Konferencja „Walka – Niepodległość – Pamięć”, 10 grudnia 2019 r. [RELACJA, ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie zorganizowała 10 grudnia br. konferencję „Walka – Niepodległość – Pamięć” poświęconą osobom, wydarzeniom związanym z Powstaniem Styczniowym na Ziemi Józefowskiej.

Celem Konferencji było upamiętnienie patriotycznego oddania i szlachetnego poświęcenia powstańców styczniowych, historii bitew i potyczek na Ziemi Józefowskiej. Prelegenci z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej i Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, Pan Tomasz Brytan i Tomasz Bordzań omówili wydarzenia oraz udział ważnych osób w Powstaniu Styczniowym na Ziemi Józefowskiej. Następnie zaprezentowano umundurowanie i uzbrojenie Powstańców Styczniowych. W dalszej części konferencji Pani Elżbieta Jamroz i Pan Marek Majewski umówili działalność swoich placówek w zakresie upamiętniania, kultywowania pamięci narodowej. Na zakończenie konferencji wręczono nagrody w konkursie wiedzy „Powstanie Styczniowe na Roztoczu”. Konferencja była wstępem, początkiem obchodów 50-lecia nadania szkole imienia Mieczysława Romanowskiego, poety, powstańca.

Współorganizatorami konferencji były: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Biłgorajskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Firma Model z Biłgoraja.