Rozbudowa Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu

2019-07-03

rozbudowa muzeum ak - wizualizacjaŚwiatowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość podpisał umowę z wykonawcą nowej inwestycji, dotyczącej rozbudowy wyremontowanego w ubiegłym roku Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu. Przetarg nieograniczony na wykonanie prac budowlanych został ogłoszony w kwietniu br. w Biuletynie Urzędu Zamówień Publicznych. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Wykonawcą została firma Atos Spółka z o.o. z Biłgoraja – ZOBACZ OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA. Planowany termin zakończenia budowy nowej sali ekspozycyjnej to listopad 2019 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 484 717,42 zł. Związek otrzymał dofinansowanie w wysokości 360 tys. zł, a brakujące środki będą pokryte ze środków własnych, których wciąż nie jest wystarczająco. Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość Sławomir Zawiślak prosi o wsparcie finansowe i dziękuje stronie rządowej, innym sponsorom i członkom Związku za dotychczasową, tak owocną współpracę, na rzecz odbudowy Muzeum.

Będące własnością ŚZŻAK O/Z Muzeum funkcjonuje od 1972 r. i od początku jest udostępniane bezpłatnie dla zwiedzających. Jest to wyjątkowe miejsce pielęgnujące etos Armii Krajowej, mogące poszczycić się cennymi walorami muzealnymi i historycznymi, które od wielu lat upowszechnia wiedzę o historii i krzewi postawy patriotyczne. Muzeum może poszczycić się wieloma cennymi eksponatami muzealnymi np. kompletnym ołtarzem polowym WP okresu II Rzeczypospolitej, wyposażeniem i sprzętem wojskowym, w tym bardzo licznymi eksponatami w postaci m.in. broni palnej. Ww. decyzja rozbudowy Muzeum pozwoli na ekspozycję większej ilości muzealiów oraz intensywniejsze wykorzystanie muzeum do celów wystawienniczo-dydaktyczno-kulturalnych. W nowo wybudowanych salach planowane jest umieszczenie będących w zasobach Muzeum muzealiów, które nie zostały wykorzystane do wystawy stałej w budynku głównym. Budowa nowych sal pozwoli także na wyeksponowanie innych pozyskanych od właścicieli zbiorów. W tej sprawie toczone są aktualnie ważne rozmowy.

Powyżej wymienione działania inwestycyjne stanowią kontynuację prac podjętych w ubiegłym roku, kiedy to staraniem Posła Sławomira Zawiślaka – Prezesa ŚZŻAK O/Z, przeprowadzono generalny remont Muzeum i jego otoczenia, obejmujący m.in. remont budynku, konserwację muzealiów i unowocześnienie ekspozycji stałej pn. „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953”.

MUZEUM PRZED REMONTEM, DZISIAJ ORAZ ROZBUDOWA – PREZENTACJA

Architekt Tomasz Dudek informuje, że nowa inwestycja będzie realizowana w technologii tradycyjnej murowej z konstrukcją warstwową ścian zewnętrznych oraz drewnianą konstrukcją dachu. Architektura będzie nawiązywała do architektury regionalnej. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 143,98 m². Pełny zakres robót budowlanych obejmie roboty konstrukcyjne, ogólnobudowlane, elektryczne i instalacyjne. W ramach zadania planowany jest również zakup wyposażenia w postaci mobilnych ścianek wystawienniczych, gablot muzealnych i krzeseł.

W ramach upowszechniania wiedzy o możliwości bezpłatnego zwiedzania Muzeum informacja o muzeum i proponowanej ofercie została rozreklamowana w ramach internetowej kampanii reklamowej o szerokim zasięgu, pozwalającej na eksponowanie banerów informacyjnych na licznych stronach internetowych. Oferta została także przesłana drogą mailową, do wszystkich szkół na terenie województwa lubelskiego.

Przeprowadzony niedawno, kompleksowy remont obiektu już teraz pozwala na organizowanie wyjątkowych wydarzeń, dzięki którym młodzież może zyskać wyjątkową okazję do zapoznania się z historią Niezłomnych Zamojszczyzny, Bohaterów Powstania Zamojskiego.

Wszyscy Państwo, którzy zdecydują się skorzystać z aktualnej oferty muzeum, w ramach której proponujemy m. in. organizację wykładów historycznych w Muzeum Historycznym AK w Bondyrzu, możliwość obejrzenia projekcji filmowych czy spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. weteranami AK w zależności od wybranej formy oferty, otrzymają do dyspozycji m.in małą salę kinową z możliwością obejrzenia wyprodukowanych przez Związek filmów, kiosk multimedialny oraz będą mieli sposobność obejrzenia nowoczesnej ekspozycji muzealnej. To wszystko pod okiem kontynuującego patriotyczne tradycje rodzinne Kustosza Muzeum – Pana Edmunda Sitka – syna założyciela i głównego pomysłodawcy utworzenia muzeum, historyka, byłego żołnierza Armii Krajowej i WiN – Jana Sitka. Jednocześnie Związek pozostaje otwarty na Państwa propozycje, które mogłyby udoskonalić niniejszą ofertę.

Związek w celu jeszcze szerszego udostępniania Muzeum jako atrakcji zaprasza do wzajemnie korzystnej współpracy lokalne firmy, działające w szeroko rozumianym rynku turystycznym. Dziękujemy za już nawiązaną współpracę właścicielom restauracji „Chata Rybaka”, która znajduje się w sąsiedztwie Muzeum w Bondyrzu.

W ramach tej oferty bezpłatnego zwiedzania muzeum istnieje np. możliwość wyznaczenia indywidualnego terminu  zwiedzania (po uprzednim uzgodnieniu z Kustoszem Muzeum – Panem Edmundem Sitkiem – tel. 696273788) bądź skorzystania z aktualnie wyznaczonych godzin zwiedzania, tj.:  środa – 8.00-16.00, czwartek – 8.00-16.00, piątek – 10.00-18.00, sobota – 10.00-18.00, niedziela (za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca) – 10.00-18.00.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do korzystania z naszej oferty.

 

„Budowa Sali ekspozycyjnej przy Muzeum Historycznym AK w Bondyrzu”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

mkidn logo ak zamosc

Aktualizacja: 17.10.2019

KONFERENCJA PRASOWA z dn. 26 kwietnia 2019 r.

WIĘCEJ INFORMACJI O MUZEUM

rozbudowa muzeum ak w bondyrzu

muzeum bondyrz rozbudowa

muzeum ak bondyrz wizualizacja

Zdjęcia z budowy