Współpraca ŚZŻAK Okręg Zamość ze Stowarzyszeniem „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach – udział Prezesa Sławomira Zawiślaka w reportażu TVP3 Lublin pt. „Deskale”

2021-01-24

Plakat na uroczystość obchodów 76. rocznicy obrony Brzezin „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał” - 12 września br. w Brzezinach Bełżeckich.

Na ręce Prezesa Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach, Magdaleny Szczepańskiej, składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich jej współpracowników za ogromną  pracę i zainicjowanie m.in. niecodziennej formy przekazu patriotycznego, jakimi są Deskale – rozmieszczone w całej wsi malowidła przedstawiające partyzantów i wspierających ich mieszkańców Brzezin. Odsłonięcie wykonanych przez malarza Arkadiusza Andrejkowa prac było ważną częścią ubiegłorocznej uroczystości, organizowanej wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość pt. „W Hołdzie Żołnierzom Niezłomnym – Cichy Memoriał”.

Więcej: https://akzamosc.pl/2020/09/21/w-holdzie-zolnierzom-niezlomnym-cichy-memorial-pod-honorowym-patronatem-posla-na-sejm-rp-slawomira-zawislaka-12-wrzesnia-2020-brzeziny-belzeckie-relacja-zdjecia/

Cieszy fakt, że niektórzy Członkowie Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” należą także naszego Związku w tym Pani Prezes Magdalena Szczepańska, która poświęca cały swój wolny czas na pracę społeczną, a także Danuta Wagner córka Eugeniusza Szczepańskiego adiutanta Stefana Kobosa “Wrzosa” i Wiceprezes Stowarzyszenia w jednej osobie.

Inicjatywa zrealizowana przez Stowarzyszenie Magdaleny Szczepańskiej została zauważona i doceniona przez media. Poniżej przedstawiamy reportaż pt. „Deskale” nagrany przez TVP3 Lublin.

deskale, brzeziny, tvp.

https://lublin.tvp.pl/51948899/z-kazdej-strony-deskale

Jednocześnie informujmy Państwa, że w ramach porozumienia pomiędzy ŚZŻAK Okręg Zamość i Stowarzyszeniem „Ocalić od zapomnienia” kontynuujemy współpracę w kierunku upamiętnienia zasług żołnierzy Armii Krajowej z Kompanii „Narol”, głównie związanego z Brzezinami Stefana Kobosa ps. „Wrzos” i jego podkomendnych. Jako Związek podejmiemy starania o pozyskanie funduszy na realizację filmu dokumentalnego, który przypomni dokonania Stefana Kobosa – legendarnego dowódcy. W filmie, nad którego realizacją rozpoczęliśmy już prace, zostałyby wykorzystane liczne materiały zebrane przez Stowarzyszenie z Brzezin.