Zaproszenie na przedstawienie pt. „Melduję Tobie Polsko – Rotmistrz Pilecki” – 25.07.2021 r., Klub 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego WSTĘP WOLNY

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna serdecznie zapraszają na prezentację przedstawienia pt. „Melduję Tobie Polsko – Rotmistrz Pilecki”, które odbędzie się 25.07.2021 r. (niedziela) o godz. 19.00 w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Monodram w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, w reż. Sławomira Gaudyna jest sceniczną dokumentacją działalności Rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny. Przedstawiona historia obejmuje okres od pobytu Rotmistrza w obozie koncentracyjnym Auschwitz po ostatnie dni jego życia. Wyrok sądu komunistycznego skazujący Witolda Pileckiego na śmierć wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej poprzez strzał w tył głowy.

Scenariusz przedstawienia został oparty na listach, pamiętnikach, wspomnieniach oraz meldunkach Rotmistrza z pobytu w Auschwitz i w więzieniu, w tym na protokołach z przesłuchań.

Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948) – walczył z bolszewikami w 1920 r. i kampanii wrześniowej w 1939 roku. W roku 1940 dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zorganizować opór. Zagrożony dekonspiracją ucieka z obozu. Jest uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Od 1945 roku walczy w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech. Stamtąd decyzją gen. Władysława Andersa wraca do komunistycznej Polski. Aresztowany w maju 1947 r., więziony w Areszcie Śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie, okrutnie torturowany podczas śledztwa, zachowuje bohaterską postawę, pozostając wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wyrokiem komunistycznych władz skazany na śmierć. Przez długie lata w PRL postać Witolda Pileckiego, jego heroiczne czyny, podlegały ścisłej cenzurze. Dziś rotmistrz Pilecki wraca do świadomości narodowej.