Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach dofinansowania wycieczek z programu „Poznaj Polskę” zachęca uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do zwiedzenia Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej w Bondyrzu

2021-09-10

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło listę miejsc w województwie lubelskim rekomendowanych do organizacji szkolnych wycieczek w związku z ogłoszonym nowym projektem pn. „Poznaj Polskę”, w ramach którego, chętne szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci narodowej, miejsc związanych z nauką i kulturą czy narodowymi bohaterami. Na liście Ministerstwa znajduje się – będące własnością naszego Związku – Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa ps. „Adam” w Bondyrzu, do którego resort zaprasza do bezpłatnego zwiedzania uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Oferta Muzeum obejmuje:

  • organizację wykładów historycznych na terenie Muzeum ale na życzenie także po uzgodnieniu w szkołach itp,
  • możliwość obejrzenia projekcji filmowych, prezentacji dokumentalnych w sali kinowej Muzeum,
  • wybór indywidualnego terminu zwiedzania pod okiem Kustosza Muzeum – Edmunda Sitka, zachęcamy do telefonicznego kontaktu z Kustoszem pod nr 696-273-788,
  • bezpłatne wypożyczenie mobilnej wystawy przygotowanej przez ŚZŻAK Okręg Zamość pt. „Powstanie Zamojskie 1942-44”. Wystawa składa się z 31 plansz na których prezentowane są informacje dotyczące walk zbrojnych na Zamojszczyźnie w latach 1939-44, w tym działalności Armii Krajowej i Powstania Zamojskiego, uznawanego za drugi pod względem wielkości po Powstaniu Warszawskim akt zbrojny przeciw niemieckiej okupacji,
  • udostępnianie obiektu, sali konferencyjnej podmiotom zewnętrznym w celu organizacji wydarzeń promujących historię, kulturę narodu polskiego.

Godziny otwarcia Muzeum:

Środa, Czwartek  – 8:00-16:00;

Piątek – 10:00-18:00;

Sobota – 10:00-18:00;

Niedziela – 10:00-18:00 (za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca)

Ponadto istnieje możliwość wirtualnego zwiedzania placówki. Wirtualny spacer dostępny jest na stronie internetowej ŚZŻAK O/Z pod adresem: www.spacer.akzamosc.pl oraz na największym portalu wycieczek panoramicznych http://www.wirtualnykraj.pl, który jest jednocześnie jego wykonawcą.

Muzeum w Bondyrzu stanowi doskonałe miejsce nauki historii i odkrywania własnego dziedzictwa w procesie edukacji patriotycznej młodego pokolenia. Bardzo cieszy nas fakt, że jego potencjał został dostrzeżony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Warto zauważyć, że w Muzeum została przygotowana dodatkowa wystawa prezentująca cenne eksponaty geologiczne pn. „Skarby Roztocza”. Wystawa obejmuje skamieliny i skarby ziemi także ukazujące najdawniejsze ślady życia człowieka na terenie Zamojszczyzny. Naukowa wartość zbiorów została opisana w wydanym przez śp. Jana Sitka wydawnictwie pt. „Z pradziejów Roztocza na ziemi zamojskiej”.

Ponadto, przy Muzeum funkcjonuje Uniwersytet Powszechny, który w czasie organizowanych wykładów m.in. popularyzuje najnowszą historię Polski i Zamojszczyzny. Więcej informacji na temat działalności Muzeum w zakładce: https://akzamosc.pl/muzeum/

Jesteśmy przekonani, że wizyta w  naszym Muzeum ożywi, uatrakcyjni i dopełni proces nauczania młodych osób. Upowszechnianie i popularyzacja historii żołnierzy AK to jeden z głównych filarów naszej działalności, którą staramy się także przekazywać młodym pokoleniom i zaszczepiać w nich ciekawość do poszerzania wiedzy o lokalnej historii i jej bohaterach.

wirtualny spacer, muzeum bondyrz, baner.

Nowoczesna ekspozycja stała pn. „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953” dokumentuje działalność żołnierzy AK na terenie Zamojszczyzny. Prezentowana jest tu wystawa poświęcona m.in. tematyce wojny obronnej 1939 roku, okupacji niemieckiej, wysiedleniom, pacyfikacji wsi, tragicznym losom Dzieci Zamojszczyzny, działalności ZWZ-AK i Batalionów Chłopskich w ramach Polskiego Państwa Podziemnego oraz fenomenowi Powstania Zamojskiego 1942-1944, czyli walki zbrojnej w obronie ludności polskiej przed Niemcami i Ukraińcami.

Trzon zbiorów stanowią oryginalne dokumenty, fotografie, mundury i uzbrojenie oddziałów regularnej armii WP oraz partyzantów ZWZ-AK, eksponowane w nowoczesny i czytelny sposób. Do najcenniejszych eksponatów należą unikatowy w skali kraju ołtarz polowy WP z okresu II Rzeczypospolitej wraz ze skrzynią, torbą skórzaną kapelana, ornatem i stułą (kompletny), wyposażenie i sprzęt wojskowy, w tym bardzo liczne eksponaty broni palnej.

Jeszcze raz zapraszamy do skorzystania z oferty bezpłatnego zwiedzania Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa ps. „Adam” w Bondyrzu (Bondyrz 183a, gmina Adamów).