymy się, że realizowane warsztaty zamiejscowe i wyjazdy do Muzeum Wsi Lubelskiej spotykają się z pozytywnymi ocenami i zadowoleniem.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za tak pozytywne komentarze i zachęcamy do dalszej współpracy!

Zapraszamy do obejrzenia galerii:

mkidn logo ak zamosc

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. i Fundacji ORLEN jako darczyńców.