Festyn dla Kół Gospodyń Wiejskich w ramach projektu „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu – Kierunek Kultura” – 11 października 2020, Bondyrz [RELACJA, ZDJĘCIA]

2020-10-16

Nie jak planowano w Zagrodzie Guciów, a na terenie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. S. Prusa ps. „Adam” w Bondyrzu odbył się ostatecznie kolejny festyn dla KGW w ramach projektu „Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu – Kierunek Kultura” podjęty przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, a współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Festyn rozpoczął się w niedzielne przedpołudnie w będącym własnością ŚZŻAK Okręg Zamość Muzeum. Mimo typowo jesiennej pogody nastroje uczestników festynu dopisywały. Panie z KGW Pukarzowianki, KGW Tereszpol-Kukiełki, Stowarzyszenia Babeczki Tereszpol-Zaorenda, KGW Stary Zamość miały okazję zaprezentować własne produkty oraz przygotowane przez siebie specjalne potrawy na zapowiedziany konkurs na najlepszą potrawę regionalną. Panie jak zwykle do zadania podeszły z sercem, wykazując się nie tylko prawdziwym talentem kulinarnym, ale przygotowując tradycyjne potrawy, które gościły na stołach w ich rodzinnych domach.

festyn kgw, guciów.Komisja konkursowa w składzie: Edyta Prokopiuk, Małgorzata Sikora, Zdzisława Cyc, Wojciech Adamczyk oceniła potrawy pod względem smaku, wyglądu i pomysłowości dania. Tym razem komisja miała twardy orzech do zgryzienia, wszystkie zgłoszone potrawy były na tyle wyjątkowe, że decyzją jej członków, przyznano ex aequo cztery I miejsca. Gratyfikacją za wygraną była nagroda finansowa w kwocie – 400 zł dla każdego Koła.

O oprawę muzyczną festynu zadbali „Hetmańscy Sarmaci” Lolka Marczuka z Zamościa.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom festynu i zaprasza na następne wydarzenia realizowane w ramach projektu Uniwersytet Powszechny w Bondyrzu – Kierunek Kultura”.