Zaproszenie na przedstawienie pt. „Melduję Tobie Polsko – Rotmistrz Pilecki” – 25.07.2021 r., Klub 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego WSTĘP WOLNY

2021-07-17

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna serdecznie zapraszają na prezentację przedstawienia pt. „Melduję Tobie Polsko – Rotmistrz Pilecki”, które odbędzie się 25.07.2021 r. (niedziela) o godz. 19.00 w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego.

Monodram w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, w reż. Sławomira Gaudyna jest sceniczną dokumentacją działalności Rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów walczących o wolność naszej Ojczyzny. Przedstawiona historia obejmuje okres od pobytu Rotmistrza w obozie koncentracyjnym Auschwitz po ostatnie dni jego życia. Wyrok sądu komunistycznego skazujący Witolda Pileckiego na śmierć wykonano 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej poprzez strzał w tył głowy.

Scenariusz przedstawienia został oparty na listach, pamiętnikach, wspomnieniach oraz meldunkach Rotmistrza z pobytu w Auschwitz i w więzieniu, w tym na protokołach z przesłuchań.

Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948) – walczył z bolszewikami w 1920 r. i kampanii wrześniowej w 1939 roku. W roku 1940 dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zorganizować opór. Zagrożony dekonspiracją ucieka z obozu. Jest uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Od 1945 roku walczy w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech. Stamtąd decyzją gen. Władysława Andersa wraca do komunistycznej Polski. Aresztowany w maju 1947 r., więziony w Areszcie Śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie, okrutnie torturowany podczas śledztwa, zachowuje bohaterską postawę, pozostając wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wyrokiem komunistycznych władz skazany na śmierć. Przez długie lata w PRL postać Witolda Pileckiego, jego heroiczne czyny, podlegały ścisłej cenzurze. Dziś rotmistrz Pilecki wraca do świadomości narodowej.