Uroczystości Patriotyczno-Religijne w Trzeszczanach, 7 września [RELACJA, ZDJĘCIA]

2018-09-10

trzeszczany 2018W dniu 7 września 2018 roku w miejscowości Trzeszczany odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne przy pomniku pomordowanych i poległych żołnierzy Armii Krajowej w latach 1939 – 1946.

Uroczystości poprzedził przemarsz pocztów sztandarowych w asyście orkiestry z Grabowiec z Urzędu Gminy na miejscowy cmentarz .

W uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez ks. proboszcza Marka Barszczowskiego oraz wikarego Mateusza Kopę brały udział warta honorowa wystawiona przez Drugi Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz młodzież z miejscowych szkół.

Na wstępie wójt gminy Trzeszczany Stanisław Czarnota powitał przybyłych gości: Prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość Posła Sławomira Zawiślaka, którego reprezentował przewodniczący PiS w Hrubieszowie, z-ca dyr. KRUS Radosław Maksymowicz, Wojewodę Lubelskiego, którego reprezentowała Dyr. Biura pani Agnieszka Rafalska- Skubis, członka Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Zamościu, prezesa Koła Rejonowego w Hrubieszowie Kamilę Maślankę oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i młodzież z miejscowych szkół.

Po mszy odbyło się wręczanie nagród i dyplomów dla uczestników biegu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Następnie pani dyrektor Agnieszka Rafalska–Skubis odczytała list intencyjny od Wojewody Lubelskiego, pana Przemysława Czarnka. Prezes Koła Rejonowego ŚZŻAK w Hrubieszowie pani Kamila Maślanka również podziękowała w imieniu prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość, Posła na Sejm RP pana Sławomira Zawiślaka za zaangażowanie lokalnych władz, organizację oraz propagowanie pamięci o poległych żołnierzach.

W dalszej części uroczystości odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i wieńców przed grobem poległych w obronie Ojczyzny.

Z poważaniem – prezes ŚZŻAK Okręg Zamość
Koło Rejonowe w Trzeszczanach
Irena Olszewska