Senioriada w Siedliskach – inicjatywa promująca aktywność wśród seniorów z naszego regionu [RELACJA, ZDJĘCIA]

2019-07-30

senioriada siedliska 2019.Za nami otwarcie tegorocznej Senioriady – inicjatywy promującej aktywność wśród seniorów z naszego regionu. Poseł Sławomir Zawiślak jako Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej od lat wspiera projekty m.in. aktywności ruchowej seniorów , w tym organizację corocznych Senioriad (w wydaniu lokalnym jak i ogólnopolskim). Parlamentarzysta objął honorowym patronatem również tegoroczne przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „OCTAGON” w Zamościu, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy Zamość oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, którego jest Prezesem.

Od kilku już lat Stowarzyszenie Kultury Fizycznej OCTAGON w Zamościu prowadzi działania ukierunkowane na poprawę jakości życia osób starszych. Od początku swej działalności Stowarzyszenie współpracuje ze ŚZŻAK Okręg Zamość oraz parlamentarzystą.

Tegoroczna edycja Senioriady realizowana jest w ramach projektu „Seniorzy z pasją” , który zakłada organizację kilku wydarzeń w wybranych miejscowościach znajdujących się na terenie czterech powiatów Zamojszczyzny i zakończy się wielkim finałem dnia 22 września br. Realizacja projektu „Seniorzy z pasją” jest dofinansowana ze środków pozyskanych przez organizatorów z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, edycja 2019.

senioriada siedliska lubycza 2019Projekt jest rozwinięciem dotychczasowych działań Stowarzyszenia Kultury Fizycznej OCTAGON w Zamościu i jego partnerów oraz wykorzystuje doświadczenia w pracy z osobami starszymi. Projekt koncentruje się na promocji aktywności ruchowej i wszelkich jej form jako podstawowego elementu profilaktyki zdrowotnej społeczeństwa w jego wszystkich grupach wiekowych. Wskazuje również niewystarczający poziom wiedzy na temat znaczenia ruchu dla organizmu osób starszych i brak dostępnych form zajęć dedykowanych osobom starszym uwzględniających indywidualne potrzeby poszczególnych osób jako główną przyczynę braku aktywności ruchowej seniorów. Własne doświadczenia Stowarzyszenia w pracy z seniorami potwierdzają, iż umiejętnie zorganizowane zajęcia ruchowe przynoszą wymierne efekty zdrowotne w postaci poprawy wydolności, sprawności, samodzielności osób starszych.

Przygotowane i realizowane wraz z współorganizatorami ww. przedsięwzięcie obejmuje działania mające na celu popularyzowanie aktywności ruchowej i profilaktyki zdrowotnej wśród osób starszych. Realizacja ww. inicjatywy jest realizowana poprzez organizację różnych wydarzeń z wykorzystaniem prostych i ogólnodostępnych formy aktywności ruchowej tj. nordic walking, gimnastyka usprawniająca, szachy i pływanie, czy w formie udziału w warsztatach zdrowego żywienia (instruktarze, szkolenia, wydawnictwo poradnikowe). W ramach projektu seniorom zostanie przekazany również, jak w ubiegłym roku, sprzęt sportowy umożliwiający indywidualne zintensyfikowanie  aktywności ruchowej.

W sobotę 27 lipca br. w miejscowości Siedliska (gmina Lubycza Królewska) odbyła się pierwsza edycja Senioriady. Od godzinny 10.00 seniorzy (60+) z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Józefowa, Krasnobrodu, Siedlisk i Lubyczy Królewskiej uczestniczyli w licznych, ciekawych wydarzeniach zapewnionych w programie sobotniej imprezy np. w warsztatach kulinarnych, wykładach na temat zdrowego trybu życia, zwiedzaniu okolicy w tym Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach, oraz w konkurencjach sportowo-rekreacyjnych.

W sobotnim wydarzeniu wzięło udział ok. 200 uczestników, w tym  liczni goście, którzy często, podobnie jak poseł S. Zawiślak zdecydowali się na uczestnictwo w poszczególnych konkurencjach sportowych. Poseł Sławomir Zawiślak na zakończenie sportowej rywalizacji wręczył nagrody najlepszym indywidualnym zawodnikom oraz członkom zwycięskich zespołów. Wszyscy seniorzy otrzymali także medale za uczestnictwo i koszulki z logiem Senioriady. Parlamentarzysta podziękował seniorom za przyjęcie zaproszenia i aktywny udział w Senioriadzie 2019 oraz współorganizatorom  za ogromne zaangażowanie, którego efektem był udany przebieg całej imprezy.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczne spotkania, odbywające się m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Majdanie Nepryskim, Tyszowcach i Krasnobrodzie, także cieszyły się ogromną popularnością wśród naszych lokalnych seniorów.  Najstarszy zawodnik Senioriady 2018 liczył sobie 86 wiosen.

Przed nami kolejne edycje tegorocznej Senioriady, które odbędą się w najbliższym czasie na terenie pozostałych powiatów Zamojszczyzny. Ogólnopolskie zakończenie Senioriady zaplanowane jest na dzień 22 września b.r i odbędzie się w Zamościu i Sitnie.

Szczegóły i zaproszenia zostaną niebawem zamieszczone na stronach internetowych organizatorów m.in www.akzamosc.pl