„ Osuchy – Rapy – Biłgoraj 1944 -2019- Pamiętamy’’ [RELACJA, ZDJĘCIA]

Pomimo upału (30 stopni Celsjusza na plusie) 30 czerwca 2019 roku o 9.00 w Biłgoraju od inscenizacji z wyprowadzenia więźniów, partyzantów z byłego budynku gestapo przy ul. Wandy „Wacek” Wasilewskiej w realizacji Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „WIR” oraz zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, w narracji i wprowadzeniu historycznym członka ŚZŻAK Koło Rejonowe Biłgoraj Piotra Flora rozpoczęła się realizacja projektu edukacyjno-historycznego pod tytułem „ Osuchy – Rapy – Biłgoraj 1944 -2019- Pamiętamy’’.

Witając zebranych Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Biłgoraj powiedział – „ Naszym projektem chcemy upamiętnić dwa bardzo ważne wydarzenia okresu II wojny światowej dotyczące miasta Biłgoraja, powiatu biłgorajskiego a szerzej ujmując Ziemi Zamojskiej. Pierwsze to 75 rocznica największej po stronie aliantów zachodnich bitwy partyzanckiej z regularną armią niemiecką pod Osuchami w czerwcu 1944 roku. Druga to 75 rocznica mordu 64 partyzantów w lesie na Rapach dokonanego przez Niemców 4 lipca 1944 roku mającego znamiona ludobójstwa. Stąd nasz tytuł projektu „ Osuchy – Rapy – Biłgoraj 1944 -2019- Pamiętamy’’. Do realizacji Projektu zaprosiliśmy Grupę Rekonstrukcji Historycznych „WIR” Biłgoraj, 254 Kompanię Lekkiej Piechoty w Zamościu (Biłgorajskich terytorialsów), Parafię pw. WNMP w Biłgoraju, Burmistrza Miasta Biłgoraj.

W drugiej części uroczystości o godz. 9.30. organizatorzy zaprosili wszystkich na Mszę Świętą i wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny i pomordowanych partyzantów oraz ich rodzin w kościele p. w. WNMP.

W Części trzeciej, bezpośrednio po Mszy Św., autokary przewiozły zainteresowanych na Rapy. Przy licznej widowni w leśnej scenerii zbliżonej do realiów tej z 4 lipca 1944 rok Grupy rekonstrukcyjne „ Wir” Biłgoraj, „Ordon” Łańcut, „Tomaszowski Klub Miłośników Historii” zaprezentowały bardzo dynamiczną inscenizację odnosząca się do ostatniego aktu barbarzyńskiego mordu partyzantów.

W części historycznej, witając w sposób oficjalny zaproszonych gości rodziny zamordowanych, organizacje kombatanckie delegacje samorządowe, obywatelskie mieszkańców miasta prezes Tomasz Książek powiedział: „Dziś naszym obywatelskim, patriotycznym i narodowym obowiązkiem, obowiązkiem pokolenia powojennego, szczególnie dziś, wobec radykalnie zrelatywizowanych europejskich tendencji polityki historycznej odnoszącej się do II wojny światowej zmieniającej agresora i kata w ofiarę, a ofiarę w kata, jest walka o zachowanie i przekazanie następnym pokoleniom prawdy historycznej. Prawdy z bitew teatru wojennego, z udziałem polskiego wojska, polskich żołnierzy, ale także przekazywanie prawdy o mordach, niemieckich żołnierzy, mających znamionach ludobójstwa, takich jakie miały miejsce tu na Rapach, 4 lipca 1944roku.” Kolejnym mówcą był członek ŚZŻAK Koło Rejonowe Biłgoraj Jan Pacyk, który w wystąpieniu przypomniał okoliczności morderstwa na Rapach. Apelując słowami poety „umarłych wieczność dotąd trwa dokąd pamięcią im się płaci, chwiejna waluta nie ma dnia by ktoś wieczności nie stracił”. Następnie liczne delegacje kombatanckie, samorządowe, mundurowe, związkowe i obywatelskie złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W „ Apelu pamięci” odczytano nazwiska zamordowanych partyzantów. Salwą honorową uczczono pamięć 64 ofiar partyzantów z AK i BCh.

W części piątej, około godz. 12.00, uczestnicy powrócili do Biłgoraja, gdzie na placu Biłgorajskiego Centrum Kultury, ciesząc się dużym zainteresowaniem, rozpoczynał się „Piknik militarny” zrealizowany przez 254 Kompanię Lekkiej Piechoty w Zamościu, w ramach którego grupy rekonstrukcyjne rozbiły wspólny obóz partyzancki. Oglądający mogli podziwiać i porównywać współczesną broń żołnierską oraz partyzancką broń okresu II wojny światowej.

„A przed nami dominanta artystyczna dzisiejszego programu” anonsował witając artystów w mundurach prezes Tomasz Książek. „Przed nami Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, którym chcemy oddać hołd żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, naszym rodzicom, dziadkom, biłgorajanom, którzy w obronie Polski, w obronie swojej małej Ojczyzny, chwytając za broń, najeźdźcom i okupantom powiedzieli „Nie”. To oni zapłacili najwyższą cenę. Bardzo często cenę własnego życia”.

Prezentowany program artystyczny okazał się strzałem w dziesiątkę. Była polska historia, pieśni i piosenki patriotyczne, powstańcze, partyzanckie i żołnierskie. Były covery i standardy polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Poseł Sławomir Zawiślak, jako prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, organizator i inicjator skutecznego zaproszenia do Biłgoraja Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podziękował ww. Orkiestrze za przyjęcie zaproszenia, a poprzez wspaniały koncert stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, jedności i wspólnoty duchowej artystów z widownią. Jak zawsze koncert Orkiestry RZAWP okazał się prawdziwą duchową i intelektualna uczta, zarówno w warstwie artystycznej jak i historycznej. Prezes S. Zawiślak podziękował za dobrą współpracę wszystkim współorganizatorom przygotowanej, całodziennej uroczystości oraz złożył wyrazy uznania, gratulując pomysłu i wysokiego poziomu realizacyjnego projektu edukacyjno-historycznego „ Osuchy – Rapy – Biłgoraj 1944 -2019- Pamiętamy’’.

Tomasz Książek

http://bilgoraj.com.pl/koncert-w-holdzie-partyzantom-foto-video,,3,11,11,1,22828,n.html

http://bilgoraj.com.pl/piknik-militarny-w-ramach-obchodow-75-rocznicy-mordu-partyzantow-w-lesie-rapy-foto,,3,11,11,1,22820,n.html

http://bilgoraj.com.pl/mord-partyzantow-na-rapach-czesc-i-wprowadzenie-historyczne-i-tlo-wydarzen,,3,11,11,1,22840,nkultura.html