Zaproszenie na prezentację filmu “Wszystko dla Polski – dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej” podczas Zamojskiego Festiwalu Filmowego “Spotkania z Historią”

2019-08-11

Film „Wszystko dla Polski – dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej ”  wyprodukowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość we współpracy z TVP3 Lublin zostanie zaprezentowany podczas 7. edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Uprzejmie informujemy, iż 15 sierpnia, o godz. 16.00, w CKF „Stylowy” w Zamościu, w bloku konkursowych pokazów filmowych, w ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” wyświetlony zostanie film dokumentalny pt. „Wszystko dla Polski – dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK”. Kolejna produkcja ŚZŻAK O/Z znalazła się pośród kilku dokumentów o tematyce historycznej zgłoszonych i przyjętych do konkursu.

Ten fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków (zdjęcia do filmu wykonał Paweł Iwaniuk, muzykę skomponował Rafał Rozmus) swoją udaną premierę miał 22 marca br. Wydarzenie to – zorganizowane przez ŚZŻAK O/Z – zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka – pełna relacja tutaj: https://akzamosc.pl/2019/03/25/premiera-filmu-pt-wszystko-dla-polski-dzieje-ii-zamojskiego-inspektoratu-armii-krajowej-relacja-zdjecia/

Pomysłodawcą i gwarantem zrealizowania filmu był Poseł Sławomir Zawiślak, jednocześnie społecznie Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Film ten to już druga produkcja będąca efektem współpracy Związku i ww. reżyserów, która, dodajmy podobnie jak wcześniejsza, znalazła się w gronie uczestników konkursu Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Poprzedni dokument, „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944” podczas piątej edycji ZFF w 2017 roku otrzymał wyróżnienie. Jest on też bardzo dobrze oceniany i nagradzany na innych, polskich i zagranicznych festiwalach gdzie jest prezentowana jego wersja anglojęzyczna.

Najnowszy film „Wszystko dla Polski – dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” opisuje strukturę oraz historię działalności II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej, uważanego za największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywę konspiracyjną na Lubelszczyźnie po 1947 roku, a także staje się punktem wyjścia do przypomnienia roli innych niepodległościowych struktur polskiego państwa podziemnego na Zamojszczyźnie w trudnym dla Polski historycznym okresie, tj. po zakończeniu II wojny światowej. Film zrealizowano na terenie województwa lubelskiego. Zdjęcia wykonano we wnętrzach i w plenerze – na Zamojszczyźnie i w Lublinie – m. in. w Muzeum Wsi Lubelskiej, kamieniołomach w Józefowie Biłgorajskim, klasztorze oo. Bernardynów w Radecznicy oraz w okolicznych lasach Zamojszczyzny. W filmie wypowiadają się historycy, regionaliści oraz potomkowie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji.

Jako producent filmu ŚZŻAK O/Z liczy, że nowa produkcja Związku także znajdzie uznanie wśród oceniających i zdobędzie nagrodę lub wyróżnienie podczas tegorocznego festiwalu. Jednocześnie przypominamy, że podczas festiwalu widzowie mogą oddawać głos  na film, który otrzyma nagrodę publiczności. Dlatego zachęcamy Państwa do udziału w Festiwalu i oddanie swojego  głosu na nasz film. Wygrajmy też nagrodę publiczności!

7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” odbędzie się w Zamościu w dniach 14-17 sierpnia 2019. Wydarzenie organizowane jest z sukcesem od siedmiu lat wspólnie przez Miasto Zamość, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” oraz TVP Historia i stanowi okazję do zaprezentowania najnowszych produkcji dokumentalnych, zwłaszcza tych o tematyce historycznej http://www.zamoscfilmfestival.pl/

Przez cztery dni zamojskiego festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć 19 filmów dokumentalnych w tym wspomniany wyżej wyprodukowany przez ŚZŻAK O/Z i TVP3 Lublin dokument oraz inny film M.i R. Kołodziejczyków o zamojskim bohaterze wywiadu Armii Krajowej Dominiku Szajnerze, który zostanie wyświetlony w najbliższą środę o godz. 16.45. Już dziś serdecznie zachęcamy do udziału w „Spotkaniach z historią”, a szczególnie do obejrzenia i głosowania na film „Wszystko dla Polski – dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK”.    

Filmy wyprodukowane przez ŚZŻAK O/Z (także ww. wersję anglojęzyczną filmu „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944”)  możecie też Państwo obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce Filmy – https://akzamosc.pl/filmy/