Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej O/Z współorganizatorem zorganizowanych w Tomaszowie Lubelskim i Biszczy inicjatyw dla aktywnych seniorów [RELACJA, ZDJĘCIA]

seniorzy z pasją.Senioriada – inicjatywa promująca aktywność, zdrowy styl życia wśród seniorów z naszego regionu organizowana jest przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „OCTAGON” w Zamościu, we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim Zarząd Okręgowy Zamość oraz Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Patronat honorowy nad tym projektem organizowanym już od kilku lat objął poseł S. Zawiślak – Prezes ŚZŻAK O/Z, aktywnie zaangażowany w pracy na rzecz pozyskiwania środków finansowych na jego realizację.

Tegoroczna edycja Senioriady realizowana jest w ramach projektu „Seniorzy z pasją” , który zakłada organizację kilku wydarzeń w wybranych miejscowościach znajdujących się na terenie czterech powiatów Zamojszczyzny i zakończy się wielkim finałem dnia 22 września br. w miejscowości Sitno, powiat zamojski. Realizacja projektu „Seniorzy z pasją” jest dofinansowana ze środków pozyskanych przez organizatorów z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, edycja 2019.

Poseł S. Zawiślak jednocześnie wieloletni Prezes ŚZŻAK O/Z, jako Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP, od początku swojej działalności jest  zaangażowany w prace na rzecz osób starszych. Jednym z przykładów tej aktywności jest m.in. współpraca nawiązana z licznymi organizacjami społecznymi w naszym regionie w ramach, której  realizowane są wspólne inicjatywy i projekty kierowane do seniorów.

senioriada siedliska lubycza 2019W ramach tej edycji odbywają się m.in. zawody sportowo-rekreacyjne oraz szereg dodatkowych wydarzeń promujących aktywność ruchową i profilaktykę zdrowotną wśród osób w wieku 60+. Głównym celem spotkań jest stworzenie sportowej atmosfery, pogłębienie wiedzy o zdrowym trybie życia i znaczeniu aktywności ruchowej, a przede wszystkim integracja wśród seniorów.

Za nami spotkania zorganizowane w Siedliskach (gm. Lubycza Królewska) oraz w Starym Zamościu.

senioriada tomaszów.W niedzielę 8 września w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Senioralia – Pożegnanie Lata pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP – Sławomira Zawiślaka. W parku miejskim od godz. 15.00 mieszkańcy Tomaszowa Lub. i okolic mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach, które przewidziane były w programie niedzielnego wydarzenia. Jednym z nich były zawody sportowe przeprowadzone w ramach Senioriady. Tym razem seniorzy z Tomaszowa Lub. rywalizowali w przewidzianych przez organizatorów konkurencjach sportowych, m.in. czwórboju lekkoatletycznym, polegającym na przeprowadzeniu czterech konkurencji lekkoatletycznych. Prezes SZŻAK O/Z, Poseł Sławomir Zawiślak, na zakończenie zawodów, jak zawsze wręczył ufundowane nagrody najlepszym zawodnikom.

Poniżej lista zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn:

I miejsce w kat. kobiet: M. Czekirda
II miejsce w kat. kobiet: B. Krajcarz
III miejsce w kat. kobiet: L. Kawalec

I miejsce w kat. mężczyzn:  A.Iwanicki
II miejsce w kat. mężczyzn: R. Struzik
III miejsce w kat. mężczyzn: K. Kawalec

Organizatorzy niedzielnej imprezy zapraszali również m.in. do udziału w warsztatach wokalnych, konkursach z nagrodami, prezentacji wyrobów rękodzielnictwa i degustacji smakołyków natomiast popołudniowy czas umilały występy lokalnych artystów, w tym Tomaszowskiej Kapeli i Kabaretu „Aluzja” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku – Filia w Tomaszowie Lub.

https://www.facebook.com/tdktomaszow/posts/2713427915356880

senioriada biszcza 2019.Kolejne spotkanie w ramach Senioriady, której jednym ze współorganizatorów był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, odbyło się w sobotę 14 września nad Zalewem Biszcza-Żary, powiat biłgorajski.

Wydarzenie, które rozpoczęło się w sobotnie przedpołudnie ww. zbiornikiem wypełnione było licznymi atrakcjami adresowanymi do seniorów. Bogaty program przewidywał, szereg  atrakcji angażujących seniorów do różnych formy aktywności i rekreacji sportowej. Seniorzy rywalizowali ze sobą w walce o zwycięstwo m.in. w rzucie piłką lekarską, przeciąganiu liny. W programie obok emocjonujących konkurencji sportowych znalazły się także dodatkowo porady lekarskie, kulinarne i dietetyczne, instruktaż Nordic Walking, konkurs zespołowego lepienia pierogów, degustacja potraw regionalnych oraz wspólna biesiada. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali również wykładu o zasadach zdrowego żywienia, wraz z przewodnikiem zwiedzili okolicę oraz przed spotkaniem integracyjnym mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku. Piękne przyrodniczo miejsce, dobre nastroje uczestników oraz dopisująca pogoda sprawiły, że było to kolejne udane spotkanie z seniorami.

biszcza senioriada 2019.Prezes ŚZŻAK O/Z, Poseł S. Zawiślak podczas uroczystości nagradzania zwycięzców zmagań sportowych  wraz z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej „Octagon” w Zamościu – Wojciechem Adamczykiem, wręczyli najlepszym zawodnikom ufundowane nagrody i okolicznościowe medale.

W konkursie zespołowego lepienia pierogów (w tym wyrobieniu ciasta i farszu) w czasie 10 min., udział wzięły 5-osobowe składy. Najlepszymi okazała się drużyna z Biszczy. Poniżej przedstawiamy wyniki:

I     miejsce – Biszcza – 44 pierogi
II    miejsce – Zamość Senior+ – 39 pierogów
III  miejsce – Zamość Okrąglak – 39 pierogów
IV  miejsce Tomaszów – 33 pierogi
V   miejsce Józefów – 29 pierogów

Na zakończenie spotkania ww. podziękowali seniorom za przyjęcie zaproszenia i ich aktywny udział w kolejnym spotkaniu, zaś współorganizatorom za ogromne zaangażowanie, którego efektem była kolejna udana impreza.

W wydarzeniu udział wzięli również Wicepremier – Jacek Sasin, który m.in. aktywnie uczestniczył w nagradzaniu zwycięzców i uczestników wydarzenia  oraz Wiceminister finansów – Leszek Skiba.

Organizatorami sobotniego spotkania byli Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Octagon” w Zamościu, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Zamościu, ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Wójt Gminy Biszcza.

https://www.radio.lublin.pl/news/jacek-sasin-spotkal-sie-z-seniorami-z-zamojszczyzny

http://bilgoraj.com.pl/senioriada-nad-zalewem-w-biszczy-foto,,3,11,11,1,23248,nsport.html

https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/11119,biszcza-senioriada

plakat konferencja seniorzy 2019 tomaszów lubelski.Wstępem do Senioriady w Tomaszowie Lubelskim była III Wojewódzka Konferencja pt. „Miejsce Seniora w Nowoczesnej Polsce” pod patronatem honorowym Posła na Sejm RP – Sławomira Zawiślaka, Prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Wojewody Lubelskiego – Przemysława Czarnka, która odbyła się 5 września br. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym KUL Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim. Jest to cykliczne, organizowane od kilku lat wydarzenie będące platformą do dyskusji o sytuacji seniorów we współczesnej Polsce, w którym uczestniczą przedstawiciele różnych dziedzin, w tym parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządowcy i sami seniorzy. Poseł S. Zawiślak jako Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej swoim wystąpieniem otworzył III Wojewódzką Konferencję pt. „Miejsce Seniora w Nowoczesnej Polsce”.

Więcej informacji na temat ww. konferencji na stronie: https://slawomirzawislak.pl/aktualnosci-2019/3450-iii-wojewodzka-konferencja-pt-miejsce-seniora-w-nowoczesnej-polsce-oraz-kolejnej-edycji-senioriady

konferencja seniorzy.