Lasowce – udział delegacji Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość w obchodach 78. rocznicy Bitwy pod Lasowcami

2021-02-06

W dniu 4 lutego br. przy pomniku Poległych Żołnierzy Armii Krajowej w miejscowości Lasowce odbyły się obchody 78. rocznicy Bitwy pod Lasowcami.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną tegoroczna uroczystość ograniczyła się do symbolicznego złożenia przez obecnych wieńców i kwiatów.

Obchody rozpoczęły się od przywitania wszystkich zebranych przez Burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala. Następnie odśpiewano hymn narodowy a Proboszcz Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Bondyrzu ks. Artur Sokół wraz z obecnymi na uroczystości odmówił modlitwę za poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny. Następnie głos zabrał Wiceprezes Światowego Związku żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość por. Andrzej Jaroszyński, który wygłosił krótki rys historyczny a Prezes ŚZŻAK O/Z, Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, krótko podziękował zebranym za kultywowanie pamięci o bohaterach walk za Ojczyznę. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i kwiatów oraz zapaleniem zniczy.

Jak co roku delegacje, przedstawiciele różnych środowisk, okoliczni mieszkańcy, wspólnie  oddali należny hołd  Bohaterom – Żołnierzom oddziału AK, którzy dnia 4 II 1943 r. pod dowództwem porucznika Piotra Złomańca ps. „Podlaski” walczyli w tej, jednej z krwawszych potyczek Powstania Zamojskiego. Walki zaczęły się od starcia z „czujką” wystawioną przez siły AK, którą Niemcy chcieli ująć żywcem. Sytuacja oddziału początkowa była bardzo poważna. Żołnierze niemieccy otworzyli krzyżowy ogień prosto na kwatery w Lasowcach, dziesiątkując szeregi partyzantów i okoliczną ludność. Po przegrupowaniu się oddziału AK i odparciu nieprzyjaciela w głąb lasu, Polacy rozpoczęli powolny odwrót. W wyniku zaledwie godzinnego starcia pod Lasowcami zginęło 33 partyzantów i 8 mieszkańców wsi. Ranni partyzanci znaleźli schronienie między innymi w gajówce w Kątku i młynie w Bondyrzu.

Chwała i cześć Bohaterom!

Serdecznie dziękujemy za obecność w tym ważnym miejscu pamięci narodowej i wspólne z członkami ŚZŻAK Okręg Zamość uczczenie naszych przodków, którzy z bronią w ręku w Powstaniu Zamojskim przeciwstawili się potędze hitlerowskich Niemiec walcząc o wolność Ojczyzny, także w obronie w ludobójczy sposób wysiedlanej, polskiej ludności Zamojszczyzny.

Niech ich postawa, ofiarna służba dla dobra narodu polskiego, wierność hasłu „ Bóg, Honor, Ojczyzna” da nam siłę, która pomoże nam pokonać współczesne zagrożenia