Udział delegacji ŚZŻAK Okręg Zamość w uroczystości patriotyczno-religijnej 77. rocznicy Pacyfikacji Grabowca i okolic – 20 czerwca br. Grabowiec

2021-06-23

W niedzielę, 20 czerwca 2021 roku delegacja ŚZŻAK Okręg Zamość wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach 77. Rocznicy Pacyfikacji Grabowca i okolic. Uroczystość pozwoliła upamiętnić tragiczne wydarzenia jakie rozgrywały się na tych terenach podczas II wojny światowej. Pacyfikacja Grabowca i okolicznych wsi była etapem hitlerowskiego planu, który zakładał całkowitą deportację miejscowej ludności i zasiedlenie tych terenów przez Niemców. W Grabowcu działały silne oddziały Armii Krajowej, dzięki którym te tereny były nazywane Rzeczpospolitą Grabowiecką. Akcja pacyfikacyjna okupanta z czerwca 1944 r.  miała na celu zniszczenie oddziałów partyzanckich i odwet na ludności cywilnej.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu, skąd obecne delegacje udały się pod  pomnik Bohaterów Rzeczpospolitej Grabowieckiej, by oddać hołd i złożyć wieńce. Następnie w kościele parafialnym odbyła się msza św. w intencji ofiar pacyfikacji. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele kombatantów, władz samorządowych raz mieszkańcy gminy i okolic.   

Galerię zdjęć wykonaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Grabowcu można obejrzeć na stronie:

https://gokgrabowiec.pl/77-rocznica-pacyfikacji-grabowca-i-okolic-1/