Obchody Święta Patrona Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu w 77. rocznicę wysiedleń na Zamojszczyźnie

Poseł S. Zawiślak jednocześnie Prezes ŚZŻAK O/Zamość na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu uczestniczył w uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę wysiedleń Zamojszczyzny. W programie uroczystości oprócz przemówienia okolicznościowego wygłoszonego przez Panią Dyrektor – Lidię Sternik, głos zabrała Pani dr Beata Kozaczyńska,  autorka licznych prac oraz książek naukowych i publicystycznych poświęconych tragedii osób wysiedlonych z Zamojszczyzny. Spotkanie było również okazją do zapoznania się z wystawą autorstwa ww.  pt. „Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe”, w tym zbioru 240 fotografii i dokumentów archiwalnych „Ocalone z transportów Dzieci Zamojszczyzny”.

Podczas uroczyści Pani dr Beata Kozaczyńska, decyzją władz miasta, została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Zamościa”.

W swoim wystąpieniu Prezes Związku podziękował Pani dr Beacie Kozaczyńskiej za jej działalność i upowszechnianie, niestety – tak jak sama stwierdziła – zbyt często zapomnianej historii o tragicznych losach jej mieszkańców a szczególnie Dzieci Zamojszczyzny. Dzięki realizowanym przez Panią Doktor projektom i inicjatywom edukacyjnym losy „Dzieci Zamojszczyzny”, także wspaniale pielęgnowane przez mieszkańców naszego regionu nie zostaną zapomniane. Prezes wyraził również nadzieje, że wspólna praca nadrobi brak skutecznego zadbania o tę pamięć szczególnie ze strony władz PRL. W/w podkreślił także, że wspólnym celem jest spowodowanie by wiedza o Dzieciach Zamojszczyzny, wysiedleniach w naszym regionie, także o bohaterstwie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego krwawo ale i w efekcie zwycięsko walczących w Powstaniu Zamojskim skuteczniej przebiła się do świadomości współczesnych Polek i Polaków oraz do międzynarodowej opinii publicznej.

Prezes ŚŻŻAK O/Zamość przekazał również bibliotece szkolnej bezpłatny egzemplarz, wydanego przez Związek, czterotomowego wydawnictwa pt. „Materiały do dziejów Zamojszczyzny w latach wojny 1939-1944”.