Współpraca ze środowiskiem polonijnym na rzecz krzewienia patriotyzmu

2021-03-30

Zdjęcia otrzymane od Pana Mariusza Hrynia

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, w imieniu władz i członków Związku przekazał egzemplarze naszej publikacji pt. „Łuny nad Huczwą i Bugiem. Walki oddziałów AK i BCh w Obwodzie Hrubieszowskim w latach 1939-1944” na ręce Pana Mariusza Hrynia, działacza patriotycznego, pochodzącego z Hrubieszowa a na co dzień przebywającego w Holandii.  W/w jako członek międzynarodowego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Wojskowości im.  rtm. Witolda Pileckiego – „Kryptonim T- IV” wręczył książki wraz z przygotowanymi przez nasz Związek okolicznościowymi dyplomami-podziękowaniami za zaangażowanie w akcję „Pamiętamy o naszych Bohaterach” działaczom ze środowiska polonijnego, uczestniczącym w ostatnim zlocie Stowarzyszenia. Jeden egzemplarz książki wraz z pamiątkowym dyplomem, trafił do wybitnej polskiej aktywistki z Belgii – Pani Yvette Popławskiej z podziękowaniem za patriotyczną pracę dla Polonii.

Kolejną partię książek w ramach podziękowania za zaangażowanie w pracę na rzecz Ojczyzny i krzewienie patriotyzmu otrzymali przedstawiciele młodzieży polonijnej obecni podczas poszukiwań poległych i pomordowanych żołnierzy generała Maczka w okolicach miejscowości Alphen. W tym szczególnym dniu Prezes ŚZŻAK O/Z Poseł Sławomir Zawiślak, za pomocą mediów społecznościowych miał okazję porozmawiać z członkami Stowarzyszenia i życzyć im sukcesów w odkrywaniu pamiątek po Bohaterach – żołnierzach generała Maczka walczących o wolną Ojczyznę we Francji, Belgii i Holandii.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że zespół Kryptonim T-IV nie tylko zajmuje się eksploracją pól bitewnych, ale też czynnie uczestniczy i organizuje uroczystości związane z wszelkimi ważnymi datami z polskiej historii, w tym tymi dotyczącymi wyzwolenia Holandii przez żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Najlepszym przykładem tej działalności była uroczystość zorganizowana w 129. rocznicę urodzin generała Stanisława Maczka. W jej trakcie Honorowy Kapelan Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ks. Sławomir Klim w asyście harcerzy i Warty Honorowej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Brzask” – będącej częścią Stowarzyszenia „Kryptonim T-IV”, odprawił modlitwę w intencji śp. Generała i Jego żołnierzy, wśród których zgodnie z Jego ostatnim życzeniem został pochowany na Polskim Cmentarzu Honorowym w Bredzie. Jesteśmy przekonani, że dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia „Kryptonim T-IV” pamięć o Generale i Jego żołnierzach także poza granicami Polski nigdy nie zaginie!

Wszystkim polonijnym działaczom patriotycznym dziękujemy za owocną, społeczną działalność i krzewienie patriotyzmu także poza granicami naszej Ojczyzny. Wierzymy, że nasza rozpoczęta współpraca będzie bodźcem do kontynuacji wspólnego działania na rzecz krzewienia pamięci o narodowych Bohaterach, odkrywania prawdy historycznej o okresie II wojny światowej i latach powojennych oraz utrwalania postaw patriotycznych wśród współczesnego pokolenia Polek i Polaków.  

https://facebook.com/story.php?story_fbid=3955396084512955&id=100001278067462

https://www.facebook.com/368891903585998/posts/1078106579331190/

Zdjęcia otrzymane od Pana Mariusza Hrynia