Wielki finał Senioriady Ogólnopolskiej w Sitnie – 22 września 2019 r. [RELACJA, ZDJĘCIA]

wielki finał senioriady sitno 2019.W niedzielę 22 września br. w Sitnie odbył się wielki finał Ogólnopolskiej Senioriady. Od końca lipca br. w ramach projektu „Seniorzy z pasją”  (dofinansowanego ze środków pozyskanych przez organizatorów z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, edycja 2019) zostało zrealizowanych kilka wydarzeń w wybranych miejscowościach znajdujących się na terenie czterech powiatów Zamojszczyzny. Spotkania seniorów w tegorocznej edycji miały miejsce w Siedliskach (gmina Lubycza), Starym Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Biszczy oraz Sitnie. Planowane jest też jeszcze spotkanie w Józefowie.

senioriada sitno 2019.Senioriada coroczna inicjatywa promująca aktywność ruchową i profilaktykę zdrowotną wśród osób w wieku 60+ z naszego regionu realizowana jest przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Octagon” w Zamościu, we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim Zarząd Okręgowy Zamość oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Patronat honorowy nad organizowanym wspólnie od lat projektem objął Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej, jednocześnie wieloletni Prezes ŚZŻAK O/Zamość.

senioriada sitno.Wielki finał Senioriady podsumowujący wszystkie dotychczasowe wydarzenia rozpoczął się o godz. 13.00 na boisku szkolnym w Sitnie. Powyższe wydarzenie połączone zostało ze wspólnie zorganizowanym z Wójtem Gminy Sitno „Piknikiem rodzinnym”. Mieszkańcy gminy i goście mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach, które przewidziane były w programie niedzielnej imprezy, w tym występach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sitna, Chóru „Wiarus” czy biesiadzie przy muzyce gwiazdy wieczoru Zespołu Solaris. W ramach pikniku obok konkurencji rekreacyjno-sportowych dla seniorów odbył się również Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy.

senioriada sitno 2019.W programie Senioriady natomiast tradycyjnie odbyły się także warsztaty kulinarne, degustacja potraw regionalnych, wykłady nt. zdrowego trybu życia i ekologii, porady lekarskie. Seniorzy uczestniczyli także w zawodach sportowo – rekreacyjnych m.in. w rzutach do celu, konkurencjach zręcznościowych, slalomie z rakietką i przeciąganiu liny. Uczestnicy, pełni wigoru, tryskający energią i poczuciem humoru seniorzy 60+ rywalizowali ze sobą w powyższych konkurencjach o tytuł najlepszego zawodnika w tegorocznej edycji w kategoriach kobiet i mężczyzn a także w sportowej klasyfikacji drużynowej . W Senioriadzie w Sitnie udział wzięli grupy seniorów z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Józefowa, Janowa Lubelskiego oraz gminy Sitno. Łącznie ponad 200 osób.

Jedną z konkurencji, w której rywalizowały 5-osobowe składy, było również zespołowe lepienie pierogów (w tym wyrobienie ciasta i farszu) w czasie 10 min. Najlepszymi tym razem okazała się drużyna z Józefowa.

Poniżej przedstawiamy wyniki:
I miejsce – Józefów
II miejsce – Sitno – Stanisławka Dzienny Dom Senior+
III  miejsce – Zamość

Poseł Sławomir Zawiślak wraz z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Octagon” w Zamościu Wojciechem Adamczykiem, wręczyli najlepszym zawodniczkom i zawodnikom i druźynom Senioriady 2019 ufundowane nagrody, okolicznościowe medale, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk ww. pamiątkowe dyplomy.

Po dekoracji i uroczystym wręczeniu nagród był czas na podziękowania także dla współorganizatorów wydarzenia w tym Wójta Gminy Sitno Krzysztofa Senia. Ww. parlamentarzysta w imieniu organizatorów podziękował także seniorom za tak aktywny udział zarówno we wcześniejszych spotkaniach, jak i tym podsumowującym finale, jednocześnie życząc zdrowia, dalszego tak wspaniałego wigoru oraz powodzenia w realizacji wszelkich planów i zamierzeń. Odnosząc się  zaś do współorganizatorów ww. wyraził wdzięczność za ogromne zaangażowanie, wspólne owocne działania i kolejną udaną edycję Senioriady.

Na zakończenie Poseł S. Zawiślak zapewnił, że we współpracy z członkami zamojskiego SKF „Octagon”  ta ciesząca się dużym zainteresowaniem inicjatywa dla seniorów  zorganizowana zostanie w przyszłym roku.

OGLĄDAJ OD 10:45 https://lublin.tvp.pl/44506610/22-wrzesnia-2019-g-2130

https://www.radio.lublin.pl/news/ruch-lekarstwem-na-wszystko-sportowa-seniorada-w-sitnie