Uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci Jana Leonowicza ps. „Burta” – 6 lutego 2021 r. w miejscowości Nowiny

W sobotę, 6 lutego 2021 r. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wspólnie z Kołem Gminnym ŚZŻAK Susiec, mieszkańcami gminy Susiec, pocztami sztandarowymi Kół Rejonowych ŚZŻAK Okręg Zamość, przedstawicielami Lubelskiej Grupy Historycznej im. Żołnierzy Wyklętych 1944 – 1982, Społecznego Komitetu Polonia Restituta z Krasnegostawu oraz druhami z 10. DH „Traperski Krąg” pod komendą pani harcmistrz Anny Rojek upamiętnili, w miejscowości Nowiny (gmina Susiec, powiat tomaszowski), porucznika Jana Leonowicza pseudonim „Burta”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną tegoroczna uroczystość ograniczyła się do krótkiej modlitwy i symbolicznego złożenia przez obecnych wieńców i kwiatów pod pomnikiem Bohatera – porucznika Leonowicza.

Jan Leonowicz ps. „Burta”Żołnierz SZP-ZWZ-AK, dowódca oddziału WiN działającego na terenie samodzielnego Obwodu WiN Tomaszów Lubelski poniósł śmierć 9 lutego 1951 r. w zasadzce zorganizowanej przez UB w okolicach szkoły w Nowinach. Zginął jako jeden z ostatnich dowódców oddziałów leśnych WiN, najbardziej zasłużonych i najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia w powojennej Polsce. Według najnowszych badań IPN ciało porucznika Leonowicza trafiło na cmentarz w Tomaszowie już 12 lutego, co jest zapisane w księgach parafialnych w Tomaszowie Lub.

Prezes ŚZŻAK O/Z, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak na zakończenie podziękował zebranym za udział w symbolicznych obchodach i wspólne kultywowanie pamięci o bohaterach walk za Ojczyznę.

Chwała i cześć Bohaterom!

Członkowie susieckiego Koła ŚZŻAK O/Z podziękowali Prezesowi, posłowi na Sejm RP Sławomirowi Zawiślakowi za krzewienie patriotyzmu, czego szczerym wyrazem był bukiet kwiatów, wręczony przez panią Janinę Zielińską na ręce pana Posła.

Na naszej stronie internetowej znajdą Państwa wiele materiałów historycznych, w tym wspomnienia córki por. Jana Leonowicza, która w 2012 r. (będąc w gimnazjum) wzięła udział w konkursie historycznym organizowanym co roku przez Związek. Wspomnienia dostępne są tutaj: https://akzamosc.pl/wp-content/files/konkurs/2012/dziurbas_martyna_3_edycja.pdf

Ponadto, w publikacjach wydanych przez Związek znajduje się “Historia OP 9” w której znajdą Państwa m.in. niezwykle interesującą biografię Bronisława Malca ps. Żegota, urodzonego w miejscowości Nowiny. Relacja z uroczystości w 2019 r. dostępna jest tutaj: https://akzamosc.pl/2019/02/13/swiatowy-zwiazek-zolnierzy-armii-krajowej-o-zamosc-upamietnil-68-rocznice-smierci-zolnierza-wykletego-por-jana-leonowicza-ps-burta-relacja-zdjecia/

Zapraszamy do lektury wszystkich materiałów na naszej stronie jak i dzielenia się własnymi. Czcijmy pamięć Bohaterów.

Dalsza część symbolicznego spotkania miała miejsce w Suścu, w harcówce susieckiej „dziesiątki”, gdzie odbyła się obietnica zuchowa oraz spotkanie z wędrowniczkami. W tym symbolicznym miejscu pracy harcerzy nastąpiły rozmowy, których głównym tematem była postać por. Jana Leonowicza i rodziny Leonowiczów oraz plany patriotycznej pracy. Wypowiedzi można było dopełnić wiadomościami z plakatów rozmieszczonych w harcówce, a dotyczącymi wydarzeń poświęconych postaci Burty w Nowinach oraz rodziny Bohatera. W ten właśnie sposób harcerze rozbudowują więź pokoleniową ze społeczeństwem, co jest bardzo istotne w dzisiejszych czasach.

Wspólnie z uczestnikami uroczystości harcerze celebrowali uroczystość 18. urodzin jednej z harcerek, która została uhonorowana przez Prezesa S. Zawiślaka nagrodami. Rewelacyjne pamiątki otrzymały również zuchy. Spontaniczne, ale bardzo wymowne spotkanie w harcówce zakończyła iskra przyjaźni.

https://lublin.tvp.pl/52169786/upamietnienie-jana-leonowicza-ps-burta

https://radio.lublin.pl/2021/02/w-nowinach-upamietniono-jana-leonowicza-ps-burta/

https://radio.lublin.pl/2021/02/upamietnienie-jana-leonowicza-ps-burta/